| AndreiAlexx1 a întrebat:

Salut TPU.

Toata familia mea are COVID in afara de bunicul, e pe moarte, i-a stat inima si i-a pornit inima si nu rezista mult. Deci ajutati-ma. Mor si eu? In cat timp dispare boala asta care o am? Scrie pozitiv pe email si nu e bine, in cat timp dispare? Sa nu apara complicatii si la mine sa mor.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
6 răspunsuri:
| Andrei7520152 a răspuns:

Poftim aici rata de mortalitate (cat se moare) pe categorii de varsta. Iti dai seama usor cam ce sanse ai. Spoiler - calm down, it's not that bad. https://www.statista.com/......-in-italy/

| Andrei7520152 a răspuns:

4.7 milioane de cazuri in Italia, 20 de morti cu varsta intre 10-20 de ani. Ce-i aia, ceva gen 0.001 sanse sa mori? Gripa spaniola, ceva gen.

| Caesarleurdeni a răspuns:

Salut
Ești adolescent? Sau 18-30 ani? Daca da, stai liniștit, slabe șanse să ai alte probleme de sănătate. Ar fi periculos daca și alte afecțiuni.
Trebuie sa te faci bine! Daca ai o forma ușoară consuma ceaiuri, supe, fructe și legume și odihnește-te, nu te mai stresa fiindcă nu e bun stresul

| AndreiAlexx1 explică (pentru Caesarleurdeni):

Nu am alte afectiuni doar probleme cu inima adica cu respiratia si sunt tanar rezist am 22 de ani? noaptea pot dormi am o forma usoara de COVID-19.

| AndreiAlexx1 explică (pentru Caesarleurdeni):

Nu stiu daca se activeaza grav COVID asta imi e frica. ca tusesc rau sau nu stiu in cat timp trece? sad

| AndreiAlexx1 explică:

Tusesc. respir asa si asa. am o forma usoara a bolii.