| Sergiu0709 a întrebat:

Salutare, am si eu o intrebare.
Eu cu bicicleta merg cam 20km in fiecare zi.
Trebuia purtata masca? Deoarece sunt dealuri etc. si imi este greu sa o port

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Și eu sunt biciclist, anul trecut am mers și peste 80-100 km și nu am purtat niciodată masca în turele mele. Politia nu îți va zice nimic atâta timp cât mergi singur și nu formezi grup împreună cu alți bicicliști. Totuși ei ar trebui sa meargă prin mall-uri unde oamenii merg la înghesuială sau alte petreceri ilegale. Totuși eu iau masca cu mine mereu, o pun spre ex când mai obosesc, merg pe lângă bicicletă și mai trec pe acele artere principale aglomerate. Nu o singură dată am trecut pe lângă mașina de politie sau polițiști, jandarmi în timp ce eram pe bicicletă și nu aveam mască, dar nu mi-a spus nimeni nimic. Apoi să vezi la Brașov câți bicicliști sunt care nu poarta masca. Iar bicicleta este considerată transport alternativ asa ca politia sa mai tacă din gură.
Apoi anul trecut, în timpul unei ture prin județ, m-a oprit politia pentru un control. Verifica starea bicicletei, dacă am lumini, etc. Dar nu m-a întrebat despre mască cu toate că nu o purta nici el. Deci despre ce vorbim aici?

10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Cu un ac iti faci cateva gauri, nu vede nici chișmandel cand mergi cu ea. Masca e un plastic care nu te lasa sa respiri bine

| sierra1 a răspuns:

Sănătate curată! și fără mască

| RoCkKiD a răspuns:

Teorectic da, trebuie purtata oricand esti afara din casa. Stiu ca in anumite cazuri e absurd dar o lege nu poti sa o faci bagand 200 de exceptii. Asta e realitatea si trebuie sa ne conformam.

Mie nu imi pare nimic dramatic.

| CroitorașulCelViteaz777 a răspuns (pentru RoCkKiD):

Fals! Dacă desfășori activitate sportivă în afara zonelor pietonale, nu trebuie să porți masca. Scrie in lege. Șoseaua e zonă pietonală?

| Sergiu0709 explică (pentru CroitorașulCelViteaz777):

Salut asa stiam si eu doar ca, cand am fost cu un prieten eu cu masca si el fara efectiv lui i-a dat amenda (eram pe bicicleta si el si eu)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eventual poți să porți masca pe gât și dacă vezi ceva poliție o pui pe gură, nu pe nas și după ce treci de ei o dai jos

| badpanda a răspuns:

Poate nu stiai dar virusul are preferinte.Este mai activ dupa ora 22:00 prefera restaurantele si persoanele care merg cu bicicleta prin pustietati.
Sunt doar niste masuri tampite scornite la repezeala ca sa mareasca rata de vaccinare.

| Eibogu a răspuns:

Nu e neapărat dacă nu ții comod))
Dar fii atentă cum mergi))

| K9noua a răspuns:

Da, sa porti masca, si in caz ca nu porti, sa nu uiti si de casca

| Sergiu0709 explică (pentru K9noua):

Daca porti casca nu e obligatoriu masca sau nu am inteles bine?