| mafiarussia88 a întrebat:

Se face testul covid la intrarea în spital in Romania?
Daca da, care test se face? Ăla dureros cu bățul sau ala celălat?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
20 răspunsuri:
| Panamax a răspuns:

Depinde de spital.dar si rezultatul va fi diferit. Poti sa ai sa sa nu ai in functie de competenta celor de la butoane.
https://m.rfi.ro/......rusul-mort

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu bățul la fundlaughing

| mafiarussia88 explică (pentru anonim_4396):

Dacă la voi asa v-au facut testul de coronavirus atunci ce sa mai...laughing

| Pantagruel a răspuns:

E un test dureros cu batul? Dar ce face, te bate cu el? laughing

| mafiarussia88 explică (pentru Pantagruel):

Dacă nu știi mai bine nu comenta
Nu stii ca testul ala cu bățul e dureros?
Ca ti-l baga prin nas nu stiu pana unde
Mare ti-e grădina Doamne

| suntserios a răspuns (pentru mafiarussia88):

Ai făcut testul cu bățul în nas și a durut?

| mafiarussia88 explică (pentru suntserios):

Toți care au facut au zis ca doare rau!

| mafiarussia88 explică (pentru suntserios):

Dar nu inteleg de ce trebuie sa ma testeze la intrarea în spital când eu ma duc acolo ca sa imi scoata ăștia un corp străin din picior?
M-am dus la urgență joi seara si au zis sa ma duc dimineață la policlinică ca sa imi scoata corpul străin din picior
Am mers vineri acolo si ghici ce s-a întâmplat
Au încercat de câteva ori sa mi-l scoata si nu au putut(Romania ce sa mai...)
Au zis atunci sa ma duc la spital marți dimineață ca acolo au raze x si pot sa mi-l scoata si au mai zis ca trebuie sa mi-l faca testul covid!
Păi eu ma duc cu totul alta problema si tot trebuie sa ma testeze
Apoi nu stiu, iară o sa imi zică că numai dupa 48 de ore pot sa mi-l scoata ca atunci vine rezultatul?
Dacă iese pozitiv(ca stim cum si cat de eficiente sunt testele astea, is chinezarii, odata pozitiv, odata negativ) atunci ce se intampla? Nu ma mai tratează?
Poate sa se infecteze acolo?
Mi-e frică rau sa ma tratez cu orice problema minoră in tara asta de...(sa nu zic ceva urat)
In alta tara deja mi-l scoteau atunci seara dar aici...

| suntserios a răspuns (pentru mafiarussia88):

Poa te testeaza pentru ca la operatia aia vor fi medici, asistente, infirmiere si nu ai vrea sa imbolnavesti un intreg spital pe urma...

| mafiarussia88 explică (pentru suntserios):

Da nu is bolnav
Nu am niciun virus
Eu ma duc cu totul alta problema acolo
Nu ma duc ca is racit

| suntserios a răspuns (pentru mafiarussia88):

De unde stii ca nu ai virus?

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Si daca are virus nu-l mai opereaza?

| Pantagruel a răspuns (pentru mafiarussia88):

"Toți care au facut au zis ca doare rau!"

Se pare ca tu stii. Sau mai bine zis, altii stiu laughing)

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

O sa il opereze cu alte masuri de precautie daca e urgenta. Nu mai fi cacanar

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Pai si nu pot sa-l opereze direct asa si sa nu-l mai puna sa astepte cateva zile?
Daca a luat virusu de la momentu testului?

| mafiarussia88 explică (pentru suntserios):

Pai urgenta pentru mine dar pentru ei...
Deci m-au pus sa stau 5 zile cu un corp strain in picior
Atata incompetență ca aici in Romanica mare nu am vazut
Nu is in stare sa imi scoata un corp străin din picior ăștia

| mafiarussia88 explică (pentru anonim_4396):

Oricum am asteptat deja teribil de mult pentru o minoră problema dar gravă daca nu este tratată si inca trebuie sa mai astept pana marți

| anonim_4396 a răspuns (pentru mafiarussia88):

Marti iti face testul
Mai astepti cel putin pana joi

| anonim_4396 a răspuns (pentru mafiarussia88):

Dupa baiatu asta ar trebui sa mai stai cateva saptamani, eventual sa ai 2 teste negative consecutive si 14 zile de izolare

| mafiarussia88 explică (pentru anonim_4396):

Acuma numai covid există
Păi dacă eram în alta tara si nu exista magaria asta cu covid deja imi era scos corpul străin de mult din picior
Dar fac urat daca nici marți nu mi-l scot ăștia
Adica eu ma duc joi seara cu o urgență și ei ma amână până marti