| Anonim3337777777 a întrebat:

Se merge anul ăsta cu colinda de Crăciun, avand in vedere situatia dată?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
9 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

E se merge... nu se merge. Sau se merge, daca nu te prinde politia pe acolo si eventual daca te primeste cineva, dar nu prea cred.

Asa ca din acest plan... s-au cam dus aceste traditii. Dar partea buna este ca sta mai mult lumea acasa de sarbatori big grin

| Mosotti a răspuns:

Daca vrei sa ajungi in spital, mergi, sau primesti colindatori, deci ai de ales, sanatate sau boala eventual.
Iti dai seama ce risc urias e cand astia umbla din usa in usa!

| nigelb a răspuns (pentru Mosotti):

Zii asta la curieri pls

| Balalau95 a răspuns (pentru nigelb):

Compari mere cu... nu, nu cu pere ci cu extraterestrii

colindatul e o traditie, neesetiala, curierii in schimb sunt un lucru fara de care NU se poate sta acasa in pandemie, si care scad drastic numarul de oameni care se duc la supermarket dupa mancare si pe toti cei care s-ar duce la magazine de haine, electronice, scule, etc. (magazine care se inchid de luni, raman deschise numai alea de mancare si farmaciile)

in plus curierii au o optiune CLARA in declaratia pe proprie raspundere, chestie care NU o sa existe pentru colindatori

iar vacile de autoritati, au inchis pana si chestii care nu au nici un risc semnificativ de infectare, cum ar fi loto, unde intrii ca orice alt magazin, dai banu si pleci cu biletul, nu e sa zici ca atingi butoane ca la pacanele, sau stai cu orele, deci
NU, nu se v-a putea merge cu, colindul, iar politistii abia asteapta sa dea amenzi, deci succes sa incalci carantina

| Mosotti a răspuns (pentru nigelb):

Pai aia nu trebuie neaparat sa-si dea masca jos! Ca nu trebuie sa cante.
Dar sigur ca sunt si ei in pericol.
Eu as purta doua masti suprapuse dar si viziera ca si curier si m-as proteja cat as putea.
Si ala din casa sa aiba masca si aia e, cat mai putin contact, iar la aia de au platit cu cardul, sa lase la usa si sa plece spunand pe telefon cand a ajuns la usa, solutii sunt.

| Simpatic a răspuns:

Sincer ce rost mai are sa mergi la colindat daca coronavirusul ne-a luat toata placerea sabatorilor?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tara arde si baba se piaptana...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi daca vrei, nu te opreste nimeni