| Nikcoletta a întrebat:

Trebuie sa ma vaccinez şi nu ştiu ce sa fac.
Am 120 de kilograme şi tocmai am citit despre vaccin că poate dăuna obezilor.
Cât de eficient este vaccinul?
Te protejează sau nu?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
11 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Poate nu ai aflat inca cat de mult dauneaza covidul

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu am 137 de Kg. si mi-am facut amble doze. N-am patit nimic!

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Gheorghe are masina noua.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Unde ai citit? Care este sursa ta de informație? E de încredere?
Vaccinul te apără de virus. El a fost creat pentru asta, ca să te protejeze.

| Frank51 a răspuns:

Foarte eficient.
Evident.

Este posibil să fie ceva contraindicații pentru unele persoane, trebuie să faci un set de analize și să te autoevaluezi, dacă tu consideri că îți pui viața în pericol nu îl faci. Dacă vaccinul îți poate pune viata în pericol, înseamnă că virusul te va omorâ 100%, deci ți-aș recomanda să fii foarte atent, masca, spălat pe mâini, nu ieși din casă fără un motiv foarte bun(mâncare, medicamente).

| johnnny123 a răspuns:

"în 23 Octombrie | Niko2022 a întrebat:
Am facut vaccinul pentru coronavirus, iar dupa o luna am ramas insarcinată.
Stie cineva daca imi poate afecta sarcina?"

Se pare ca acum doua saptamani facusei vaccinul, dar aveai alte temeri legate de el... Sigur nu cauti doar motive sa nu-l faci?

| ania a răspuns:

Nimeni nu poate garanta pentru nimeni, de aceea semnezi la vaccin ca e pe peopria raspundere, daca ai efecte adverse grave, infarct, pribleme cardiace, paraluzii, akergii, e peoblema ta.

| RoCkKiD a răspuns:

Obezitatea te predispune la efecte adverse la o gramada de medicamente dar oricare ar fi efectele alea adverse posibile, ai sanse mai mici sa te afecteze decat Covid.

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Salut. Am un unchi ce are cam 120kg si el. O facut ambele doze si e ok si dupa 4 luni.

| gabriel2004o a răspuns:

Pai se adreseaza obezilor cu probleme cardiace
Cel mai recomandat este sa iti întrebi medicul dacă ești pregătit pentru vaccin

| salieri84 a răspuns:

Nu dauneaza vaccinul mai mult decat aripioarele de la KFC.