| Nikcoletta a întrebat:

De ce se zice că vaccinul pentru covid nu e bun? Am citit pe internet ca la unii oameni produce coagularea sangelui şi infarct sau chiar provoacă cancer.
Urmeaza sa ma vaccinez.
Ce reacții pot aparea de la vaccin?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
24 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cine zice ca vaccinul nu e bun?
Tot felul de idioti de pe Facebook?
Taximetristii cu studii medicale?
Tanti Rodica de la 3 care a auzit la piata in Obor?

Reactiile la vaccin sunt clasificate in 2 tipuri, cele locale adica dureri la locul vaccinului si reactii generalizate care seamana cu simptomele gripei si a covidului pentru ca organismul reactioneaza pentru a crea anticorpii adica oboseala, dureri de cap si musculare febra etc etc.

Cat despre prima partea a intrebarii tale stii ca ai sanse mai mari sa faci o hemoragie de la aspirina decat un infarct de la vaccin...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru suntserios):

Intru totul de acord, dar hai totusi sa o dam pe bune - desi INFIME, exista sanse sa o mierlesti de la vaccin sau sa ramii cu sechele pe viata, insa CU MULT MAI MICI ca alea de a o mierli de la boala...

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Zic doar anumite persoane, care abia știu să scrie ca un copil de 11 ani, și bineînțeles că nu sunt vaccinați.
Șoșoacă fie cu ei... Pe lumea cealaltă.

| StrongHeart a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu e chiar asa, sunt si oameni inteligenti sau cat de cat cultivati, dar poate naivi care se lasa influentati de parerile altora, oameni pe care ii iubim, sunt familiile noastre la mijloc, nu toti sunt cu Sosoaca, unii nu stiu nici cine e, multi aud de la altii si intra in mentalitatea de turma care e extraordinar de periculoasa, atat pentru vaccinisti cat si anti-vaccinisti( vreau sa fie clar ca urasc etichetarea asta pe grupuri sociale care duce doar la dezbinare).
Lasand la o parte, daca e bun sau nu vaccinul, se poate foarte usor sa se ajunga la anarhie si chiar razboi civil in felul asta.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru StrongHeart):

Dacă aș avea asemenea specimene în familie, aș avea pretext să nu mai țin legătura cu ei.
Am doar prieteni nevaccinați, nu chiar proști, dar analfabeți și inculți.
Nu cunosc oameni deștepți, anti vaccin sau restricții.
Și da, e foarte periculos, deja sindicatul polițiștilor anunță proteste anti masurile "guvernului". De parcă situația ar fi o invenție a guvernului romanesc. Statele occidentale au mers pe vaccinare și nu au probleme, românii nu știu cum funcționează un vaccin, și ascultă explicațiile date de biserica & Șoșoacă. "Credința" și incultura ne vor trage în jos de acum.

| StrongHeart a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Pai iti zic eu cu certitudine ca sunt. Exista avocati, ingineri si chiar medici anti vaccin. Nu inseamna ca sunt prosti, inseamna ca sunt naivi si e o diferenta mare, zic eu pentru ca ei cu cunostintele pe care le au in domeniile lor ar putea sa dezvolte societatea asta romaneasca, daca si politicile i-ar ajuta.
Nu cred ca e in totalitate vina lor ca exista atata dezinformare si frica si tensiune in societate.
Credinta nu are nici o legatura cu subiectul, incultura da.
Credinta ar putea sa ajute mult in lupta cu virusul, daca oamenii ar crede. Dar oamenii nu cred in ce trebuie si cred mai mult in ce zic altii si atunci religia prost inteleasa devine otrava pentru suflet si minte.
Ne trag in jos politicienii care nu sunt interesati de Romania si nu ii intereseaza sa conduca tara intr-un sens bun, sunt interesati doar de avantajele pe care i le ofera meseria pe care o practica, exact ca la scoala, unii vor sa invete si sa faca ceva in viata, altii vor doar sa deranjeze si sa faca balamuc.
Si atunci si aia care au potential sa faca ceva bun pentru Romania, n-au ce sa faca ca sunt imprejmuiti de oameni care ii trag in jos prin dezinteres, prin nesimtire, prin furt, prin dezinformare.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru StrongHeart):

Avocatii si inginerii sunt oameni destepti? laughing
Eu nu am o parere prea buna despre ei, majoritatea au facut facultatile cu greu, si profeseaza pe posturi inutile.
Religia are legatura, pentru ca oamenii mai inculti, au incredere in biserica. S-au agatat de credinta pentru o buna conduita. Doar ca bisericile au luat-o razna la noi, si au inceput sa le predea teorii anti-masuri, anti-vaccin. Oamenii fiind prosti/inculti (ca nu au cum, altfel), au inceput sa creada ca totul e o mascarada, ca vaccinul este rau intentionat, ca le fura cineva informatiile (care?!), etc...
Da, statul este foarte vinovat, ca nu a luat atitudine. Iar cand totusi a luat, a facut exces de zel si nu au oferit explicatii.
Nu au incercat deloc sa combata informatiile false, au comunicat in scarba 2-3 chestii.

| StrongHeart a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Pai da, ca aia buni pleaca afara, nu stau la patronu roman sa le dea o japca de plata la sfarsitu' lunii.
Aia care stau, fie isi deschid o firma ceva si o ard independenti, fie mai au alte venituri pe langa salariu.

| doctorandus a răspuns:

Raspunsul e: riscul de a muri de la vaccin e de mii de ori mai mic decat de a muri de Covid. Deci mor cateva mii de oameni de la vaccin, dar salveaza milioane de vieti. Si salveaza mult mai multe milioane de oameni de la long Covid, adica de la a deveni practic niste handicapati care intra pe social sau ajutor de invaliditate.

| relian a răspuns:

Hai ca scriu tot la tine, desi as fi vrut sa scriu la unia care se dau loviti ca vaccinurile is bune si ca doara o mana de handicapati de pe Facebook sunt impotriva laughing asa cred ei.Dar adevarul care este?

Sa vedem care este adevarul, asta asa la o prima aruncare de ochi.
Cand au venit prima data sa faca lumea vaccin, au spus gata am facut vaccinuri, cati oameni sau vaccinat voit? Deci asa de la ei, uite frate eu vreau sa ma vaccinez si cati au stat linistit si au zis ca nu-s curiosi?

Pana mai acum o luna doua se vehicula ca in RO se vaccinase doara 30% ceva de genul asta.Dar din astia 30 % cati o facuse voit, ca au ales ei asta si cati au facut-o fortati? Pe pariu ca peste jumate din aia 30% au fost oameni care au facut-o de teama de a nu pierde jobu, alti sa mearga la sali, la cluburi, la mall si asa mai departe.

Deci cati au fost aia pro vaccin? Unu pe aici raspunde ca astia contra is doara cativa pe Facebook laughing daca citeste poate incearca si el sa gandeasca putin.
Aia 30 % sau cati or fi acum, au facut vaccin dupa o campanie cumplita, dupa reclame si amenintari si cate si mai cate ce nu s-a facut niciodata in istoria omenirii laughing si unia vin sa zica, ori asa cred ei ca astia anti is doara o mana de oameni pe Facebook laughing ca sa vedeti pe astia provaccin cat de inteligenti sunt.

Pai nici nu ma mira ca astia care gandesc cu altceva au facut primii vaccinurile astea.De fapt astia o mana de cum sa le zic oameni, care gandesc ca aia impotriva is 2-3, de fapt ei sunt 2-3 laughing restul oamenilor nu erau curiosi sa se vaccineze.

Acum se tot incearca fortarea prin orice mijloace,deci unde is aia doara o mana pe Facebook de antivaccin?
Sa ajuns in situatia unde oameni care nu gandesc au puterea,lucrul asta nu e bun deloc, nu duce nicaeri, deci au ajuns astia minoritarii, o mana de oamenii cu vederi inguste sa forteze, sa incerce sa faca pe restul cum vor ei.

Asta este adevaru, pai 30% cu tot cu aia fortati astia is aia majoritari,astia is aia provaccin,astia is oamenii aia importanti?
Sa vedeti si voi cine conduce lumea,uite de astia,minoritari,deci nu e de mirare ca lumea se scufunda,ne ducem usor usor in prapastie,asta se va intampla,pentru ca cei care conduc atat pot, asa cred ei ca e bine.

Omu trebuie lasat sa aleaga ce vrea sa faca, paraca asa sa convenit dupa razboiul ala ultimu, Toti atunci au fost ingroziti de ce au facut nazistii, ca au macelarit oameni, ca au facut experimente pe ei. Uite ca se pare istoria se repeta.

Inca o chestie si ma duc laughing Daca se vaccineaza toata polpulatia nu este bine.De ce? Acum astia ce forteaza lumea sa ia vaccin au un reper, reperul sunt astia nevaccinati, asa vad ei ca populatia agentului patogen ce provoaca boala asta este inca in numar mare.

Sati sa vezi ce so intampla daca se vaccineza toti.In cazu asta, no sa se mai stie in ce stadiu se afla populatiile astea de virusuri ce zic ei, pentru ca nu or sa mai fie asa cazuri multe de imbolnaviri.

Atunci ei vor crede ca gata s-a dus virusu si or sa inceteze sa mai faca vaccin, or sa elimine restrictiile si dupa 2-3 luni sa te atii laughing atunci sa vezi bolnavi la balamuc.
Singura lor sansa e ca populatia de virusuri sa scada in timpul ala,asa or sa zica vedeti i-am venit de hac laughing dar daca nu se va intampla asa pfff or sa scoata ei alta poveste,si iar bagati la greu vaccinuri si tot asa.

Oamenii nu pricep ca vaccinu nu reduce nimic,atat timp cat populatia unui agent patogen sta la nivel ridicat,sansa sa iei acel microb este ridicata.
Cand populatia aia va scadea unde ar trebuie sa fie,atunci riscu de imbolnavire va scadea.
Deci vaccinu nu reduce populatiile de bacterii,de virusuri, asta pentru ca nu oamenii raspandesc virusul,ala se raspandeste singur.
Un virus intrat in noi,nu mai iese de acolo,cruce ala acolo moare.

Dar cum exista si interese economice,care da mai mult, de unde le ies bani politicienilor, ei cu aia tin.
poate econimia sa se duca de rapa, daca ind farmaceutica merge face miliarde, daca din alea ajung si in buzunarele politicielnilor, pentru ei totu e comform planului laughing

| relian a răspuns:

laughing aia da,buna taxare si observatie,este bine ca i-ai dat peste nas.Dar intreaba cum functioneaza un vaccin,vad el spune de altii ca aia nu stiu,ca se ia dupa X dupa Y, intreaba pe turbina asta, sa ne explice el asa,cuvintele lui, cum actioneaza un vaccin,sa vedem si noi cum,sau ce anume se intampla nu? Pai daca omu spune ca stie, ar fi cazu sa si explice, mai ales daca cineva ii cere asta.
Eu nu-i pot cere direct, m-a blocat laughing nu-i place sa fie contrazis, imediat te si baga la ignore.

Deci noi astia care nu stim, uite sa ne explice ca la aia de la gradinita, cum actioneaza un vaccin, sa arate, nu doara sa faca pe alti prosti, fara sa si arate de ce.

| anonimg a răspuns:

Efectele vaccinului sunt la fel ca ale covid-ului:
-te pot lasa fara aer;
-pot aparea dureri de cap, muschi.
Ba inca vaccinul poate sa coaguleze sangele Chiar si la 4 luni de administrare -asa scrie pe site-ul celor de la johnson&johnson; pe cand covid-ul nu coaguleaza sangele.

Efectele vaccinului se intind pe 4 luni de zile; eu in mai putin de 5 zile am scapat de covid si de efectele acestuia. Cu exceptia unor stranuturi si curgeri de nas intr-o seara timp de 30 minute (acum 2 saptamani in urma), nu am mai avut nimic la un an dupa covid.
Anticorpii nascuti dupa covid sunt mai buni, mai sanatosi, mai naturali decat aceia de la vaccin, deoarece nu au efecte secundare.

| relian a răspuns (pentru anonimg):

Gresesti,efectul vaccinului se intinde pe cate luni spui tu sau ei, dar nu vaccinul propriuzis.
vaccinul ala este papat de anticoprii aia ce vaccinul a fortat sa fie fabricati.
Deci vaccinul declanseaza sistemul imunitar sa fabrice mai multi anticorpi, acesta vor elimina substantele din acel vaccin, apoi timp de X luni vor patrula prin corpul tau.

Ca urmare nu vad cum un vaccin care este eliminat, neutralizat de sistemul de aparare sa mai faca c eva la luni distanta.Nici vorba de asa ceva.
Ce ar fi naspa,este ori atunci pe loc,daca atunci pe loc in ziua aia nu patesti nimic,atunci vaccinul n-o sa mai faca nimic mai tarziu.

De ce? Pt ca daca pe loc dupa vaccin nu ai nimic,aia arata ca sistemul tau imunitar raspunde bine la chimicalele bagate in tine prin acel vaccin.
Cand ai probleme? Ai probleme atunci cand anticorpi nu poate neutraliza acea susbstanta aflata in vaccin,atunci acele substante merge mai departe si pot face pagube,aia se intampla.

O substanta chimica,straina de corpul tau este pe loc detectata de anticorpi,aia la randul lor secreta,fabrica o antichimicala,adica substante ce neutralizeaza susbstanta bagata prin vaccin.

Aia e tot,cam asa lucreaza in mare vaccinurile.
Efectul lor,este de fapt raspunsul sistemului de aparare care fabrica mai multi anticorpi,atat face vaccinu,face ca numarul de anticorpi sa creasca,vaccinu este eliminat,anticorpii fabricatii stau in corpul tau pana le vine timpul sa moara,pentru ca sunt mai multi,in cazu in care ar intra un virus,sansa sa il detecteze mai rapid este mai mare,deci scade riscu de imbolnaviri.
Ce nu este bine? Nu este bine sa mentii organismul cu numar ridicat de anticorpi,nici de celule rosii, nici de trombocite si nici de alte elemente, toate trebuie sa stea in limite normale.

La un numar ridicat de anticorpi pe timp indenlungat ai efecte negative, te poti imbolnavi de alte boli mai naspa ca covid asta.
Deci nu vaccinu propriuzis iti face ceva ci insasi anticroprii din tine, caz in care sunt mentinuti la cote ridicate mult timp.

Tu spui ca in X zile ai scapat de covid.Dar si tu ca si ala cea facut vaccinul aveti in corp cam acelasi numar de anticorpi, adica ridicat.La tine e mai bun ca tu nu mai iei nimic, adica nu vrei sa faci vaccin sa continui sa mentii acel numar ridicat.

Dar intre tine care ai avut boala si o persoana vaccinata o singura data, dar in acelasi timp cand ai avut si tu boala nu este nici o diferenta.
Ambele persoana veti fi protejate dea mai va imbolnavii pe perioada asta cat numarul de anticorpi is ridicati.
Dupa lunile astea ce spui tu 4 luni, numarul anticorpilor revine la normal, iar daca populatia acestui virus este tot mare, sansa sa va imbolnaviti este mare, atat la tine cat si la ala vaccinatu.

De aia astia continua cu doza 2, 3 si asa mai departe, sa mentina numarul de anticorpi ridicat, astfel incat atunci cand virusu intra sa il detecteze mai rapid.
Vaccinul in sine se duce de suflet atunci intr-o zi doua, nu mai este urma din el pe nicaeri, raman doara anticorpii, ca de fapt aia te vor proteja si nu vaccinu.

Vaccinurile nu-s ca si antibioticele.In cazu antibioticului, asta omoara direct o bacterie, este mancata de bacterie si aia moare, deci e diferenta. Vaccinu doara stimuleaza sistemul de aparare sa fabrice mai mult si sa se protejeze singur.

De ce? Pt ca nu au gasit medicament sa omoare ei direct virusul, ori pentru ca nu a vazut nimeni un astfel de organism ce ei il numesc virus.

Este una din astea doua.Acum ca ei stiu ca asa functioneaza vaccinurile lor, aia doara ei stiu, dar povestea ca un vaccin invata sistemul de aparare sa lupte si alte rahaturi, alea is niste tampenii.

| Frank51 a răspuns:

Pentru că nu mai suntem pe timpul lui ceașcă, și există libera exprimare, libera opinie, care influențează masele de oameni. Asta se combină cu lipsa educației, si rezulta în mase de oameni dezinformați, hăbăuci.

| Lukasssz a răspuns:

Maxim durere de mana.E sigur vaccinul

| xerxes1 a răspuns:

Alea sunt efecte secundare.Eu ma tem de efectul principal.

| StrongHeart a răspuns:

Oamenii aia nu au studii medicale, e multa informatie pe internet si fiecare se agata de ce informatie ii convine, nu cerceteaza in detaliu.

Răspuns utilizator avertizat
| Legion7X a răspuns:

Depinde de la corp la corp. Inteligenti atacă cu exemple că și Aspirina, și paracetamolul etc. Dar aspirina și alte medicamente, le iei că vrei. AstraZeneca ce se întâmplă, nu s-a mai auzit nimic de el. Nu îl mai face nimeni in România? fost testat se cheamă vaccin.

| Forneticugem a răspuns:

Eu mam vacinat cu jonshon nu am nimic prima zi aveam febra și ma dorea brațul stânga unde am făcut vaccinul și apoi nu mai aveam nimic

| emilllyya a răspuns:

Nu ca nu e bun. Ca el functioneaza in legea lui. Ci ca este posibil sa nu merite. Exista efecte adverse (unele grave, da rare, nu iti imagina ca acum toata lumea moare de la el sau altceva, sunt cazuri izolate) care intrec beneficiile (nu este garantata protectia impotriva virusului. Tot poti lua covid, poti transmite, poti ajunge la ATI, poti muri. Doar ca iti scad mult sansele sa se intample asta) Fiecare cu alegerea sa, orice produs are efecte adverse si beneficii, tine doar de tine sa alegi daca vrei sau nu sa il faci. Teoretic majoritatea lumii nu pateste nimic dupa el. Nu le cresc 3 capete sau altele. Inca nu se stie exact daca vaccinul e unul bun sau nu, fiindca datele oficiale vor veni abia prin 2070 (da, asa s-a spus. Peste aproximativ 50 de ani se va sti exact ce se intampla pe termen lung). Da pana acum nu pare nimic rau cu vaccinul, doar ca sunt unele riscuri (e pe ARNm (presupunand ca iti faci pfizer sau moderna) si nu se stiu multe despre acest tip de vaccinuri, abia a fost conceput, nu exista date pe termen lung etc)
Dar din nou, vaccinul nu este bun sau rau pana acum. Abia in 2070 cand se vor publica datele oficiale pe termen lung se va sti exact daca a meritat sau daca a fost o eroare fiindca s-a sarit peste multe etape. Exista riscuri si beneficii, tine de tine sa alegi.

| relian a răspuns (pentru emilllyya):

laughing vor spune dupa 50 de ani,aia da,dar stii si de ce? Pt ca nu au ce spune,nu vor sa spuna adeavrul,adica ca ala de fapt face altceva decat au spus ei initial,acu sa vina sa zica adevarul,atunci oamenii ar intreba,dar pana acum de ce ati spus altceva?

Deci de spun adevarul acum,pierd si mai mult din credibilitate,plus ca oamenii deal dracu nu vor mai face nimic.
Nor sa publice nimic peste cati ani au zis,aia e poveste,nu ai ce publica.
Daca stii cei ala un vaccin si ce face,atunci e la mintea tantarului,o sa stii ca no sa aiba ce explica,ori publica.
Dar normal acum ce povesti sa mai scoata.

Din cati am intrebat pe aici,unia deja se dau mari loviti ca ei stiu cei ala vaccin si ce face,DAR absolut nici unu na venit sa discutam,sa explice el pe aici,uite asa cred eu ca functioneaza un vaccin.
Eu am nu parerea mea,am cunostintele mele prin care explic ce se intampla.
Voi,tu sau altii de ce nu puteti veni sa discutam,sa spuna fiecare ce crede,sau cum a inteles el ca functioneaza un vaccin?

Sau mai exact cum functioneaza sistemul de aparare al organismului,de acolo trebuie sa se plece,asa stii daca un vaccin face ceva,ori cum face.
Tu personal cum crezi,asta in mare ca functioneaza sistemul de aparare si ce face un vaccin?
Am incercat sa mai discut si cu altii pe aici,dar au inceput cu jigniri,cu vorbe murdare,cu vorbe in vant,nimic clar,ce stiu eu,ca habar nu am etc.
Am zis e ok,explica tu atunci cum este? Au continuat la fel,aceleasi cuvinte,prost,imbecili,aia care is impotriva si cuvinte de genul asta.
Deci vorbit frumos,uite ce raspunsuri primesti.
Cand spun ca ceva este bun,sau nu e ste bun,trebuie sa vii si sa arati,sa explici de ce spui ca e bun sau nu e bun corect?

Referitor ca vor stii aia ce se intampla pe termen lung, eu banui ca se refera la alte aspecte, daca or sa apara probleme datorita vaccinurilor facute unu dupa alatu, or sa vada mai tarziu, daca mentinerea unui numar mare de anticorpi in organism pe un timp lung este buna sau or sa apara efecte secundare, ori alte boli.

Eu asta cred ca or sa observe ei atunci.De vaccin nu au ce sa publice pentru ca ala cum il faci dupa cateva zile a si disparut.Asata daca stii ces aia anticorpi si ce fac ei.
Tu ce crezi, parerea ta, explicatia ta cum functioneaza anticorpi si ce fac vaccinurile astea?

| Czechoslovakia a răspuns:

Raspunsurile astea le cauti la persoane informate care au studii in domeniul. informatiile medicale mai complexe nu se obtin de pe TPU

| Gabitu698 a răspuns:

Vaccinul nu cred ca este neaparat rau adica in 10 zile s-au vaccinat 1 million de romani si nu au patit nimic poate o sa ai doar durere de mana sau de cap sau de muschi sau altceva si asta e bine inseamna ca isi face efectul. Daca trebuie neaparat sa il faci mai bine il faci scapi mai rapid, nu o sa mai ai asa multe restricti. Singura problema majora de la vaccin este ca uni oameni sunt alergici la ingrediente.