| SuperCoolDude a întrebat:

Unde e coronavirusul?

Pe bune, chiar mã întreb de ceva timp.
Unde a dispãrut, frate, virusul ăla mortal pentru care purtam mascã?

Parcă era peste tot nu?
La televizor, pe stradã, în metrou, prin restricții, cu vaccinari.

Subit, nu am mai auzit nimic de el.
S-o fi îmbolnavit?

Tu ce crezi, cititorule?
Știi ce s-a întamplat cu el? Unde e coronavirusul?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
| Silwian a răspuns:

Virusul exista! Dar doar ca nu mai este atit de mediatizat!

17 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este PESTE TOT!
Mergi pana la magazin, mall sau pub si il gasesti ori te gaseste el...
Umbla vesel printre oameni si este teribil de darnic, ca s-au inmultit alarmant cazurile!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sunt zilnic încă sute de cazuri. Doar că acum avem vaccin, imunitate de turma și virusul a suferit mutații în variante mai ușoare așa încât a devenit o răceală puțin mai intensă și nu mai provoacă forme grave care necesita spitalizare.

Da surpriza, vaccinul a funcționat se pare. Știu că pe unii îi roade aceste detaliu. Dar faptele nu prea mint.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă citești știrile vei constata că virusul continuă să facă victime.

Bula
| Bula a răspuns:

A disparut in Ucraina.

| Wr3nch a răspuns:

Tot acolo. Doar ca Romanica o freaca din martie si te testezi daca vrei. Mergi la medica daca vrei. Si stim ca romanul iubeste sa boleasca acasa in loc sa ia tratament corect.

| johnnny123 a răspuns:

Trebuie să fii extrem de inteligent ca să dai "nefolositor" unui răspuns care ți-a explicat exact de ce greșești și care este situația reală.

Ești un "SuperCoolDude" întradevăr...

| SuperCoolDude explică (pentru johnnny123):

Nu.
Trebuie sa fii extrem de frustrat si acid ca sa raspunzi unei intrebari cu presupuneri de conspiratii si sa vorbesti dur/acid la o simpla intrebare.

Si pe langa asta, sa mai ai si un al doilea cont de unde sa continui discutia pentru a avea dreptate. Esti cumva narcisist? Ai nevoie sa iti impui punctul de vedere?

Eu am doar intrebat: unde e virusul asta asa de mediatizat? E o intrebare simpla!

Ce sens are sa te ataci sau sa raspunzi dur/acid? Chiar nu are.

Drept dovada, persoanele ca tine, care mie nu imi plac, le voi da ignor. Chiar nu are sens sa continui.

Si care e problema daca as crede in conspiratii sau in versiunea oficiala spusa? Fiecare este liber sa creada ce vrea.

Eu nu am incredere in guvern, pentru ca sunt oameni, iar oamenii sunt pot gresi sau pot avea intentii malitioase. Dar nici in bazaconiile fara dovezi expuse de teoristi nu cred. Adevărul este intotdeauna cel pe care il poti vedea cu proprii ochi.

Insa oamenii ca tine, care sunt duri in exprimare pentru o simpla intrebare, de aia ma pot lipsi.

Pleaca in *** de narcisist, ca eu doar am intrebat un lucru simplu.
Si nu m-am luat de numele tau sau de unicornul ala cretin de la avatar, cum o faci tu happy durule uuuu, mai ai putin si ne bati, ca nu facem ca tine sad

Toti cei de aici au primit o evaluare buna de la mine. Doar tu ai primit una negativa. Pentru ca esti nesimtit.

Poti sa ma lasi in pace? Ca nu imi mai place de persoana ta, pur si simplu. Ms

| Lioana a răspuns:

Bucura-te ca a revenit lumea la normal ca virusul stii bine unde e. Circula printre noi dar nu mai e luat asa in serios. A devenit o boala ca oricare alta.

Răspuns utilizator avertizat
| DeMicUnC?l?tor a răspuns:

E cred că acum este in noi.

| EliLeli a răspuns:

Esti genul cu substrat care se tot chinuie din rasputeri sa induca "cititorului" ca "virusul ăla mortal pentru care purtam mascã" a fost o bagatela? Mai sunt si alte Teorii ale Conspiratiei spre care poti migra pentru a te simti important.

| SuperCoolDude explică (pentru EliLeli):

De ce te ataci?

Eu am facut vaccinul. Johnson chiar, ala puternic de am fost leguma 1 zi jumate.
Dar tu?

Ca eu doar intreb.; unde rasa lui a disparut asa, din senin?
Nu era el mortal si baubau?

Ca vad ca, de la o vreme, nu prea mai e. Stii ce zic?

Dar tu ce zici fara sa te ataci sau sa ma ataci?
Unde e covidu? Ce s-a intamplat cu el?

| johnnny123 a răspuns (pentru SuperCoolDude):

"Ca eu doar intreb.; unde rasa lui a disparut asa, din senin?"

Știi ce înseamnă ca un virus să dispară "din senin"? Înseamnă ca astăzi să ai 20.000 de cazuri, iar mâine 0.

Ceea ce nu s-a întâmplat. Numărul de cazuri a scăzut gradual, în decurs de câteva luni, așa cum este normal să se întâmple în orice epidemie (mai ales când un procent mare din populație a dobândit un anumit grad de rezistență la virus fie prin vaccin, fie prin trecerea prin boală). În plus, chiar și astăzi sunt aproape o mie de cazuri noi pe zi, și asta în condițiile în care nu se mai testează la fel de mult.

Deci în niciun caz nu a dispărut, și cu atât mai puțin "din senin".

| EliLeli a răspuns (pentru SuperCoolDude):

"De ce te ataci?"
De sanchi.

"Eu am facut vaccinul. Johnson chiar, ala puternic de am fost leguma 1 zi jumate.
Dar tu?"
Eu nu am fost leguma.

"Ca eu doar intreb.; unde rasa lui a disparut asa, din senin?
Nu era el mortal si baubau?"
Nu a disparut. Esti prost informat.

"Ca vad ca, de la o vreme, nu prea mai e. Stii ce zic?"
Din pacate, da, ti-am vazut intentia inca de la inceput. Concluzia: te crizezi pe-aici, esti frustrat si ai vrea sa-ti pui poalele-n cap, cam ca o fetita plangacioasa. Simti nevoia sa te descarci, in viata de zi cu zi nu cred ca ai avut succes si ai ales sa o faci aici. Iar acum esti putin suparat ca ti-ai cam luat-o si aici.
Cum am mai zis, sunt si alte Teorii ale Conspiratiei care sa te tina ocupat cand ai nevoie sa te simti cat de cat important.

"Dar tu ce zici fara sa te ataci sau sa ma ataci?
Unde e covidu? Ce s-a intamplat cu el?"
Ai mai intrebat mai sus, ti-am raspuns.

Daca vrei sa afli mai multe despre Covid si evolutia lui intra sa pe site-ul Organizatiei Mondiale a Sanatatii si pe site-ul Ministerului Sanatatii din Romania. Gasesti acolo toate informatiile, daca chiar te intereseaza asa cum zici tu: fara sa te ataci si fara sa ne ataci pe noi.

| SuperCoolDude explică:

Va mulțumesc pentru raspunsuri.

Acum am inteles.

S-a diminuat, dat fiindca oamenii au facut vaccinul. El exista in continuare, dar nu este asa de periculos ca inainte.

Hai sa fim sanatosi!

| Alincatalin2000 a răspuns:

Directorul executiv al Pfizer, Janine Small, a recunoscut zilele trecute într-o audiere în Parlamentul European, că vaccinurile anti-Covid nu au fost testate cu privire la oprirea transmiterii virusului, înainte de a intra pe piață.
Deci, conspirationistii au avut inca o data dreptate.

| suntserios a răspuns (pentru Alincatalin2000):

A zis cineva vreodata ca vaccinul opreste transmiterea? Asta a fost o informatie falsa rostogolita de cei care vroiau sa para interesanti si nu intelegeau cum functioneaza vaccinul. Deci au avut o pwula dreptate. Doar au evidentiat ce au vrut ei, rostogolind informatii false