| AlexDorinel a întrebat:

Va întra Europa iar în lockdown în toamna din cauza tulpinii indiene? Eu sper ca da.

Mi-a plăcut carantina totala din primăvară lui 2020. A scăzut numărul de jafuri, hoții etc.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
27 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Toata Europa nu cred, dar tarile care au ceva creier, cu siguranta vor inchide granitele.

| sierra1 a răspuns:

"Va întra Europa iar în lockdown î...eu sper ca da"

eu sper să intri numai tu, ne mai scutești de intrebări incuietoare

| Mosotti a răspuns:

Nu va intra in lockdown, ca deja se vaccineaza din ce in ce mai multi, iar astia vor avea simptome usoare in caz ca vor lua virusul.

De aia trebuie sa ne vaccinam! Mai ales cu Pfizer

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru AlexDorinel):

Depinde, parerea mea era ca Pfizer, dar si moderna.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Copilas, maturizeaza-te un pic la cap, apoi pune din nou intrebari imbecile. Toti aia care au ramas fara job, firmele care au picat in cap din cauza lockdownului... despre alea numai de bine, nu? Zecil de mii, poate chiar sute de mii, care au intrat in depresie severa cu ocazia aia, tot numai de bine, nu?

| raMLesS a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

E prost rău copilu asta

| Feri5 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

De acord cu tine!

| Purec a răspuns:

Carantina de acel gen nu o sa mai vezi niciodata, a fost cea mai mare prostie, nu a adus nimic bun.

| Anuket a răspuns:

Nu au scăzut, ci au crescut acele cazuri.

| Feri5 a răspuns:

Înainte de a-ți da un răspuns concret (general, mai exact), vreau să lămurim puțin situația.
Afirmația: „eu sper că da" mi se pare total irelevantă, din moment ce odată cu venirea pandemiei și impunerea carantinei, foarte mulți oameni au ajuns șomeri, unii au fost nevoiți să-și continue munca în sistem online, iar școlile au adoptat și ele aceeași structură: „mergem pe ideea că va fi bine și ne mutăm în online".
Conform ultimelor date, s-a afirmat că lockdown-ul a dăunat foarte grav sănătății mintale ale copiilor și nu numai. Fiecare dintre noi simțim nevoia să ieșim la o cafea, să ne relaxăm după o muncă obositoare la birou sau să ne jucăm cu prietenii.
Cum a dăunat? Păi, copiii s-au stresat, iar acest stres le-a făcut să fie invulnerabili, agitați, lipsiți de expresie, cu diferite tulburări comportamentale și psihice, în unele cazuri.
Vorbim acum despre oamenii care și-au pierdut locurile de muncă din cauza carantinei. Acești oameni au fost nevoiți și obligați să-și ducă povara pe spinarea lor. Tot timpul cât a fost carantină, au lucrat și ei pe unde au putut, nu mai conta că plouă sau sunt 50 de grade afară sau -20 de grade la dezăpezire pe aeroporturi (aici mă refer la personal angajat în aeroporturi ca piloți sau însoțitori de bord, care, odată cu anularea zborurilor și a crizei industriei aviatice, au rămas șomeri și, ca să facă un ban, au lucrat prin aeroporturi, fie și la menaj, după ce că o școală de pilot costă zeci de mii de euro).
Mai trist este și faptul că lockdown-ul a lăsat fără salarii o mulțime de oameni din întreaga lume care au dat de la 10000 de euro pe o facultate. Cum să-și mai recupereze ei acești bani?
Spui că a scăzut numărul de jafuri și hoții. Ești sigur de asta? Din moment ce te-ai mutat pentru o perioadă în sistem online, ai toate șansele ca datele tale să-ți fie furate de un hacker. Și, să nu mai vorbim de jafuri, au fost creați viruși informatici „super-inteligenți" care au afectat până și firma Microsoft. Deci, ai dat-o bine în bară cu treaba asta cu jafurile și hoțiile.
În privința faptului că va intra și în Europa valul de infectări cu tulpina Delta sau Delta Plus, nu știe nimeni nimic. Nu suntem prezicători și nici nu putem ghici ce se va întâmpla în viitor. Este posibil să apară, dar carantina nu cred că va mai exista vreodată. Și nu mă interesează țările în care s-a impus deja lockdown pentru a doua oară.

| existential a răspuns:

Tocmai urmaream zilele trecute pe net:
New research suggests 'deaths greater after lockdowns are introduced than before'
https://www.youtube.com/watch?v=QGBbRX3n2y8
Nu zic ca nu trebuie luate masuri, insa trebuie avut grija la anumite lucruri.

| DenqOO a răspuns:

Tati, tu cu ce te droghezi?
Cui, d**** ii plaace carantina?
Ce te face sa crezi ca a scazut numarul de jafuri si hoti? Ai vreo statistica.
Citeste ce a mai zis GabiDumitrescu ca sa nu mai repet. Si completez cu cati au murit pentru ca nu au putut sa fie spitalizati din cauza prioritizari cazurilo de COVID.

| Xenoverse1 a răspuns:

A fost cea mai proasta perioada din anul 2020, eu sper ca ai invatat ceva de anul trecut.

Răspuns utilizator avertizat
| goguPatent a răspuns (pentru AlexDorinel):

"Da,ca e bine uneori sa mai scadă economia."

Asta e unul din marile cacaturi pe care le-am citit pe net.

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru AlexDorinel):

Așa-i? E chiar super să crească rata șomajului, să scadă valoare banilor așa mult încât să fii nevoit să mergi cu o căruță de bani pentru o pâine... Dorinele, nu vrei să fie iar ca în '29? Cred că spre asta ar trebui tu să aspiri.

| Xenoverse1 a răspuns (pentru MeisterSchnitzel):

Lasati-l ca e dus cu capul saracul.

| raMLesS a răspuns (pentru Xenoverse1):

E retardat ca-i dau doua-n fata aia de prost... E enervant rau

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru goguPatent):

Bine a dracului. Eu si acum astept sa imi dea astia niste amariti de 2000 EUR promisi din perioada pandemiei ca grant guvernamental, dar tot ce primesc sunt somatii de la ANAF sa le platesc taxele si impozitele...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru goguPatent):

Daca e sa fim sinceri, astia care se pling ce groaznica era carantina sunt niste imbecili. Nu de alta, dar in carantina am iesit mai mult decat iesisem inainte. Si de atunci ies din ce in ce mai mult. Daca s-ar impune din nou carantina, nu m-ar deranja absolut deloc. Mi-as face in fiecare zi declaratie de serviciu cum ca am de dus o hirtie la sediul firmei. Sediul firmei e la 10 km de casa si daca intreaba cineva ceva, nu merg cu mijloacele de transport in comun pentru ca mi-e frica de virus si nici cu masina, pentru ca polueaza si poluarea scade imunitatea, deci sanse mai mici sa batem virusul. Faza cea mai de cacao a fost cu sectiile normale de spital inchise, treaba care m-a afectat si pe mine personal (aveam treaba non-urgenta la oftalmologie, totusi erau niste tratamente bine de facut, chiar daca nu orbesc fara ele... inca).

| goguPatent a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Pe principiul "daca pe mine nu m-a afectat, da-i dracul pe restul, miste imbecili" nu?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru goguPatent):

Nu e vorba de asta, e vorba de "da-i draq pe aia care se dau loviti fara sa aiba motiv" daca cumva nu ai inteles ce am vrut sa zic...

| alexandradlr a răspuns:

Eu sper sa nu fie lockdown deoarece vor disparea libertati.
Mie una mi s-a părut ca oricum nu s-a prea respectat lockdown-ul in totalitate decat in primele doua saptamani in martie.

| Bluestar15 a răspuns:

... a scazut si economia, s-au pierdut zeci de milioane de locuri de munca la nivel mondial, milioane de oameni au ajuns pe strazi, a crescut rata de decese din cauza inchiderii spitalelor (au murit multi pacienti cu cancer sau alte boli grave care necesitau operatii sau tratament) si toate astea din cauza unui virus care in anul 2020 a ucis in Romania (o tara cu 20 de milioane de locuitori) doar 227 de oameni (adica 0.001% din populatie).
Carantina a facut de o mie de ori mai mult rau decat virusul.
https://www.national.ro/......22034.html

| doctorandus a răspuns (pentru Bluestar15):

Conform https://www.google.com/search?q=morti+de+covid+romania&client=firefox-b-d in ultima saptamana au murit in medie 166 de romani de Covid in fiecare zi. Si da, aveau si alte boli, in general n-au murit de Covid oamenii care erau foarte sanatosi.

| MetisuI a răspuns:

Si IQ-ul tau