| Kenzorel112 a întrebat:

1.Testul de sarcina este valabil daca este facut la 7 zile dupa contactul sexual neprotejat si inainte cu o zi de menstruatie in acelasi timp(test barza). dar cel de al doilea test este valabil daca este facut dupa menstruatie la 16 zile de la contactul sexual neprotejat si la 3 zile dupa terminarea menstruatiei(test evrika)?
2.Cat poate intarzia o menstruatie neregulata cu aproximatie daca nu sigur? (luna trecuta i-a venit regulat la 28 de zile o menstruatie ca toate celelalte si cantitativ si culoare)
3. Daca testele au iesit negative mai poate fi insarcinata avand si ciclu normal?
4. Daca se duce de 4 ori pe zi la baie e prea mult?(poate fi insarcinata?)
5.Nu a avut niciun simptom si a trecut aproximativ o luna jumatate de la contactul sexual neprotejat. O mai durea capul da nu in spate ci in fata, pofte culinare nu... doar cand mai manca o inghetata da nu de pofta ba sa se racoreasca sau asa. urinari de 4 ori pe zi.

4 răspunsuri:
| MadaSweet18 a răspuns:

1. Cel mai bine iti faci un test de sarcina dupa 2 saptamani de la contactul sexual neprotejat, atunci iese sigur, nu e nevoie sa faci in primele zile ca nu iese corect.
2. O menstruatie poate intarzia si 2 luni (eu am patit asta).
3. Se poate intampla sa fii insarcinata si sa ai menstruatia normala.
4. Acest simtom de sarcina apare dupa 3 luni cand copilul incepe sa creasca.
5. Printre primele simptome de sarcina sunt : greturile de dimineata, (cam din prima luna) nu mai suporti mirosurile de mancare, parfum si chiar fumul de tigara.

| Kenzorel112 explică (pentru MadaSweet18):

Nu are greturi ba chiar deloc nici dimineata nici amiaza nici nimic si am trecut de o luna a fost test facut (evika) la 16 zile si in timpul acesta o fost si menstruatia(testul a fost facut si dupa menstruatie). Suporta mirosurile de mancare si de tigara na suportat niciodata oricum ca m-a oprit pe mine din fumat din aceasta cauza. Cu parfum se da singura deci nu are nicio problema nici cu parfumul.

| MadaSweet18 a răspuns (pentru Kenzorel112):

Daca testul a iesit negativ dupa 16 zile inseamna ca nu e gravida.

| Juanita90005 a răspuns:

Daca testul a iesit negativ, si i-a venit si menstruatia este ok! poate doar are o infectie, sau o mica raceala, avand in vedere ca se duce asa des la baie. Oricum gravida nu este!