| Mariiaandreea12334 a întrebat:

Acum 5 zile am facut sex cu iubitul meu neprotejat, de-obicei tin cont de ziua in care sunt fertila și folosim de-obicei prezervativ, dar in ziua aia n am mai ținut cont pentru ca a fost ceva rapid. In ziua aceea mai aveam 3 zile pana la ovulatie. Ideea e ca el a scos o la timp, dar tot am acea frica. Azi m au durut ovarele și vreau sa stiu dacă este din pricina unei sarcini

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In acest moment al ciclului, adica la 2 zile dupa ovulatie sau altfel spus cu 12 zile inainte de terminarea acestui ciclu si 13 zile inainte de data la care este programat sa porneasca viitoarea menstruatie, absolut nimeni si prin nicio metoda nu se poate stabili/determina daca s-a format sau nu o sarcina. Cu 3 zile inainte de ovulatie probabilitatea de formare a sarcinii este de circa 35-50% insa numai/doar in cazul in care sperma ajunge in vagin. Fiindca partenerul de sex sustine ca a reusit sa-si controleze perfect ejacularea si avand in vedere si gradul de probabilitate de formare a sarcinii destul de redus se poate aprecia ca in situatia, conditia si momentul mentionat formarea sarcinii poate fi exclusa intr-o foate mare masura. Durere resimtita la nivelul ovarelor in cazuri foarte rare poate sa apara si/sau sa fie urmarea ruperii foliculului ovarian in momentul eliberarii ovulului, insa in nici un caz NU poate sa aiba vreo legatura cu fecundarea ovulului de catre un spermatozoid (atunci cand exista) si transformarea ei intr-o sarcina. Multa sanatate!