| michael26iul a întrebat:

Acum trei luni m-am despărțit de fosta iubita după o relație de 2 ani și 2 luni. Am considerat că această perioadă mă va ajuta sa trec peste însă în continuare mă gândesc la ea. Ea are deja o nouă relație din octombrie. Am mai discutat cu ea și mi-a spus că nu e ok cu ăla și că ar vrea sa se întoarcă la mine, dar eu nu pot sa o mai vad la fel în relație cu mine, cu toate că o iubesc încă. Totuși de ce încă după atâta timp mă gândesc la ea, îmi aduc aminte de clipele cu ea, mi se face dor de ea, au trecut deja 3 luni. Cum a reușit ea sa treacă peste, inselandu-ma cu actualul ei, iar eu nu pot să mă gândesc decât la ea, nicidecum la o nouă relație.

16 răspunsuri:
| Ofiintă a răspuns:

"...iar eu nu pot să mă gândesc decât la ea".
Se întâmplă asta pentru că refuzi să gândești rațional și cazi pradă sentimentelor. Îți sugerez să îți faci ordine printre gânduri și cu puțin noroc o să-ți dai seama că meriți mai mult de atât.
Dacă o vei ține în ritmul acesta, vei mai avea momente de genul mult și bine. Nu ești suficient de matur încă pentru ca să îti dai seama că dupa alta, alta vine.

| MValentin a răspuns (pentru Ofiintă):

Aceste randuri pot fi executate de roboti, el e om, suntem oameni nu este asa usor sa gandim ce este rațional si irational chiar imposibil... esti putin tu imatura daca crezi ca e asa usor ca dupa alta vine alta si vine alta, ma rog ai avut o relatie pana acum?

| Ofiintă a răspuns (pentru MValentin):

Nu trebuia să fi avut neapărat o relație până acum.
Putine sunt persoanele care au relații cu adevărat. În prezent, majoritatea folosesc termenul de relație, ca și cum ar cumpăra o pâine de la magazin.
O relatie devine una în timp, nu doar din momentul în care am întâlnit pe cineva.
Legat de curiozitatea ta, am o anumită experiență cumulată în decursul timpului.
Incepând din perioada in care eram o adolescentă si drept să iti spun, chiar nu reuseam să mă ghidez după ratiune, ci dimpotrivă, mă lăsam dominată de sentimente.
Persoanele care gândesc inainte de a se lamenta inutil, nu sunt roboti, in realitate, a mea si nu în a ta, sunt persoane mature care stiu sa recunoasca o stare vremelnica de atasament care poate fi oricand inlocuita cu alta.
Asta pentru că suntem oameni si este in natura noastră să simtim atractie in directia sexului opus.
După altul, altul vine, căci în prezent nu o să mă mai raportez la iubirea mea din adolescență.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Prima greșeală. Compari creierul tău cu al ei. Nu sunt două creiere la fel. Tu nu te gândești la ea. Adică nu gândești pur și simplu. Orice gănd este însoțit de o emoție. Doar roboții gâmdesc pur și simplu. Iar o emoție este o e-moție este o e-mișcare. Iar mișcarea nu este a creierului ci a corpului de sus pâ
nă jos. Când erai cu ea, e-moția te conecta de ea, să faceți ceva împreună, mai ales sex, ca să faceți copii. Mai este ceva ce se numește inteligența emoțională. Ea a fost mai n
inteligentă, a înțeles că trebuie ca această e-moție a ei să o canalizeze asupra altcuiva. Și a căutat și a găsit. Apoi tot e-moțiile i-au spus că nu e ok cu ăla. Și e-moțiile legate de tine, care sunt și ele în mintea ei i-au spus să îți spună ce te vrea din nou.
dar eu nu pot sa o mai vad la fel în relație cu mine,
Aceasta este o e-moție proiectată în viitor.
Așa este, dacî vei fi cu ea din nou în viitor ceea ce ai în minte, istoria e-moțiilor suma lor, adică ce a fost, despărțirea, durerea ta după despărțire ( acel-mă gândesc la ea de acum) toate împreună vor face ca e-moțiile tale ( cum gândești, simți și te comporți - adică cum te miști, adică partea de moție din e-moție_ nu vor fi la fel ca la început, și nu are cum să fie ca la început, căci nefericirea de acum ( mă gândesc la ea, iar ea nu este lângă mine și asta mă doare, e-moția de acum este durere) va face ca e-moția de atunci din viitor să nu mai fie la fel de pură și de minunată ca cea de atunci. Dar asta nu va fi cel mai important lucru. Cel mai imortant lucru este că veți fi din nou împreună. Iar ea fiindcă este mai inteligentă e-moțional acum știe asta, de aceea ți-a spus, hai. Ce rămâne să faci, este să te bazezi pe inteligența ei e-moțională și să accepți. Iar dacă nu accepți, e-moția legată de ea te va durea în continuare, te vei gândi, până vei căuta pe alta. ca să ai cu acea alta, acea e-moție care te pune în mișcare ca să cauți fete. Iar cu toate că vei fi cu alta, e-moția legată de ea, te va durea în continuare, până când treptat treptat se va stinge și va rămâne doar o amintire vagă.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai... nu vrei sa te intorci la ea, ca ce? Daca o iubesti?

Este vorba de orgoliu? Fa ceea ce simti, zau asa.

| Freya1 a răspuns:

Te-ai obisnuit cu ea, asa ca daca nu mai simti ca vrei sa mai încerci o dată mai bine nu o face. Timpul vindeca rănile dar trebuie si tu sa păstrezi distanță, sa încerci să te desprinzi de ea si sa faci altceva cu viata ta.

| SilentRain a răspuns:

Unele persoane sunt mai reci, deci uita mai repede
Nu te mai întoarce la ea, aparent esti doar o opțiune pentru ea, n-a zis nimic de sentimente

| Sofer a răspuns:

Asa repede a început o noua relație?

| Crackman a răspuns:

Ai nevoie sa treacă timp... Daca mai încurci pe alta iar aia ii Trifan timpul și lu ăla.
Nu sunteți decât niște ipocriți, iar tipa aia pur și simplu a găsit pe maimuțoiul ăla că sa își ocupe timpul... Este clar.
Primul lucru nu mai vorbești cu ea ( rup legătură de tot ) iar în timp după ce plângi că o fetiță săptămâni poate îți revii psihic și zici că asta este, daca nu capul de jos o sa te anunțe că este timpul sa cauți altceva

| DarthNiger a răspuns:

In primul rand nu are cum sa te insele cu altul daca tu te-ai despartit de ea, fiindca asta ai spus deci relatia voastra s-a incheiat si ea e libera sa intre in relatie cu alte persoane daca doreste.
Inca ai sentimente fata de ea si nu ai vrut sa te desparti de ea definitiv, probabil ai luat aceasta decizie cand erai suparat, dezamagit si te-ai lasat prada acestor sentimente si de aceea te gandesti la ea si acum sau poate ca te-ai obisnuit cu ea langa tine si iti trebuie mai mult timp sa iti revii dupa despartire, acum depinde si motivul pentru care v-ati despartit, daca consideri ca te-a ranit atat de tare incat sa inchei relatia cu ea poate asa e mai bine, decizia a fost a ta si doar stii daca a fost o decizie corecta sau nu, tu iti cunosti cel mai bine partnera, nu noi, poate ca ei i-a fost mai usor sa treaca peste deoarece nu considera relatia voastra serioasa, asa cum am zis tu iti cunosti cel mai bine partenera nu noi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e vorba că a reușit să treacă peste, este o fata imatura, un copil, nu gândește cu capul ci cu emoțiile. Nu trebuie judecată pentru ceea ce face, pentru că nu gândește rațional.

A crezut că iarba e mai verde pe partea cealaltă, dar s-a înșelat. Și acum vrea din nou cu tine, eu mă mir cum poate ea să aibă un asemenea tupeu jegos încât să-ți spună că vrea din nou cu tine de parcă nimic grav nu s-ar fi intamplat, daca o accepți așa crede-mă că o să te i-a de prost iar circul o sa se repede din nou și din nou. Până găsește pe altcineva.
In locul tau nu as tinde să mă mai gândesc să o accept din nou nici dacă se apuca de plâns și începe să mă implore să-i mai dau o șansă. Chiar daca am sentimente pentru ea.

Lasa-ti emoțiile de-o parte și fi rațional, relația asta e sortita eșecului. Nu mai are ce sa funcționeze.

| MValentin a răspuns:

Imi pare asa rau de situația ta... niciun om cred nu ar putea sa iti ofere un raspuns bun aici, nici nu cred daca exista un răspuns corect in legătură cu ce sa faci... eu zic atat, vorbeste cu ea si spune-i gândurile tale fix cum le ai scris aici apoi pe baza cum vorbiți sau nu stiu alege si încearcă sa faci ce este mai bun

| Nyarlathotep a răspuns:

Fraier sa fii sa o primesti inapoi. Va ramane o perioada foarte scurta cu tine pana gaseste din nou pe altul. Ea demult nu mai are sentimente pentru tine, nici macar cand iti spune ca vrea inapoi cu tine. Vrea inapoi ca sa aiba un sprijin emotional pana gaseste din nou pe altcineva. Depinde de tine, cat de masochist esti sa o primesti inapoi. Faptul ca tu inca o iubesti nu inseamna ca e reciproc sentimentul. Este clar ca ea te-a parasit si nu tu pe ea. A facut-o o data, o va face din nou, si din nou, si din nou. Depinde de tine de cate ori vei permite sa se intample asta. Depinde doar de tine daca ii vei oferi ocazia sa te raneasca din nou.

| Blackrose18 a răspuns:

Uite, in viata toti meritam a doua sansa, daca ea ar vrea sa se intoarca la tine iar tu inca te gandesti la ea mai ofera o sansa si lasa totul in spate, nu lasa sa iti plece trenul... uneori pierdem iubirii din cauza orgoliului, suntem oameni si gresim.

| Valeennavoleena65 a răspuns:

Ai iubit-o şi înca o iubeşti doar ca nu poți accepta faptul că acum e cu altcineva

| Petre_Ilinca_1998 a răspuns:

Daca crezi ca vei putea trece peste faptul ca a fost cu altcineva, atunci merita sa fiti iarasi impreuna.