| anonim_4396 a întrebat:

Ce intelegeti prin compromis? Considerati ca aveti o viata compromisa? Compromismul : daunator sau sanatos, normal? Eu cateodata da, cred ca viata mea e compromisa din multe puncte de vedere sad
Ce fel de compromis ati facut vreodata?

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Compromis poate avea mai multe sensuri. Viata compromisa = viata distrusa, ratata. Poti spune ca ai viata compromisa, daca nu mai merita sa traiesti. Si trebuie sa fii tolomac sa spui asa ceva, mai ales daca esti tanar, si nu esti orb, surd, paralizat, gay si cu diaree cronica.
Eu nu consider ca am o viata compromisa, si doar o tragedie mi-ar putea-o compromite. Alegeri stiu sa fac.
Am facut cate un mic compromis, in legatura cu timpul si banii. Dar nu mi-am vandut casa ca sa merg o luna in Dubai, ca sa zic ca am facut cu adevarat un compromis.
Compromisul nu e nici daunator, nici sanatos. E o alegere. Renunti la ceva, pentru altceva.

| ManuelManu a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Da la asta ma refeream, viata compromisa in sensul de viata distrusa. Cred ca e compromisa deoarece mi-am dorit sa faca ceva, si fac altceva, fiind obligat de imprejurimi si situatii. Uite de exemplu mi-am dorit sa ies cu anumiti prieteni, colegi, veri dar de fapt ies cu altii. Sau de exemplu mi-am dorit sa particip la ceva si particip la altceva. In acest sens compromis. Sau imi doresc sa am o anumita prietena, iubita dar sunt obligat sa fac compromis,,, sa nu am" ce imi doresc cu adevarat, exemplu : una sexy sunt compromis sa accept pe una mai putin frumoasa. Am dreptate?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru ManuelManu):

Nu ai deloc dreptate, pentru ca lucrurile despre care vorbesti tu, ti le faci singur, lucrand la comportamentul tau, imagine, etc. Nu vin singure, nu ti le aduce soarta.
Asa si eu am facut niste compromisuri: mi-am dorit sa nu lucrez decat in propria firma, mai exact service. Am service, dar legile sunt prea stricte, functionez doar "pirat", si lucrez la un hotel, la paza (unul din lucrurile pe care am zis ca nu o sa le fac niciodata).
Acum 2 ani si ceva ziceam ca imi iau masina pe benzina, am cumparat un diesel contrar cu ceea ce cautam (dar ma bucur de ea si in prezent). Acum voiam sa trec la Focus 2 cat mai sportiv, "soarta" mi-a scos un pont cu Focus 1 tot diesel pe care nu cred ca o sa il ratez.
De "iubita" nu mai zic, ultima dragoste a fost o amanta curva, combinata cu altul, mereu iesita la agatat...
Sa fim seriosi! Ideea este sa ai bani, si sa fii multumit de tine laughing
Eu asa supravietuiesc.

| ManuelManu a răspuns:

O sa ma multumesc cu ce am si ce-mi ofera viata, ce sa zic... asta mi-e soarta, destinul laughing