| Dumy3321 a întrebat:

Am 13 ani și sunt fata ..se întâmpla ceva dacă ma masturbez in fiecare zi?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Chiar si in cazul in care o fata/femeie se masturbeaza zilnic si in acea situatie, organismul NU este afectat de vreo stare de rau. Ba din contra, potrivit studiiilor publicate, masturbarea si/sau pregatirea orgasmului determina organismul uman sa produca si sa elibereze mai multi hormoni, printre care sunt endorfina, dopamina si oxitocina, adica asa numitii hormoni ai dragostei, fericirii sau bunei dispozitii (de care preotii in mod absolut sigur nici nu au auzit in viata rolling on the floor ) Producerea hormonilor amintiti are o mare influenta asupra psihicului, fiindca provoaca scaderea nivelului cortizonului adica a hormonului care este responsabil de starile de irascibilitate, anxietate si/sau de stres care pot sa apara zilnic. Pe baza celor precizate, se poate considera si aprecia ca masturbarea este benefica organismului atunci cand nu este practicat in mod excesiv /abuziv. Multa sanatate!

| Dumy3321 explică (pentru corbulalbrosu):

Mulțumesc ????????

| sadrian46 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Dar sufletul ei de femeeie, care este pregătit de un miliard de ani, să facă sex cu un bărbat, l-a studiat cineva dacă este afectat sau nu? Nu!

| mihai69 a răspuns (pentru sadrian46):

Și cine zice că nu o va face, atunci când va fi pregătită dar (mai ales) va avea cu cine?!?
În plus... poate ea va dori s-o facă doar cu fete. Nu ai deloc de unde să știi ce orientare sexuală are.

| sadrian46 a răspuns (pentru mihai69):

Și cine zice că nu o va face, atunci când va fi pregătită dar (mai ales) va avea cu cine?!?
Eu, pe baza experienței pe care o am, ajutând cu consiliere privată voluntară gratuită de 53 de ani.
În plus... poate ea va dori s-o facă doar cu fete. Nu ai deloc de unde să știi ce orientare sexuală are.
Știu statistic că acest handicap mental este doar la 1% din populație, de acolo știu.

23 răspunsuri:
| sweetys a răspuns:

Nu patesti nimic. Nici nu mori, nici nu te imbolnavesti. Este normal. Doar ipocritii neaga faptul ca au facut-o macar o data, chiar si din curiozitate.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Unii o să îți spună că e sănătos.
Eu o să îți spun că e nefiresc.
O să îți spun că este o plăcere fără finalitate pentru viață. Sunt multe la fel, plăceri care nu duc nicăieri.
Dacă faci asta zilnic, te îndepărtează de viața reală și de înțelegerea ei.
O să vezi cum sar toți să mă atace că ceea ce spun eu aici, nu are valoare, și că de fapt nu se întâmplă nimic. Da, chiar asta este problema că nu se întâmplă nimic. Este un act lipsit de conținut. Da, provoacă plăcere. E rău? Nu. Faci ceva rău? Nu. Superi pe cineva? Nu. Te mulțumește acest stil de viață și nu mai ai nevoie de nimic altceva? Dacă da, eu nu mai am nimic de adăugat. Dacă simți că totul e perfect așa, e totul ok. Dacă asta o să durez pentru tine până o să fii bătrână, poate nu este chiar așa perfect. Dar poate că o să mai treacă 1 an din viața ta. și o să simți altfel, o atracție pentru băieți și îți vei schimba stilul de viață.

| Dumy3321 explică (pentru sadrian46):

Aha ...ms ca te-ai deranjat sa scrii atât de mult

| sadrian46 a răspuns (pentru Dumy3321):

Am scris ce am avut pe suflet, căci am cunoscut cazuri ca tine și cum au evoluat pe urmă în viață.

| doctorandus a răspuns:

Sunt o sumedenie de oameni care se masturbeaza de mai multe ori zi si n-au nicio boala.

http://www.youtube.com/watch?v=IQFCeES8UQc

Traduc un citat din Encyclopedia of Children's Health:

"Masturbarea este auto-stimularea organelor sexuale, cel mai adesea pana la orgasm. 60% pana la 90% din adolescentii baieti si 40% din fetele adolescente se masturbeaza. Desi atitudinile oamenilor referitoare la masturbare difera mult, nu exista dovezi ca masturbarea ar fi in vreun fel daunatoare din punct de vedere fizic, psihologic sau emotional. Pentru multi tineri masturbarea este o ocazie de explorare sexuala proprie inainte de a se decide sa faca sex cu o alta persoana. Este de asemenea considerata cea mai sigura forma de sex pentru prevenirea bolilor cu transmitere sexuala, inclusiv virusul imunodeficientei umane (HIV)."

"Masturbarea ofera o modalitate sanatoasa de a-si exprima si explora sexualitatea proprie si de a elimina stressul sexual fara riscurile asociate contactului sexual, conform multor profesionisti medicali. Ei sunt de asemenea de acord ca masturbarea este o modalitate naturala, normala si sanatoasa de explorare de sine si de exprimare sexuala."

"Este din recunoscut din ce in ce mai larg intre profesionistii sanatatii mentale ca masturbarea poate reduce depresia si conduce la sporirea respectului de sine. Masturbarea poate fi in special folositoare in relatii in care un partener vrea mai multa activitate sexuala decat celalalt, caz in care masturbarea contribuie la restabilirea echilibrului."

http://www.healthofchildren.com/M/Masturbation.html

Autor: Ken R. Wells. Aceste puncte de vedere sunt confirmate in Jacqueline L. Longe, ed (7 iunie 2011). „Masturbation". The Gale Encyclopedia of Children's Health: Infancy Through Adolescence. 4 (ed. Second). Detroit, Mich.: Cengage Gale. p. 1404. ISBN 978-1-4144-8641-3. OCLC 712621295 si in Thomas H. Ollendick; Carolyn S. Schroeder (6 decembrie 2012). „Masturbation". Encyclopedia of Clinical Child and Pediatric Psychology. Boston, MA: Springer Science & Business Media. p. 359. ISBN 978-1-4615-0107-7. OCLC 913623298.

De asemenea Ollendick si Schroeder numesc miturile despre masturbare si tratamentele carora le-au dat nastere "una din cele mai negre pagini din istoria religiei si medicinii".

| Mosotti a răspuns:

Nu se intampla nimic, stai linistita, e f bine ca te placeresti si nu e nevoie neaparat sa te incurci cu oricine doar pentru un sex. Eu am facut-o de pe la 10 ani adica de 31 ani, si nu am nici pe dracu. Chiar de mai multe ori pe zi o fac ca am pofta, simt excitatie si ca barbat.

| Andreeush a răspuns:

Nu crezi că la vârsta ta ar trebui să ai alte preocupări?

| Dumy3321 explică (pentru Andreeush):

Am și altele... happy

| Seba2013 a răspuns:

Iti vei perturba/tensiona simturile (stres fiziologic). Vei pierde linistea senzitiva chiar daca altii spun ca se purifica. Este exact ca drogurile, de ele scapi doar atunci cand renunti nu prin consum.

| Justme1997 a răspuns:

Nu pățești nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In afara de sodomizarea inocentei si masacrarea copilariei?

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Te felicit!

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Ideea ca masturbarea imbolnaveste este delir.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O sa devii savant de renume mondial, tu si Ceaușeasca.

| Gofigi a răspuns:

Nu se întâmplă nimic

| Luci99 a răspuns:

Da, ti se largaste pasarica

| Dumy3321 explică:

@dumyyy.55

| Dumy3321 explică:

Dami tu pe insta @dumyyy.55