| Anonimul2004 a întrebat:

Am 14 ani si am o problema...Cand ma masturbez capul penisului nu iese dar nu ma doare si il vad doar putin...Am fimoza?

Răspuns Câştigător
| PuținConteazăNumele a răspuns:

Dap, ai fimoză, dar la vârsta ta se poate rezolva, și eu am avut aceeași problemă, abia la 16 ani mi-am dat seama că sufăr de asta, până atunci credeam că așa e normal, și că se va rezolva la primul contact sexual, dar m-am informat, am pus întrebări pe TPU ca tot omul. Am început să îl decalotez în fiecare zi, chiar dacă nu se cunoștea mare lucru, câtuși de puțin se vedea, după 2-3 luni, am ajuns să îl pot decalota în stare flesca, pentru că nici așa nu puteam. Am continuat cu decalotarea în fiecare zi, nu am folosit niciun unguent, nicio crema, nimic, mai făceam aceste decalotari și la duș, când pielea era mai elastică. Îți recomand să faci aceleași lucruri, și discută și cu părinții, sigur te vor ajuta, mult noroc pustiule!

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru PuținConteazăNumele):

Uneori se rezolva si asa, dar de multe ori nu si atunci este nevoie de interventie chirurgicala, care este usoara si se vindeca repede. Singurul lucru este ca ramane o cicatrice, cum are si iubitul meu.big grin
Sa nu-ti fie rusine sa vorbesti cu parintii si sa mergi la un medic specialist. Este un lucru comun multor baieti.

| PuținConteazăNumele a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Eu fac așa de când mi am dat seama că am fimoza, iar acum, mai am doar puține probleme când e în erectie, dar reușesc să o decalotez complet. Sunt sigur că și în cazul lui se aplică, este încă mic, nu trebuie să recurgă la operație.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru PuținConteazăNumele):

Depinde. Tu zici ca mai "doar putine proble", dar altii pot sa aiba mai multe. E bine sa tai coada cainelui o singura data, nu de mai multe ori.

8 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Din descrierea ta reiese ca penisul tau este afectat de fimoza. In cazul precizat de tine in aceasta intrebare, reiese destul de sigur ca penisul tau este afectat de FIMOZA destul de severa care se poate incadra probabil in clasa 2 sau 3 de gravitate din cele 4 existente. Organul sexual (penisul) al baietilor cu varsta de peste 6-7 ani poate fi considerat sanatos d.p.d.v. medical numai daca poate fi decalotat (belit) complet, lin, fin, usor, complet si fara durere incat glandul (capul) sa iasa in intregime de sub pielea mobila, adica preputiu. Orice penis al carui gland (cap) nu iese complet de sub preputiu (pielea mobila) dupa implinirea varstei de 7-8 ani, este afectata intr-o anumita masura de FIMOZA.
Acceseaza si urmareste urmatoarele filme educationale : https://www.youtube.com/watch?v=s6on8BsMrsg;
Https://www.youtube.com/watch?v=bRlgTBoAXrQ; https://www.youtube.com/watch?v=NWaBToX5s90&t=44s; https://www.youtube.com/watch?v=w_axxkgLHek; https://www.youtube.com/watch?v=bHwC3i5tXvQ; https://www.youtube.com/watch?v=fYSrH4xFz7I; https://www.youtube.com/watch?v=3Va08WdOFE0
Dupa vizionarea filmelor iti vei da seama ca acea pielea mobila denumita preputiul, care acopera glandul (capul) trebuie sa se poata misca foarte usor pentru ca decalotarea penisului sa fie completa, lina, fina, usoara atat instare flasca cat si in stare erecta. Din descrierea ta rezulta ca penisul tau este afectat de fimoza fiindca poate fi decalotat in stare erecta doar partiatl si probabil mai mult in stare flasca. In ce masura, adica de ce grad este fimoza in cazul tau (din cele 4 grade de clasificare), o poate stabili doar un medic de familie sau medicul urolog. In mai multe randuri am dat urmatorul raspuns care probabil te poate ajuta intr-o oarecare masura. Ar fi indicat sa fii consultat/examinat de medicul de familie dar mai indicat este medicul urolog care poate aprecia gravitatea/gradul de afectare (de la 1 la 4) precum si eventualul mod de a fi trata afectiunea. Cu o fimoza netratata la maturitate nu vei reusi sa ai/duci o viata sexuala normala. Multa sanatate!

| Anonimul2004 explică (pentru corbulalbrosu):

Si trebuie sa fac operatie?

| mihai69 a răspuns:

Așa se pare.

| Anonimul2004 explică:

Multumesc pentru sfaturi dar astazi am facut baie si am reusit sa imi scot capul simplu si fara durere...Mama a spus ca in fiecare seara cand fac baie sa fac asta

| PuținConteazăNumele a răspuns (pentru Anonimul2004):

Mă bucur pentru tine, uite că se poate și fără operație, la operație se recurge doar în ultimă instanță, când a fost epuizată oricare altă metodă. Spor cu decalotarile, numai bine!