| andraeva a întrebat:

Am avut contacte sexuale neprotejate pe 28 si 29 septembrie, menstruatia mi s-a terminat pe 26 septembrie. Intrebarea este: pot sa raman gravida avand in vedere ca de obicei nu poti ramane imediat dupa menstruatie? De cateva zile am inceput sa ma doara sanii, sunt umflati; niciodata nu i-am avut asa decat cand eram "pe stop"; si mananc mai mult decat de obicei. Simpomele pot aparea asa rapid? sau e doar o alarma falsa?

8 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Nu, simptomele sarcinii apar la 4-5 saptamani de gestatie.

| mona a răspuns:

Cred ca ai simptomele premenstruale si ca sarcina e alarma falsa

| andraeva explică (pentru mona):

Simtome de la cateva zile de la terminarea menstruatiei? mi se pare cam. ciudat, niciodata n'am avut asa.

| mona a răspuns (pentru andraeva):

Chiar daca ai fi ramas insarcinata, simptomele nu apar asa repede si tu prezinti simptome premenstruale, acum ce ai cu adevarat vei afla pe parcurs

| tuGatita a răspuns:

Contact sexual neprotejat dar cum? Ma refer, a terminat in tine tot tot? Ca daca da ai cam dat de naiba. Ai un CM de 28-32 de zile? iti vine menstruatia regulat? Ca daca CM (daca nu stii ce e ala cauta pe google) e sub 28 de zile ai toate sansele sa ramai deoarece ovulatia se poate instala imediat si trebuie sa tii cont ca spermatozoizii traiesc cateva zile inauntru. E adevarat, in cele mai multe cazuri nu se poate ramane imediat dupa menstra, dar difera de la femeie la femeie. Daca nu a terminat in tine ai 99% sanse sa rasufli usurata. In caz contrar, mai asteapta o saptamana-2 si fa un test de sarcina, chiar 2 teste ca sa fii sigura. Nu am sa-ti zic acum "trebuia sa folosesti pv bla bla." ca tu stii. si pe viitor ia-ti masuri de protectie pentru linistea ta. Astept sa imi raspunzi, poate te mai pot ajuta!

| andraeva explică (pentru tuGatita):

Da, si-a dat drumul in minehappy Oricum nu se pune problema, pentru ca as pastra copilul nu e vorba de asta, dar sunt in dubii ca fiecare imi spune lucruri diferite! Merci

| tuGatita a răspuns (pentru andraeva):

Nu am stiuthappy ma bucur ca nu vrei sa faci avort in caz de ceva. atunci se poate sa fi ramas, vezi peste o saptamana raspunsul cu un test. Bafta

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Ai mai pus aceeaşi întrebare şi în 7 octombrie şi ţi-am dat acolo un răspuns foarte COMPLET!

NU vei primi unul mai bun, ar fi bine să urmezi sfaturile pe care ţi le-am dat acolo!