| andraeva a întrebat:

As avea si eu o intrebare: ce sanse sunt sa raman gravida daca menstruatia mi-a venit pe 17 octombrie (m-a tinut 5 zile), apoi pe 26, 27, 28 si 29 am avut contacte sexuale neprotejate?

Răspuns Câştigător
| Zenithf a răspuns:

Sanse destul de mari, dar sa nu disperi daca nu ramai in prima luna. Doar dupa 6-7 luni sa incepi sa-ti faci griji. Si dupa actul sexual mai ramai un pic (10-15 min) intinsa, nu te grabi sa te ridici si sa te duci la dus, lasa-le la aia micuti un pic de avans. :p

| Elly7890 a răspuns (pentru Zenithf):

Ce treaba are dusul k sperma? nu este metoda contraceptiva dusul orice mi-ar zi oricine!

| Zenithf a răspuns (pentru Elly7890):

Nu este, intr-adevar, dar prin spalarea zonei intime poti indeparta si sperma.
Bideul de altfel de asta a fost initial inventat - in Franta - ca metoda de contraceptie. Astazi este folosit pentru igiena intima.
Apoi, vaginul are astfel pozitia ca sa faciliteze eliminarea secretiilor vaginale cand persoana respectiva sta in picioare, si asa se poate elimina si sperma. Nu zic ca "gimnastica" asta poate fi folosita ca metoda AC, dar poate sa scada probabilitatea de a ramane insarcinata.

| andraeva explică (pentru Zenithf):

Merci pentru raspuns. Faza e ca eu m-am ridicat imediat, si imi curgea un lichid in cantitate destul de mare (ziceai ca facusem pe mine). Nu stiu daca era sperma sau altceva. Poate ma lamuresti si pe mine. Cu dusul nu stiu ce sa zic, am mai auzit parerei de genul.

| Zenithf a răspuns (pentru andraeva):

Ce curgea era secretie vaginala amestecata cu sperma. Si atunci este normal ca se reduce sansa de a ramane insarcinata. Nu stiu exact care este timpul in care spermatozoizii pot strabate vaginul si colul uterin, parca am citit undeva ca ei se deplaseaza circa 2 cm intr-un minut, deci daca stai vreo 10-15 min la orizontala inainte sa mergi sa faci dus ar trebui sa fie mai mult decat suficient.

| Elly7890 a răspuns (pentru Zenithf):

Bine cum zici u! ramai cu pararea ta! mai simplu si fara probleme simplele anticonceptionale si gata k nu costa o avere!

| andraeva explică (pentru Elly7890):

Anticonceptionalele nu sunt asa de bune cum crezi tu. Exista si alte metode de contraceptie; pana la urma fiecare utilizeaza metoda care ii convine cel mai mult.

| Elly7890 a răspuns (pentru andraeva):

Da bine nu sunt bune dar nu le iei toata viata ca sa te afecteze atat! si stiu si eu bine cum sunt ca iau asa ceva si nu ma patit nimic pana acum! daca nu prezervativul si gata! si da fiecare face ce vrea dar suporta consecinte mai nefaste cateodata!

18 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Sansele sunt destul de mari pentru ca ai facut-o undeva pe la inceputul perioadei fertile

| andraeva explică (pentru mona):

Asa cred si eu pentru ca mi-am calculat data pe un calendar gasit pe net si exact atunci erau zilele cele mai fertile.

| Elly7890 a răspuns:

Si anticonceptionale sunt si ele bune pentru ca reduc sangerarea cand esti la ciclu si dupa un timp de folosire regleaza ciclul!

| andraeva explică (pentru Elly7890):

Da, dar nu folosite pentru un timp indelungat.

| Elly7890 a răspuns (pentru andraeva):

Da bine stiu si eu nu ma 13 ani sa nu stiu~!

| andraeva explică (pentru Elly7890):

Ce-ai draga de te iriti asa?laughing)) Am zis eu ca ai 13 ani?

| Zenithf a răspuns (pentru andraeva):

Sunt multe de spus despre AC, cum este faptul ca (unele) pot cauza embolie pulmonara, cresc riscul de cancer la san, iar dupa o folosire indelungata, cand se intrerupe "tratamentul", se poate ajunge la SOP (sindromul ovarului polichistic).
O englezoaica a murit de embolie pulmonara la doar 2 luni dupa ce a inceput sa ia niste AC prescrise pentru o problema ginecologica. Deci, nu este neaparat sa fie folosite timp indelungat pentru a avea probleme din cauza lor.

| andraeva explică (pentru Zenithf):

Am inteles, oricum stiu ca nu sunt prea bune pentru corpul si sanatatea noastra. Am auzit si eu destul de multe cazuri. Eu oricum nu pot lua niciodata anticoneptionale pentru ca am fost la medic si mi-a zis ca am o problema si daca as lua, as risca sa mor sau sa patesc ceva.

| yanira a răspuns:

100%
dusul dupa nu e metoda de contaceptie.metode de contaceptie sunt prezervativele anticonceptionale si multe altele.dar lasa ca stii tu mai bine ce sa faci.dar daca ai sa vrei sa faci avort si esti minora trebuie acordul parintilor

| andraeva explică (pentru yanira):

Nu draga mea, nu sunt minora si nu as face avort. Am pus intrebarea pentru ca aveam nevoie de niste lamuriri, nicidecum sa fac avort in caz ca as fi gravida.

| Zenithf a răspuns (pentru yanira):

N-am zis ca e metoda de contraceptie, dar ca, facut imediat dupa actul sexual, poate scadea sansa de a ramane insarcinata. Dupa cum a fost enuntata intrebarea, se intelegea ca persoana in cauza doreste sa ramana insarcinata, de aceea eu am scris despre lucrurile facute dupa care pot sa scada sansa, nu sa fie folosite ca AC.