| ramy2000 a întrebat:

Am facut sex neprotejat. Nu a ejaculat in mine, dar mi-e frica de lichidul seminal. Sa iau pastila de a doua zi sau nu? Mentionez ca nu sunt reziduri de lichid seminal in vagin.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Exact,chiar daca esti in perioada de fertilitate maxima insa/dar barbatul nu ejaculeaza in vagin este exact ca si in situatia in care ai face sex protejat cu prezervativ, insa neajungand sperma in vagin nu se poate forma o sarcina. Pentru a se forma/naste o sarcina sunt obligatorii 2 ingrediente care sa existe in acelasi timpsi anume 1 ovul viabil si sperma. Doar prin unirea celor 2 ingrediente se poate forma o noua forma de viata.

12 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

De unde sti ca nu sunt reziduri? te-ai uitat cu lupa? daca nu a ejaculat in interior nu ai de ce sa iti faci griji, data viitoare fa cu prezervativ ca sa eviti stresul asta

| ramy2000 explică (pentru VerginicăVacăGrasă):

Da, dar stiu ca acel lichid contine un anumit numar de spermatozoizi, de aceea imi fac griji

| VerginicăVacăGrasă a răspuns (pentru ramy2000):

Daca nu erai in perioada fertila, atunci nu ai de ce sa te ingrijorezi

| corbulalbrosu a răspuns (pentru ramy2000):

Acel lichid NU CONTINE SPERMATOZOIZI, insa se considera ca eventual POATE, insa in cazuri/conditii cu totul speciale, si anume doar daca lichidul preejeculator se contamineaza prin amestec cu resturi de sperma existente in uretra care au ramas acolo in urma unei ejaculari anterioare si DOAR DACA intre cele 2 momente nu s-a produs nicio urinare. In caz contrar NU CONTINE SPERMATOZOIZI deoarece este un lichid de lubrefiere similar cu saliva.

| ramy2000 explică (pentru corbulalbrosu):

Nu sunt resturi de sperma, sunt sigura. Deci sa nu-i fac griji?

| corbulalbrosu a răspuns:

In primul rand ar trebui sa stii ca o femeie poate ramane insarcinata doar in perioada fertila.Din acest motiv cea mai importanta intrebare de-a ta ar trebui sa se refere la asta erai sau nu fertila. De abia doar dupa asta poti sa-ti pui intrebarea daca este posibil sau nu sa se formeze o sarcina.Acea pastila nu se administreaza asa fara rost in scop anticonceptional, deoarece daca se foloseste inutil, adica daca nu exista posibilitatea de a se forma o sarcina, hormonii din pastila vor destabiliza intregul organism din punct de vedere hormonal. Daca nu ai fost in perioada fertila in momentul sexului, atunci poate chiar sa ajunga si sperma in vagin, deoarece neexistand un ovul viabil (ce poate fi fecundat) nu se poate forma o sarcina. Din moment ce tie nu ti-a ajuns/patruns sperma in vagin te poti linisti.Ar fi iresponsabil sa-ti administrezi pastila de a 2-a zi complet inutil deoarece urmarile efectelor adverse fiind imprevizibile uneori pot lasa sechele destul de grave. Multa sanatate.

| ramy2000 explică (pentru corbulalbrosu):

Deci, rezumand situatia, spui ca n-as avea nevoie de ea?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru ramy2000):

Tu esti cea care trebuie sa stii daca in momentul sexului erai sau nu in perioada de dinainte de ovulatie cu 2-3 zile. De asemenea daca barbatul reuseste sa-si coordoneze si este capabil sa-si retina ejacularea si nu ajunge sperma in vagin probabilitatea de sarcina devine extrem de mica sau altfel spus teoretic imposibila. Pastila de a 2-azi se administreaza doar in situatia in care posibilitatea de sarcina este foarte mare, adica se rupe prezervativul in care s-a ejaculat deja si acest lucru se petrece in zilele de fertilitate mare.

| ramy2000 explică (pentru corbulalbrosu):

Si chiar daca esti in perioada de fertilitate maxima iar el nu isi da drumul inauntru nu sunt sanse de sarcina, nu?

| sofisis a răspuns (pentru ramy2000):

Deci nu inteleg de ce unele persoane tot insista cu perioada fertila. O femeie sanatoasa e fertila in toate zilele lunii. Singura diferenta e ca in unele zile e mai putin fertila, in altele mai mult. Atat. Dar de fertila, e fertila mereu.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru ramy2000):

Exact,chiar daca esti in perioada de fertilitate maxima insa/dar barbatul nu ejaculeaza in vagin este exact ca si in situatia in care ai face sex protejat cu prezervativ, insa neajungand sperma in vagin nu se poate forma o sarcina. Pentru a se forma/naste o sarcina sunt obligatorii 2 ingrediente care sa existe in acelasi timpsi anume 1 ovul viabil si sperma. Doar prin unirea celor 2 ingrediente se poate forma o noua forma de viata.

| Emilian65 a răspuns:

Daca nu ai fost in perioada fertila si nu a ejaculat in tine, nu poti fi gravida. Dar daca ai fost in perioada fertila este posibila o sarcina de la lichidul prespermatic. In acest caz ia o pastila de a doua zi, dar numai la indicatiile medicului de familie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fa-ti un test de sarcina si vezi exact care-i treaba. FUNDA?