| frum a întrebat:

Am facut sex protejat cu iubitul meu. la un moment dat prezervativul a alunecat,era in pat langa noi. nu stiu sigur daca m-a mai penetrat dupa aceea, avand in vedere ca nu stiu cand a cazut. mentionez ca el nu a ejaculat, in prezervativ se gasea putin lichid semnial preejaculator.este vreun risc de sarcina?sunt cam incepatoare in domeniul asta si nu am idee daca merita sa ma stresez sau sa iau pastila de a 2a zi, mi-e frica de efectele adverse ale pastilei crying

Răspuns Câştigător
| mihaMGB a răspuns:

Sanse exista in egala masura cu actul sexual neprotejat, la urma urmei nu stii daca te-a penetrat fara prezervatic.Riscul este mic avand in vedere ca nu a ejaculat, insa exista.O solutie pentru a scapa de stres este desigur pastila de a2a zi.prietena mea a luat progesteron parca sau asa ceva, si nu a patit nimic nimicthinking deci nu e neaparat sa aiba eecte adverse.Sau daca vrei sa risti putin, roaga-te sa nu se fi intamplat nimic, si fa-ti un test.Doar ca exista posibilitatea de a iesii testul pozitiv, si atunci vei avea de suferit efectele adverse ale unui chiuretaj...Nu cred totusi ca ai patit ceva, dar pentru siguranta, pastila de a2a zi este cea mai in masura sa rezolve problemahappy

4 răspunsuri:
| raspunz a răspuns:

Salut. Pastila de a doua zi de care vorbea domnișoara se cheamă postinor 2 cred, progesteronul ase altă treabă. Pastila de a doua zi are niște efecte nasoale asupra fertilității viitoare, care nu se văd, nu se simt, îți dă peste cap ritmul normal. Nu e bine să apelezi la ea decât la nevoie.
Cred că e cazul să vorbești cu prietenul tău. Mulți băieți sunt extrem de nepăsători și pentru că îi deranjează prezervativul (e un moft, nu are cum să îl deranjeze) îl SCOT FĂRĂ să-i spună partenerei și cred că dacă nu ejaculează înauntru nu ai niciun risc, dar nu este așa. TU întreabă-l dacă te-a mai penetrat fără prezervativ, este imposibil să nu-ți dai seama, e o minciună gogonată, nu am pățit niciodată așa ceva, indiferent de cât de energic a fost actul sexual.
Dacă nu te-a penetrat fără prezervativ nu are rost să iei pastila de a doua zi.
Dacă te-a penetrat fără prezervativ, atunci e bine să o iei pentru a preveni o sarcină nedorită. Riscul e cu atât mai mare cu cât erai mai aproape de ziua ovulației (zilele 8-18) din ciclul menstrual, dar nu e o garanție că nu ai ovulații și în alte momente. De unde știi că nu a ejaculat? Vorbește cu el, explică-i problema, spune-i că e vorba de sănătatea ta și că trebuie să fie sincer.

| cristi0005 a răspuns:

Mai bine du-te repede la farmacia si cumpara-ti pastila

| frum explică:

crying cred ca voi risca, deoarece am un organism mai sensibil sai nu stiu exact ce se poate intampla de la acea pastila.ma rog, sper sa nu fiu eu atat de ghinionistasad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Solutia-testul de sarcina; si daca scapi data viitoare leaga-l cu ata sa nu mai cada! Bafta