| Barbie_6587 a întrebat:

Am gresit. Am avut o perioada mai grea care m-a facut sa fiu un pic mai nervoasa si sa vorbeasca gura fara mine. Astfel pot zice ca mi-am cam suparat prietenul. Uneori sunt de parere ca nici el nu mi-a fost alaturi asa cum eu aveam nevoie si asta ma determinat sa fiu asa. Insa mi-am asumat vina si mi-am recunoscut greselile. Ne-am cerut o sansa de la amandoi insa acum orice i-as zice il irita. Ma refer ca atunci cand ii spun ce ma deranjeaza ia un pic foc si nu stie sa ma linisteasca cum o facea inainte. Pot spune ca in trecut eram dificila de abia daca ii ziceam ce ma supara, insa acum dupa ce mi-a cerut sa-i fiu sincera cand ma supara ceva pur si simplu nu vrea sa ma inteleaga. Numai pe mine da vina. sad. Nu inteleg. nu stiu ce sa fac. Poate ca inca mai gresesc dar incerc sa invat pe parcurs sa fiu mai buna, dar am impresia ca nu apreciaza. Ma tachineaza, imi reproseaza de multe ori ce l-a deranjat la mine, imi repeta de fiecare data ca eu nu ma voi schimba. Nu stiu ce sa fac, ma descurajeaza sad. Ce-as putea sa fac? Nu pot renunta.

3 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Este greu, fiecare om are orgoliul sau si mai usor vede imperfectiunile celorlalti decat le vede pe ale sale. Intr-o relatie de dragoste, sa spui deschis oridecate ori te deranjeaza ceva este o tactica gresita, pentru ca o raneste pe persoana iubita. De multe ori trebuie sa suporti o mica abatere pentru ca sa puteti fi fericiti impreuna. Cred ca cel mai bun lucru este sa va alegeti un timp pentru discutii, sa faceti aceasta intr-o zi pe saptamana cand sunteti amandoi liberi, odihniti si calmi. Alegeti "ora" de discutii sa nu aiba loc inainte de alt program al vostru: nu inainte de a iesi cu in oras, sau nu inainte de a face dragoste sau altceva. Alegeti aceasta astfel incat sa mai aveti ceva timp dupa sa va ganditi ce v-a spus celalalt si sa va ganditi ce este de facut ca sa fiti mai multumiti de relatia voastra. In cazul ca discutia "escaladeaza" spre altceva este mai bine sa o intrerupeti si sa o reluati alta data, ori veti ajunge sa va faceti reprosuri peste reprosuri pana nu veti mai putea trai impreuna.
Este bine de asemenea sa va rugati lui Dumnezeu inainte de aceasta discutie, ca El sa va fie alaturi si sa medieze.
Si cititi amandoi, preferabil impreuna, 1 Corinteni, capitolul 13.
Va doresc sa aud numai de bine de la voi, de aici inainte, Domnul fie cu voi.

| alonet a răspuns:

Citeste cartea "Dragoste si respect" editura de la www.kerigma.ro

o sa ti se deschida ochii, ca idee barbati reactioneaza cum ai descrist cu la ori ce critica, asa ca nu mai critica! nu e gresit sa fi sincera si sa ii spui ce te doare, dar schimba metodologia... si nu de pe o zi pe alta, oricum recomand cartea. a salvat casnicia parintilor mei! si nu numai

| Kidd ♡ a răspuns:

Bunahappy Parca sunt eu.Jur.In fine.Nu trebuie sa renunti.Il iubesti, nu ai stat cu el asa aiurea si banuiesc ca si el te iubeste. Vorbeste serios cu el, incearca sa fii calma si sa ii explici ca ai nevoie de el pentru ca acum treci prin clipe mai putin placute, spune-i ca o sa mai lasi si tu de la tine ca totul sa fie bine intre voi happy. Fa-l sa vada ca a gresit cand nu ti-a fost alaturi, va regretawinking! Daca nu isi va schimba comportamentul fata de tine, atunci stai si gandeste-te daca are rost sa mai fii cu el.Baietii sunt multi.Ai grijakiss!