| MyRi a întrebat:

Am mare nevoie de ajutor fiind ca nu mai stiu ce sa fac, va rog din suflet sa ma ajutati daca ma ajutati promit ca pentru fiecare raspuns voi incerca sa ajut pe alte 10 persoane dandu-le un rasp din suflet. Deci m-am despartit de aproape doua saptamani de prietenul meu o poveste lunga, cine vrea sa o asculte de la inceput pana la sfartit sa-mi spuna fiind ca-mi face placer. Asa sa trecem la subiect nu stiu cum sa ma impac cu el azi noapte am fost la o petrecere si era si el acolo si prietenul lui cel mai bun se tot dadea la mine dar eu il refuzam fiind ca eu sunt inebunita dupa fostul meu, am vrut sa il sarut ca sa-l fac gelos fiind ca el a facut la fel sambata trecuta si i-a marturisit unei prietene ca sta cu prietena lui actoala doar ca sa ma faca geloasa, asaca am mers la el l-am luat de mana si i-am spus la ureche daca nu vrea sa vorbim iar el a sapus ba da si a venit dupa mine si i-am spun : Daca vrei sa ne impacam, saruta-ma, iar daca nu nu spune nimic. Iar el a spus ca momentan este intr-o relatie iar eu am plecat spunandu-i, atunci nu mai conteaza si m-am dus dupa o ora sa-l sarut pe prietenul lui dar el m-a refuzat dupa ce toata seara s-a dat pa mine ceea ce inseamna ca ei doi au vorbit intre timp iar fostul meu i-a spus prietenul lui ca inca i place de mine, sau asa ceva, nu? Apoi eu n-am mai avut chef de dansez si am mers intr-o camra separata si am inceput sa ma tin de cap si mi s-a facut rau si apoi la un maoment dat el a trecut pe acol si s-a uitat la mine si a plecat dar eu nu mi-am dat seama ca era el ca altfel as fi vorbit cu el despre toate.
Voi ce credeti ca ne putem impaca?
Credeti ca am facut ceva rau?
Spune-ti ce credeti si sa-mi spuneti daca vreti toata povestea.
Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| BadxGood a răspuns:

Din ceea ce ai povestit tu, cred ca inca te place, dar cred de asemenea si ca sunteti amandoi complet aiuriti: daca el sta cu alta ca sa te faca geloasa pe tine si tu cu prietenul sau din acelasi motiv sunteti penibili laughing Daca tineti unul la celalalt ar trebui sa va rezolvati problemele vorbind, nu recurgand la prostii care nu fac decat sa va raneascawinking

| MyRi explică (pentru BadxGood):

Asa zic si eu BadxGood dar el nu prea vrea ca am incercat si doar apoi am recurs la altele

| MyRi explică (pentru BadxGood):

Nu mai conteaza multumeca tuturor pentru sfaturi tocmai mi-am dat seama de greseala trecand din nou prin toata poveste sper doar sa-mi mai pot repara greseala multulesc mult

29 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In secunda in care ai vrut sa te saruti cu altul este foarte foarte clar ca nu-l iubesti deloc pe cel de care spui ca esti indragostita. Esti doar obsedata sa-l aduci inapoi fiindca nu poti accepta ca ai fost parasita, dar nu exista iubire sau respect intre voi. O femeie indragostita nu ar accepta in ruptul capului sa fie atinsa de alt barbat, ai prefera sa mori decat sa lasi pe altul sa te sarute. Tu nu numai ca nu te-ai aparat cu pretul vietii, ba chiar ai avut initiativa si ai propus un sarut de la altul, sub pretextul ca vrei sa-l faci gelos. De fapt, vrei sa-l ranesti, sa te razbuni si asta inseamna, cu certitudine ca nu-l iubesti. Asadar, daca va veti impaca, va fi doar de scurta durata si doar ca sa-ti panseze tie orgoliul, fiindca in relatia voastra nu exista nici un strop de iubire adevarata.

| MyRi explică (pentru Brigaela):

Nu adevarat, il iubesc dar e mai complicat, oricum n-as fi putut sa o fac sinersa sa fiu

| MyRi explică (pentru Brigaela):

Brigaela chiar nu m-a ajuti de loc mai mult ma enervezi fiind ca stiu ce simt si cum ma simt, k poate tu nu sti ca LUCRURILE SUNT MAI COMPLICATE IN VIATA, DA STIU CA ORICUM N-AS FI PUTUT SA-L SARUT SAU MI-AR FI PARUT RAU APOI DECI AM SPECIFICAT CA A FOST O GERESEALA

| Brigaela a răspuns (pentru MyRi):

Eu sunt o femeie indragostita si stiu ca numai gandul de a fi sarutata de alt barbat ma umple de groaza. sa propun eu asa ceva? Mai bine as muri, iar daca as face asta, din orice fel de greseala, probabil as pleca undeva departe sa nu-i mai muradaresc celui iubit existenta cu prezenta mea.
Nu, in viata lucrurile sunt mult mai simple, nu sunt deloc complicate: cand iubesti, respecti. te enervez fiindca stii ca am dreptate, iar tu iti pansezi constiinta cu minciunele de genul: e mai complicat decat atat, sunt o persoana mai complexa decat toate celelalte 5 miliarde de persoane la un loc, iubirea mea este absolut speciala si mie imi este permis ceea ce nici unui om nu-i este permis. In esenta, nu este adevarat, esti la fel ca noi toti. iar parerile de rau nu ajuta cu nimic. daca ai fi fost cat de cat indragostita nu ti-ar fi trecut niciodata prin cap asa ceva, ti s-ar fi parut o crima. Faptul ca ti-a trecut prin cap, ba chair ai putut sa formulezi in cuvinte o asemenea oroare, arata ca nu-l iubesti dar nu vrei sa recunosti. raspunsul meu te-ar ajuta foarte mult daca ai avea demnitatea sa recunosti adevarul din el.

| MyRi explică (pentru Brigaela):

Imi cer scuze probabil ca ai dreptate doar ca nu-mi pot explica aftfel felul in care ma simt poate ca nu sunt indragostita ca tine cu adevarat, dar aftfel nu-mi pot explica, scuze daca te-am suparat sau ceva

| Brigaela a răspuns (pentru MyRi):

Nu m-ai suparat, doar ca e ciudat sa vezi ca cineva nu poate recunoaste un adevar evident. Nu exista mai multe feluri de a iubi, unul singur, pe care tu inca nu l-ai cunoscut. dar va aparea si in viata ta un barbat pe care il vei iubi cu adevarat si vei simti pentru el exact ce-ti descriam eu mai sus.

| MyRi explică (pentru Brigaela):

Poate ca nu exista mai multe tipuri de dragoste dar in acest domeniu exista mai multe tipuri de suferinta si inimi franta

| Brigaela a răspuns (pentru MyRi):

Da, sigurt ca fiecare sufera in felul lui. Tu aum n-ai inima franta, ci orgoliul ranit. Si, adesea, orgoliul ranit poate fi foarte dureros, mai ales in absenta unor sentimente reale. O sa-ti treaca repede, nu te ingrijora. In timp ce o inima franta se vindeca in 2-3 ani, un orgoliu ranit trece dupa 5-6 luni. Vei vedea ca peste 5-6 luni vei fi aproape ca noua, ceea ce va confirma vorbele mele.

| DeeaMarry a răspuns:

Da, ai facut rau. Te-ai injosit cerandu-i acelui baiat sa te sarute, dandu-i sansa sa te refuze. Foarte urat!
Ce castigai daca il faceai gelos pe fostul tau prieten? Daca el a procedat asa, tu trebuia sa dai dovada de mai multa maturitate.
Daca te mai iubeste, o sa se intoarca la tine fara sa fie nevoie sa te porti asa.
In locul tau m-as gandi de doua ori inainte sa il accept iarasi, tinand cont de comportamentul lui.

| MyRi explică (pentru DeeaMarry):

Am dat dovada de maturitate si nu am rezolvat nimica l-am felicitat pentru noua lui relatie saptamana trecuta si i-am spus ca vreau sa fim din nou cum am fost inainte de a fi impreuna, si in seara asata culmea ca vera sa stea cu o alta fata ca sa ma faca geloasa dar pentru mine rea intr-o relatie stiti, oarecum eram si furioasa si mi s-a si facut rau

| Floris83 a răspuns:

Nu credcă îți poartă dragoste adevărată, iar tu suferi degeaba, probează-l și tu astfel: ignoră-l iar dacă el te va căuta și-ți va demonstra cu adevărat că te iubește se va vedea atunci! Nu prea e bine când aleargă fată după băiat, normal jocul e invers, că astfel îi dai șanse (neghiobiei)lui să profite de tine, și astfel un om fără suflet să-și bată joc de tine...dar depinde și motivul despărțirii, poate e motivat din cauza ta, poate ai greșit tu, sau poate e din gelozie...vezi unde și de ce s-a rupt firul!

| MyRi explică (pentru Floris83):

Pai sunt de acord cu tine Floris dar ma exaspereaza ca-l visez totimpul si mereu doar el e in mintea me as da orice sa scap de sentimentul asata fiind ca eu am avut parte doar de suferinta in relati, sincer, nu exagerez de loc mereu eu am ajuns cea ranita. Care plange si duce dorul pentru cel putin 6 luni si asta e prea mult timp n-am mai fugit dupa un baiat nici-o data fiind ca mereu am mers dupa principi dar baiatul asta ma face sa calc peste tot ce am vrut si am crezut pana acum doar sa ne impacam si-l "urasc" pentru asta

| SentimentalConsil a răspuns:

Nu ne-ai spus si din ce motiv v-ati despartit si daca iti dau sfat aiurea sa nu-mi reprosezi nimic, o sa te cam doara ceea ce iti zic dar asta este adevarul, nu trebuie sa recurgi la tertipuri ca sa-l faci gelos, adica sa te saruti cu alt baiat ( si chestii de aceste gen ) este cea mai mare prostie, daca el si-a pus prietenul sa se dea la tine si nu a mai vrut sa te bage in seama este un fel de ati zice ca intre voi nu mai este nimic, numai o persoana geloasa recurge la astfel de fapte in jositoare si isi pune iubita la incercare, ma repet ca nu stiu motivul despartiti voastre dar atata timp cat amandoi recurgeti la niste gesturi necugetate si puerile denota ca nu sunteti "copti" pentru parcurge o relatie de prietenie/dragoste, daca vrei sa-mi dai mai multe detalii sunt prin preajma.

| MyRi explică (pentru SentimentalConsil):

Dar nu si-a pus prietenul sa se dea la nm ca cum intra el in camera statea cuminte si cand iesea se tot dadea la mine si dupa un timp ei doi au mers deo parte si au vb si apoi cand am vrut sa-l sarut pe prietenul lui m-a refuzat si eu i-am spus Parca erai gigolo de Romania acum nu mai vrei sa ma saruti, si ma gandeam, Doamne oare ce ti-a spus Roby asa il cheama pe fostul

| MyRi explică (pentru SentimentalConsil):

Adevarul e ca nu m-am mai sarutatt cu nimeni asa doar ca sa fac pe cineva gelos si nici acum nu am facut-o doar ca nu stiam ce sa mai fac nu mai eram impreuna si el iesea cu o fata pe care prietenele mele nu o suportau din ainte si presupun ca nu e k fiind ca chiar imi pasa de el si lui ii pasa dar nu stiu dc nu vrea sa ne impacam, eu am vrut sa-l sarut pe prietenul lui doar dupa ce am vb cu Roby si mi-a spus ca momentan este intr-o selatie. Dar la toata lume el spune ca nu o place si ca sta cu ea doar sa ma faca pe mine geloasa si mie imi spune ca e intr-o relatie si alea, alea. eu sunt inebunita dupa el numai pe el il vad totimpu si nu pot sama bucur din nimic daca stiu ca el e suparat pe mine sau ceva find ca acum nu prea stiu cum e situatia, la sfarsitul povesti m-am bucurat ca nu l-am sarutat pe prietenul lui find ca stiu ca nimai mi-as fi dat sarutul care e un lucru atat de pretios si m-am bucurat ca n-a vrut sa ma sarute dar totuci cat de bucuroasa pot fi in starea mea am zambit si apoi la starea initiala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

copilării! ai răbdare să te maturizezi, oricum nu credcă te iubește el așa cum ar trebui, te simți rănită, nebăgată în seamă, de asta a început un fel de competiție între voi, mai bine să suferi puțin despărțirea asta acum cu toate visurile astea care nu-ți pot ieși din minte decît să tot suferi așa! Garantez eu, cu timpul, dacă cunoști persoana ideal potrivită sufletului tău, ai să uiți astea prin care treci acum, ca pe un vis urât de-onoapte! găsește-ți alte ocupații, care să te deconecteze de la visurile astea urâte deja, dar aproape inevitabile!

| MyRi explică (pentru anonim_4396):

Tanase, apreciez foarte mult raspunsul tau, multumesc, chiar m-a ajutat

| xBianca333x a răspuns:

As vrea motivul despartirii ca asa n-am de unde sa stiu cine a gresit....La petrecere eu cred ca amandoi ati gresit! Sincera acum...el a gresit ca te-a refuzat dar s-a dus la prietena ta si i-a zis ca inca te mai place, iar tu pentru ca nu ai fost puternica si ai incercat sa il ``mimezi``...cu gelozia.

| MyRi explică (pentru xBianca333x):

Eu n-am vrut sa-l manipuleg dar el m-a refuzat si nu mai stiam ace sa fac dar m-am bucurat ca nu m-a farutat prietenul lui

| xBianca333x a răspuns (pentru MyRi):

Atunci...Plateste-l cu aceeasi moneda! Ignora-l Fi Happy, ca el sa isi dea seama ca nici tu nu il mai vrei...Doar nu e el singurul baiat de pe planeta! Mult noroc!;]

| MyRi explică (pentru xBianca333x):

Ms Bianca pentru sfat

| Foreveraloone a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa disuti cu el si sa-l intrebi daca sta cu actuala lui iubita doar pentru a te face pe tine geloasa.Mai trebuie sa-i spui ca inca il iubesti si nu trebuie sa faca asta pentru ca te face sa suferi. Daca el spune ca o iubeste pe actuala sa prietena exista doua posibilitati:ori o spune doar din orgoliu pentru a nu-ti da satisfactie (caz in care va regreta la un moment dat ce a zis si se va intoarce la tine mai mult ca sigur mai ales daca tu nu il vei mai baga in seama si vei fi indiferenta in prezenta lui)ori chiar o iubeste pe prietena sa.Nu mai asculta cu urechea la toate barfele auzite pentru ca iti fac mai mult rau decat bine. Discuta cu el si intreaba-l daca mai simte ceva pentru tine sau in momentul de fata el o iubeste doar pe actuala lui prietena...Nu rezolvi nimic daca incerci sa-l faci gelos, nu se va intoarce la tine daca faci asta, ci se va ambitiona mai tare pentru a-ti dovedi ca nu tine la tine(chiar daca nu e asa).

| MyRi explică (pentru Foreveraloone):

Nu prea vrea sa discutam si ne vedem foarte rar de cand ne-am despartit, ar trebui sa-l sun si sa-l intreb daca vrea sa iesim sa vorbim
?

| MyRi explică (pentru Foreveraloone):

Pai am crezut ca merge fiiind ca la mine a functionat nu de alta cu gelozia ma refer

| Foreveraloone a răspuns (pentru MyRi):

Da.Trebuie sa faci intr-un fel pentru a purta o disctie cu el.

| MyRi explică:

Ne-am despartit siind ca el era foarte distant si dupa ce ne-am despartit am aflat ca lui i place si de o alta fata, dar ma cam prinsesem de asata, si a rugat-o si pe una dintre cele mai bune prietene ale mele sa-i faca lipeala cu ea in timp ce statea cu mine iar prietenul lui urma sa ma " linisteascsca ", am inceput sa placng si am plecat acasa dupa ce am aflat toate lucrurile de la prietenele mele care stiau ca lui ii place de alta fata de dimineata si nu mi-au spus nimic. Cand am ajunsa acasa l-am tot sunat sa vad ce are si nu mi-a raspuns cu texte de genul Nu am ce vorbi cu u daca vrei scriemi prin mesaje si altele

| MyRi explică:

Va multumes din suflet pentru sinceritate si pentru sfaturi, nu va sfiiti sa-mi dati si critici fiind ca aceste sunt critici constructive daca ma ajuta kiss