| nessayaR a întrebat:

Am nevoie de cateva sfaturi. Sa incep: imi place de un baiat din aceeasi clasa iar lui ii place de alta fata tot din clasa. Ei sunt foarte buni prieteni de anul trecut. Anul asta a avut o perioada cand se purta altfel cu mine dar acum a devenit foarte rece. El i-a zis ca o place dar ea nu vrea sa accepte sa fie cu el. Pe mine m-a invitat la un bal el vrand sa mearga cu mine la acel bal dar eu nu m-am dus si cam de atunci a inceput sa-si schimbe comportamentul fata de mine. Dupa cate am inteles de la ea, el i-ar fi spus si inainte de bal ca o place (la bal l-a vazut sarutandu-se cu una in fata ei). Azi i-am surprins cand vorbeau despre faptul ca el o place si salalalalalaalala iar eu am auzit cum el ii spunea ca daca ea nu vrea el nu o sa steie asa. Ea il doar doar ca pe un prieten foarte bun si nu stiu daca va accepta sau nu sa fie cu el. Eu nu stiu ce sa fac: sa-i spun ca il plac parca nu i-as spune stiind foarte bine si care va fi situatie in cazul in care el o place pe ea, pe de o parte parca i-as spune ca sa imi iau o piatra de suflet. Nu stiu ce sa fac. Voi ce ati face?

13 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Stiu ca ar fi o mare usurare pentru tine sa-i spui,dar ar fi numai pe moment,pe urma ar trebui sa induri,toti anii de scoala care v-au mai ramas de trecut impreuna,ironiile,intepaturile lui si cine stie ce aere de superioritate.
Pastreaza-ti secretul,draga mea.
Vezi bine ca lui ii place o alta fata.
Si orice ar face,fii sigura ca o va face doar ca sa-i trezeasca gelozia acestei fete, complet inconstient ca ar putea rani un alt suflet!
Nu-i spune nimic, un secret dezvaluit te transforma intr-o persoana vulnerabila si n-ar fi bine.
Stiu ca ti-e greu, dar mai degraba fa-ti un blog sau un jurnal si scrie despre sentimentele tale ca sa te descarci, decat sa te pui intr-o situatie inferioara.
Parerea mea.

| nessayaR explică (pentru greece12):

Faptul ca la un moment dat mi-a lasat impresia ca ma place pentru ca se purta......altfel cu mine m-a facut sa ma ''indragostesc'' daca pot zice asa de el. Am multe intrebari fara raspuns. Stiu ca daca i-as spune nu as primi raspuns la toate astea dar totusi (un coleg nu se joaca in parul tau, nu vrea sa mearga cu tine la bal doar pentru ca esti colega lui din fata, nu-ti face inimioare pe caiet etc).

| greece12 a răspuns (pentru nessayaR):

Da,e normal.
Astepti dragostea si esti predispusa sa-i dai curs alaturi de oricine care iti ofera o atentie putin mai "speciala",dar de fapt,esti indragostita de dragoste in sine,cred eu.
Ai crescut iubind,daca stai sa te gandesti.
Iti iubesti parintii,asculti muzica in care se vorbeste despre dragoste,vezi filme romantice,pana si la stiri afli cine de cine s-a indragostit,e normal!
Acum, cu schimbarile hormonale specifice varstei, iti doresti un alt fel de iubire si o cauti.
Dar ca sa nu fii ranita, uita-te bine cui i-o oferi, pentru ca conteaza enorm si doare mai putin!
happy

| nessayaR explică (pentru greece12):

Da ai dreptate. Dar eu nu inteleg de ce a facut toate astea?

| greece12 a răspuns (pentru nessayaR):

O sa te necajesti acum....pentru ca vroia sa-si asigure spatele,draga mea!
In mod sigur te-a simpatizat si,pentru ca nu vrea sa fie singur, a hotarat ca esti corespunzatoare pe postul de rezerva, nu strica niciodata sa stii ca poate rasari ceea ce ai semanat.
Stiu ca e neplacut si doare, dar te-a cam manipulat.
De-asta te sfatuiam sa iti pastrezi secretul, i-ai da o satisfactie gratuita si nu merita!

| nessayaR explică (pentru greece12):

Mai tarziu am aflat ca ma simpatizeaza. Si totusi daca ea nu vrea el de ce s-ar complica atat. Adica azi asa o ruga cand el stie prea bine ca nu are nici o sansa ca ei ii place altul.

| greece12 a răspuns (pentru nessayaR):

Ar fi trebuit sa-ti dai seama de la primul gest de atentie din partea lui, gesturile astea nu apar din senin, iti transmite prin ele ceea ce nu indrazneste sa declare inca, prin viu grai.
De ce se complica el?
Banuiesc ca fata respectiva ii place foarte mult!
Si el insista, sperand ca poate o convinge.

| nessayaR explică (pentru greece12):

Atunci cand el a inceput cu aceste gesturi pentru mine nu inseamnau nimic (mie imi placea alt baiat, acelasi baiat de care ii place acesteia de care ii place lui) si bineinteles ca nu le dadeam prea mare importanta am zis ca le face doar pentru ca sunt colega lui si ne intelegem bine nu am banuit nicio secunda ca m-ar simpatiza. Poate el ma si placut n-am de unde sa stiu dar pentru ca eu nu ii dadeam atentie nu mi-a spus. Eu sunt o persoana mai rece. Dar chiar si asa el stie foarte bine ca ei place acel baiat si tot i-a spus.

| greece12 a răspuns (pentru nessayaR):

El e baiat, isi permite, baietii sunt datori sa incerce, sunt vanatori.
Tu esti vanatul, bati in retragere.

| nessayaR explică (pentru greece12):

Mai este o problema: el cred ca stie ceva ceva. Am intrebat odata pe unul cu care se duce el acasa pe cine place din clasa stiind ca place pe cineva din clasa. Bineinteles ca lui i-a zis ca nu place pe nimeni ca doar simpatizeaza vreo 3 fete. Ala a aflat ca eu il plac si a batut apropouri la el. Si cred ca el stie ca eu il plac sau il simpatizez. Bineinteles ca eu m-am purtat normal ca si pana atunci. Dar nu stiu ce sa fac in legatura cu el. Adica imi este foarte greu stiind ca lui ii place vampa aia si vazandu-l in fiecare zi si mai sta si in spateel meu. nu e genul de baiat care schimba fetele ca pe sosete cum fac alti si inainte de a fi cu ea sta ca sa o cunoasca foarte bine.

| greece12 a răspuns (pentru nessayaR):

Sa astepti.
Este singurul sfat pe care ti-l dau.
Poate ca respectiva i-a luat mintile,nu stim.
Daca va intelege singur ca ar fi mai bine sa se potoleasca, se va intoarce catre tine.
Dar de spus, nu-i spune nimic.
Sa-ti spuns el, primul, nu tu.
Bine?
happy

| rarepearls a răspuns:

Ar fii mai bine sa tii in taina secretul acesta, 1.esti fata, si nu trebuie sa faci tu primul pas 2. daca ar simti ceva pentru tine, va stii sa te precieze ..cum va stii si unde sa te caute ca sa fi a lui. Nu te grabi, daca va fi favorabil, atunci ii vei putea spune ceea ce simti doar dupa ce te asiguri ca nu te amageste. puppy dog eyes

| nessayaR explică (pentru rarepearls):

Nu pot sa zic ca si pentru ea se da peste cap ca sa o ''aiba''. Doar i-a spus ca o place si ca i-ar placea sa fie cu ea. Dar mi s-a parut foarte urat din partea lui sa ii spuna asta si dupa sa se sarute cu alta la bal si in fata ei. ce denota asta?