| Andreiu68 a întrebat:

Am nevoie de un raspuns sincer! In septembrie 2015 m-am indragostit nebuneste de o fata din cartierul meu( eu nu o placeau,o simpatizam asa,nu era dragoste); dar m-a facut sa ma indragostesc de ea cand imi facea avansuri:ma pupa pe frunte,pe obraji,ma tinea de mana/la brat cand mergeam cu ea( mai erau si alti baieti,putea sa se ia cu ei la brat,dar nu,ea pe mine ma lua),ma mangaia pe cap,ma alinta, ma musca pe gat si imi lasa semne,imi punea mana le abdomen,pectorali,si eu ii mai puneam mana pe,, acolo" si intr-una din zile fata vroia sa plece acasa si a vrut sa ma pupe pe obraji si m-a pupat intentionat pe buza de jos, eu am ramas uimit, iar ea zambea si mi-a spus noapte buna si ca sa o sun maine ca sa iesim pe afara.(eram si cu cativa prieteni si baieti comuni si a vazut ca m-a pupat pe buza de jos). Dupa vr-o 8-9 zile i-am spus ca eu o iubesc mult si vreau o relatie cu ea, insa ea mi-a dat un raspuns care si acuma sunt marcat si incerc sa ii dau de capat, Fata a spus :,, Ca nu poate sa fie impreuna cu mine pentru ca ii sunt ca un frate, ne cunoastem de mici copii ( eu am 18 ani, iar ea 16), stam in acelasi cartier si ii este asa.ii sunt ca fratele ei mai mare si nu ar putea, si ca s-a plictisit de relatii si vrea sa fie singura o perioada (3-4luni).Auzind acestea va dati seama ca am ramas masca si trist. Eu nu am mai iesit a 2-a zi cu fata aceasta cum faceam noi zi de zi.ii spuneam ca nu pot iesi, ca am treaba, sunt racit si etc. Dupa 3 zile vin in cartier(3 zile nu am iesit afara,aveam niste probleme personale de familie) si fata aceasta era pe banca cu un baiat, tot de la noi din cartier, de i varsta cu ea, se sarutau, se tineau de mana etc. Parca nu mai vroia sa fie cu nimeni din cartier si nu mai vroia relatii.Cu acel baiat a stat impreuna 3 zile doar..doar nu conteaza. VREAU SI EU O PARERE SINCERA TARE, AM DOST PROST EU UNDEVA? SI-A BATUT FATA ASTA JOC DE MINE SI MI-A FACUT SPERANTE? DECE MI-A FACUT FATA ASTA ACELE GESTURI? Eu inca o mai iubesc pe fata aceasta si chiar as vrea sa fiu cu ea. Pe viitor(2-3 luni ) as vrea sa fiu cu ea, sa mai incerc sa ma,, pun bine" pe langa ea si sa ma bag pe ea ..Acuma nu stiu, am nevoie de sfaturi.Multumesc -

3 răspunsuri:
| Ađrian90 a răspuns:

Ăăăă, nu prea ştiu ce să zic. Acea fată te "place" ca un frate şi nu poţi schimba asta(asta înseamnă că nu vrea o relaţie cu tine), dar asta nu înseamnă că dacă s-a îndrăgostit a doua zi nu are voie să iasă cu un şi să se pupe. Îi eşti ca un frate(friendzone). Fetele de 16 ani sunt schimbătoare, azi vor să steie să înveţe, mâine le vezi în cluburi cu 15 băieţi(nu e vorba despre a ta). Fata aceea poate nu s-a gândit că tu o placi mai mult ca pe o prietenă, aşa că nu a văzut nimic rău--(prin rău mă refer la "a provoca" gen)--în acele gesturi.
Oricum, nu cred că şi-a bătut joc de tine, cred doar că fata aceea ţi-a spus adevărul, doar că s-a îndrăgostit şi a trecut repede la fapte...
Deci, fii puternic! Nu lăsa o fată să te dărâme, un eşec duce spre o victorie. Stai liniştit că-ţi găseşti şi tu pe cineva, cineva care te va face să uiţi de ea.
Succes! big grin

| AGreatMan a răspuns:

Sincer,cred ca te-a manipulat.Incearca pe viitor sa nu mai faci greseala asta.

| vampcupcake a răspuns:

Salut. Ti-am citit cu interes intrebarea si doresc sa-ti ofer un raspuns cat mai onest. Chiar daca sunt fata am sa incerc sa dau un raspuns cat de poate de obiectiv, nu favorizez partea feminina deloc, din contra, incerc sa fiu cat mai corecta. In primul rand, da-mi voie sa iti marturisesc faptul ca nu ai motive sa te invinuiesti. Este chiar admirabil ca un tanar de varsta ta sa fie atat de sincer si sigur pe sentimentele lui. Cand am avut varsta de 16 ani eram tot la fel de rebela si imatura, nu priveam dragostea ca pe un lucru atat de important. Vine o varsta cand esti curios si vrei sa experimentezi diferite lucruri pe care nu le tratezi cu seriozitate ci mai degraba in gluma. Avand in vedere ca tu ai 18 ani este firesc sa vezi dragostea cu alti ochi si sa-ti doresti o relatie bazata pe afectiune reciproca. Nu pot da vina pe niciunul dintre voi, doar ca, tu gandesti cu minte de adult si ea este inca un copil, dornica sa cunoasca dragostea dar nu suficient de matura incat sa o si inteleaga. Fetele au tendinta sa fie jucause, sa flirteze cu baieti pentru placerea si amuzamentul lor, nu neaparat pentru ca sunt interesate de o relatie. Probabil a fost curioasa sa vada cum reactioneaza un baiat de varsta ta la avansurile ei, fara sa-si dea seama de consecinte. Regret ca trebuie sa suferi, toti trecem la un moment dat prin astfel de momente dificile, dar experientele astea te maturizeaza si te determina sa faci alegeri mai intelepte pe viitor. Nu te descuraja, ori ii marturisesti sentimentele tale ori mergi inainte. Pe viitor o sa intalnesti pe cineva potrivit pentru tine. Mult succes. Sper ca am fost de ajutor.