| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de un sfat. Am avut o relație de 10 luni, a fost destul de greu el fiind tot plecat,dar nu am renunțat unul la celalalt, într-un fel s-a simțit vinovat pentru ca trebuia sa plece. Acum s-a despărțit de mine pe motiv ca nu mai merge ca îmi face rău și ca suferim amândoi. Zice ca vrea sa rămânem prieteni sa ii scriu de fiecare data când mi-e dor de el și am nevoie. Îmi zice ca ma iubește și ca doar a dispărut scânteia de la început și nu se mai simte ok în relație. Ce ar trebui sa fac,sunt super obișnuită cu el vorbeam zilnic. Ne vedeam în weekend când venea acasă de la faculta și zice ca sunt rece cu el și ca avea nevoie de mai multa afecțiune. Am încercat sa nu ii scriu în prima zi, dar îmi scrie el ca daca sunt bine, cum sa simt... De revelion trebuie sa mergem împreună din cauza ca am plătit deja... Treaba ne vedem ca sa îmi de-a o bluza. Nu știu cum sa fac și ce, pentru ca nu voiam sa renunț. Cum ar fi ok sa procedez? PS e un băiat bun, știu ca nu ma inseala sau asa.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Nimic nu poate fi pe plan sentimental mai placut si frumos in comparatie cu o prietenie adevarata, fiindca aceasta reprezinta mult mai mult decat ceea ce se poate exprima/spune in cuvinte. Este de fapt iubire neconditionata si e un sentiment puternic ce nu se termina cu trecerea timpul si nici de ceea ce se petrece in timp. Bineinteles ca ar reprezenta atat maturitate in gandire cat si educatie si buna crestere, continuarea discutiilor dintre voi. Un mare ganditor sau filozof a considerat prietenia ca fiind un suflet in doua trupuri si o inima in doua suflete. O prietenie adevarata valoreaza la fel de mult ca si iubirea si dragostea la un loc. Se construieste greu dar se poate risipi intr-o clipa....de neatentie, de ratacire. Sa ai parte de multa fericire. big grin

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca speranta este vesnic vie si nu moare niciodata, incercati sa continuati idila voastra. Probabil ca timpul va deveni arbitrul determinant al relatiei voastre. Nimic nu este pierdut deci continua sa speri. Succes!

| Petra7512 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Adică consideri ca ar trebui sa continui sa vorbesc cu el? Chiar dacă nu mai suntem împreună?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Petra7512):

Nimic nu poate fi pe plan sentimental mai placut si frumos in comparatie cu o prietenie adevarata, fiindca aceasta reprezinta mult mai mult decat ceea ce se poate exprima/spune in cuvinte. Este de fapt iubire neconditionata si e un sentiment puternic ce nu se termina cu trecerea timpul si nici de ceea ce se petrece in timp. Bineinteles ca ar reprezenta atat maturitate in gandire cat si educatie si buna crestere, continuarea discutiilor dintre voi. Un mare ganditor sau filozof a considerat prietenia ca fiind un suflet in doua trupuri si o inima in doua suflete. O prietenie adevarata valoreaza la fel de mult ca si iubirea si dragostea la un loc. Se construieste greu dar se poate risipi intr-o clipa....de neatentie, de ratacire. Sa ai parte de multa fericire. big grin

| LexiEla a răspuns:

Iti dau un raspuns scurt si la obiect: e normal sa nu mai fie ca la inceput, ca doar va cunoasteti acum. Eu am 3 ani de relatie si cand ma simteam la fel ca iubitul tau, el imi spunea ca e normal si nu trebuie sa renuntam daca ne iubim, ca pana la urma va trece. El te iubeste si nu va renunta daca tu ii spui asta. Poate ii faci o surpriza sexy de revelion

| Ioana990 a răspuns:

Baiatul respectiv nu te mai doreste.Tu trebuie sa renunti la el si sa gasesti pe altul.De revelion du-te cu un alt baiat chiar daca nu esti impreuna cu el si fa-i in ciuda fostului.Nu suferii dupa el si petrece cat mai mult timp cu prietenele tale