| katalina2 a întrebat:

Am o dilema! sunt impreuna cu iubitul meu de 2 ani. Avem 21 ani ambii. El s-a hotarat sa mearga in concediu o saptamana in Roma,la ceva amici. Cu cateva luni in urma el m-a chemat sa mergem in alta tara in vizita, insa eu,nelucrand(studenta),nu aveam bani si chiar nu m-as simti bine sa achite el si pentru mine. De data aceasta nu ma mai chemat,doar mi-a spus ca merge.
Nu imi dau seama,de ce ma deranjeaza atata de tare lucrul asta... Poate pentru ca eu nu as merge atat de departe fara el? Nici prin cap nu mi-ar trece sa merg singura la distractie, in alta tara, daca el nu ar avea bani sa vina cu mine.
Exagerez? Sunt nebuna? Ce sfaturi imi dati..pt ca eu simt ca nu pot trece peste asta,nu stiu ce este, invidie, sau ce...dar simt si sunt sigura ca o sa ma despart de el pentru lucrul asta....in rest ne intelegem super..si chiar imi pare rau ca simt ca nu pot trece peste asa ceva si o sa stric o relatie doar pentru sentimentul asta al meu.Imi este rusine sa ii spun ca nu sunt de acord sa mearga, pentru ca nu stiu daca gandirea mea este corecta.insa imi vine sa mor de fiecare data cand ma gandesc ca se apropie timpul.
Ce ma sfatuiti sa fac? mi-as dori si eu sa ma bucur pentru el ca merge, ca poate asa ar fi normal, dar va jur ca nu pot si tare ma macina asta.

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ii spui frumos ca te deranjeaza simplu

| Blamely a răspuns:

Spune-i ca te deranjează mai ales că nici măcar nu te-a invitat. Probabil e pentru că ai refuzat de atâtea ori, nu ar trebui să te superi pe el pentru asta.

| TeckTonik997 a răspuns:

Ii spui frumos, ma deranjeaza ca mergi si vezi ce zice. Daca te iubeste ori sta cu tine ori te ia si pe tine.

| EdiShadow a răspuns (pentru TeckTonik997):

Gresit, sa fi fii femeie proasta si posesiva si sa-i interzici prietenului tau sa nu se duca undeva!

| EdiShadow a răspuns (pentru TeckTonik997):

Uite, hai sa-ti spun eu, pentru ca am experienta, desii am 18 ani si prietena mea 24.

Totu' se bazeaza pe incredere, de ce iti e tie frica de fapt? Ca se duce acolo sa-si faca de cap, daca ai incredere in el si te iubeste nu se va intampla absoluit nimic, se duce doar la niste prieteni, atata tot.Eu zic sa-l lasi, dar inainte de asta, vorbeste cu el si despre excursia asta.

Ce face, cand, cu cine?

Si la sfarsit, spune-i ai grija ce faci, d-aia sunt telefoane, sa comunicati, stai linistita, nu te ambala, o sa fie bine, daca e acel barbat pe care-l stii tu. Nu se intampla nimic grav.

PS: daca-l lasi, o sa aprecieze mult, ai sa vezi, dar mai intai, puarta o discutie cu el.

| TeckTonik997 a răspuns (pentru EdiShadow):

Fata, desi are 21 de ani parea geloasa si oarecum disperata/speriata ca il va pierde.

| 1cristian1990 a răspuns:

E gelozie sau frica ca te va insela! Normal ca te bucuri pentru el ca se distreaza si ai putea sta tu si fara o distractie de genu asta, sunt si alte lucruri de facut in vara asta! Eu zic sa nu ii arati ca esti geloasa si sa ii pui intrebari de genu asta cand, unde, ce cu cine, pentru ca va simti gelozia ta si atunci se va intampla ce nu it doresti, trebuie sa fi oarecum INDIFERENTA de ceea ce vrea el sa faca si atunci el va fi "gelos" si se va gandi la tine! Daca ii spui pur si simplu iti va simti gelozia si el nu o sa se simta bine in vacanta iar tu lansand acest act de gelozie nici tu nu te vei simti, de fapt u oricum nu te simti! Asta se mai numeste si neincredere in cuplu! SAU dai de inteles ca ai vrea sa mergi cu el undeva in vara asta si ai vorbit deja cu cineva sau fa-i planuri de stat acasa cu tine, gen: -Iuby ce ai zice daca am merge la mare sau la munte numai noi 2 sau cu alte 2 - 3 cupluri, in felul acesta poate ai si tu bani! Daca zice NU atunci are un interes sa meaga in excursia aceea si ne tine nu te vrea in planurile lui! Sau fa-ti planuri singura de distractii vorbind cu el ce vei face cat timp va fi plecat, gen vei merge la o cabana la munte cu mai multi prieteni 20 -30, o sa fie distractie, bautura, etc! Nu stiu, obtimizeaza totul dupa caracterul vostru, voi stiti, eu ti-am dat cateva idei!