| katalina2 a întrebat:

Am o dilema, legata de iubitul meu. Avem 21 ani ambii. El s-a hotarat sa mearga in concediu o saptamana in Italia,la ceva amici. Cu cateva luni in urma el m-a chemat sa mergem in alta tara in vizita, insa eu,nelucrand(studenta),nu aveam bani si chiar nu m-as simti bine sa achite el si pentru mine. De data aceasta nu ma mai chemat,doar mi-a spus ca merge.
Nu imi dau seama,de ce ma deranjeaza atata de tare lucrul asta... Poate pentru ca eu nu as merge atat de departe fara el? Nici prin cap nu mi-ar trece sa merg singura la distractie, in alta tara, daca el nu ar avea bani sa vina cu mine.
Exagerez? Sunt nebuna? Ce sfaturi imi dati..pt ca eu simt ca nu pot trece peste asta,nu stiu ce este, invidie, sau ce...dar simt si sunt sigura ca o sa ma despart de el pentru lucrul asta....in rest ne intelegem super..si chiar imi pare rau ca simt ca nu pot trece peste asa ceva si o sa stric o relatie doar pentru sentimentul asta al meu.Imi este rusine sa ii spun ca nu sunt de acord sa mearga, pentru ca nu stiu daca gandirea mea este corecta.insa imi vine sa mor de fiecare data cand ma gandesc ca se apropie timpul
Ce ma sfatuiti sa fac? mi-as dori si eu sa ma bucur pentru el ca merge, ca poate asa ar fi normal, dar va jur ca nu pot si tare ma macina asta.

Răspuns Câştigător
| Genessis a răspuns:

Mie mi se pare aici ca tu gresesti. El de bine de rau, te-a intrebat. Si din raspunsul tau a inteles ca te simti prost. Din cauza ca te iubeste, a decis ca nu mai trebuie sa te intrebe pentru ca te vei simti prost. Daca te intreba, ziceai ca nu intelege ce ii spui, ca in ciuda faptului ca ii explici ca nu vrei sa mergi cu el din cauza problemei financiare, el iar insista. Si iar ai fi nemultumita. Macar tu stii ce vrei? Acum, scuze ca iti vorbesc asa, dar nu mi se pare normal sa te desparti de cineva din pricina unei ifose. Ti-a demonstrat ca te iubeste si daca stai sa te gandesti, 2 ani e o perioada de timp nu tocmai scurta. Atata timp cat el te-a intrebat, iar tu i-ai dat de inteles ca te simti prost, mie mi se pare un gest care l-a facut pentru tine. Altfel de ce ar mai sta? De ce te-ar mai fi luat cu el? Si daca problema e la gandire, draga mea, comunica! Fara comunicare, nu stii ce gandeste, nu stii ce simte, nu stii ce vrea. Asa sa astepti, sa crezi ca o fi, ca n-o fi, nu e bine deloc! Iubirea joaca cel mai important rol, ca daca n-ar fi ea, voi n-ati mai fi impreuna. Dar nu sunt convinsa de ce simti tu pentru el. Trebuie sa te lupti intr-o relatie, sa fie bine, sa acorzi libertate atunci cand inima cere posesivitate, sa lasi de la tine, atunci cand simti ca ar trebui sa continui. Nu poti, din cauza unui capriciu, sa te desparti asa dintr-odata, fara nicio remuscare. Gandeste la rece! Cred ca esti pe punctul de a face o mare greseala, dar e viata ta. Pana la urma, fie buna, fie rea, e alegerea ta.

7 răspunsuri:
| RedDeath a răspuns:

Ce preiteni are in alta tare pe care tu nu ii cunosti si nu petreceti timp impreuna cu ei? Ori merge la vreo tipa, ori merge cu ei la vreo tipa. Eu iti zic sa iti cauti altul, care sa nu fie chiar asa un caine destrabalat si ipocrit!

| VerdeLila a răspuns:

Depinde de cat timp sunteti impreuna, cat v-ati implicat in relatie.
Eu de exemplu, as prefera sa merg intr-un loc mai putin costisitor si sa-mi permit sa-mi iau si iubitul, daca acesta nu si-ar permite financiar, decat sa plec undeva singura.
Dar gandirile sunt diferite, nu zic ca nu te iubeste; insa mi se pare un pic egoist din partea lui. Repet, depinde cat timp aveti impreuna.

| katalina2 explică (pentru VerdeLila):

2 ani.mie mi se pare mult.si de asta nu pot sa inteleg, pentru ca, asa cum ai zis si tu, eu daca as avea bani multi as merge undeva cu el, unde si-ar permite si el, nu singura...

| Genessis a răspuns:

Cred ca esti prea posesiva si gresesti enorm de mult. Intr-o relatie trebuie sa stii sa primesti si sa acori libertate in aceeasi masura. Probabil a avut ceva personal, ceva ce nu avea legatura cu el, ci cu un prieten. Tu ii spui lui tot ce are legatura cu probleme personale, intime ale prietenelor tale? Eu zic ca intr-o relatie, nu trebuie sa existe secrete care sa ii priveasca pe amandoi, insa unele lucruri nu pot fi spuse, din respect pentru oameni sau din pura consideratie ca nu ar trebui spus. Poate ca face acest lucru dintr-o situatie economica proasta. Poate ca se gandeste ca te-ai simti prost ca tot el sa iti plateasca tie drumul, cheltuielile. Nu trebuie sa gandesti atat de impulsiv. Incearca sa gasesti o solutie coerenta si rationala a intregii probleme. Asta inseamna ca tu nu il iubesti pe el suficient de mult, cat sa ii acorzi un anumit spatiu. Inteleg intr-o oarecare masura ca te simti prost ca ti-a ascuns ceva sau ca a considerat ca e mai bine sa nu te invite cu el, insa tu nu ai gresit niciodata? Oamenii nu sunt perfecti, nu esti perfecta, comunicand oamenii pot ajunge la un consens, la o convectie. Din tot ce ati trait, el ti-a dat de inteles ca nu te iubeste? Ca este respingator, ca este o relatie doar ca o formalitate, insa nu ceva serios? Eu zic sa te pui in situatia lui, sa incerci sa il intelegi. Poate fi iubirea vietii tale, iar tu sa ii dai cu piciorul. Treaba ta, dar sa nu regreti. Nu ai de unde sa stii ce s-a intamplat intr-adevar daca nu comunici. Poate are un motiv intemeiat. Altfel, cum iti explici ca pana in momentul actual te lua cu el? Gandeste logic.

| katalina2 explică (pentru Genessis):

Sunt sigura ca ma iubeste, insa el lucreaza si a spus ca din banii castigati isi doreste sa mearga undeva, sa simta ca nu a lucrat degeaba, ca e tanar.
Merge sa isi viziteze niste prieteni care pana nu demult au fost prietenii lui de aici din oras dar s-au mutat. Eu il inteleg ca merge, ti-am zis ca simt ca sunt maxim de egoista.Prima data cand m-a chemat in straintate i-am spus sa ma lase sa ajung sa imi castig eu banii mei si atunci o sa vin si sunt sigura ca de aceea nu ma mai chemat de data asta pentru ca stia ca raspunsul va fi negativ.
Problema mea mare este ca nu sunt capabila sa ma pun in situatia lui, eu si daca as avea milioane de lei si nu l-as putea convinge sa vina cu mine, nu m-as duce singura...
Poate ca aici e problema, la gandire, si nu are nici un rol iubirea

| katalina2 explică (pentru Genessis):

Genessis...te inteleg 100% ce spui, si ai dreptate. Eu sunt constienta acum, de ce nu ma mai chemat, mi-ai deschis si tu ochii. Stiu ca normal ar fi sa nu ma deranjeze pentru ca stiu sigur ca nu ma inseala, nu mi-a facut niciodata nimic rau. Insa ceva din mine nu vrea sa accepte nicicum asta, ca el sa se simta bine fara mine.Mereu am avut problema asta dar pare sa atinga cu excursia asta punctul culminant.si nu stiu de ce, cum sa fac sa ma calmez ca sa nu il pierd sad

| Genessis a răspuns (pentru katalina2):

Pai te gandesti ca a facut asta sa nu te simti tu prost. Tu singura ai spus ca ati mai avut o conversatie de acest gen, iar tu i-ai explicat, in mare parte, sentimentele tale. Ori acum, daca te intreba, nu ziceai tu ca e urat din partea lui ceea ce face, in conditiile in care i-ai explicat? Cred ca trebuie sa discerni la rece. Pana la urma, daca nu ii esti alaturi si nu lasi lucrurile sa decurga in fluxul lor, totul se va complica. Va deveni o relatie rigida, posesiva. Asta e ceea ce iti doresti? Atata timp cat ai certitudinea clara ca te iubeste, ca ti-a demonstrat asta, trebuie sa mergi inainte. Ori acum, cand veti fi casatoriti (daca veti face acest pas), nu o sa stati "bot in bot" cum s-ar spune. Veti trai ca o familie, insa veti accepta de la sine inteles sa va acordati o libertate, oarecum. Intr-adevar, atunci vietile vi se vor schimba perfect si nu o sa mai fiti nici voi persoanele din trecut. Zici ca nu poti sa te pui in locul lui. Eu cred ca nu vrei sa te pui in locul lui, pentru ca stii care ar fi raspunsul. Nu ai de ce sa te simti asa de suparata, atata timp cat stii ca tu ai facut ca lucrurile sa fie asa, intelegi? Daca nu le faceai tu, era de la sine inteles sa fii suparata, era o dovada clara a faptului ca nu priveste in viitor atat de departe cu tine. Dar atata timp cat el te-a mai intrebat si toate cele, iar tu ai refuzat...A cui e vina? A mea? A lui? - A ta! Adica, daca stam sa punem lucrurile in balanta, tu esti suparata pe un lucru ce l-ai cauzat chiar tu. Viata merge inainte, cu sau fara o vacanta petrecuta impreuna. Sa iti fie invatatura de minte pe viitor. Pana la urma, nu e ceva gresit ca el sa iti plateasca drumul si cheltuielile, in conditiile in care situatia ta economica este mai dificila si nu tu ai cerut asta. Din cate vad, ai un caracter dificil, poate a observat si el asta, poate nu vrea sa te supere, asta este singurul motiv. O sa iti dau un exemplu concret. Tu ai o vila in nu stiu ce oras. Acolo locuiesc niste rude de ale tale si te invita intr-o zi in vizita. Rudele alea au ceva impotriva iubitului tau. Se comporta urat cu el, nu este acceptat in familia ta. Tu, ca de obicei, il inviti. Iar el iti spune ca nu poate sa vina pentru ca se simte foarte prost si sa locuiasca in casa acelor oameni, sa manance mancarea lor, in conditiile in care ei il urasc pe el. Acum el iti spune tie ca te iubeste, dar ca nu poate sa mearga. Toate bune si frumoase, tu pleci, iar el ramane. Acum el se va pune pe plans din cauza ca tu nu ai mai insistat? Era ceva ce el a decis, ceva ce stiai ca o sa il faca sa se simta prost, iar tu decat i-ai afirmat ca te duci. Cum vezi asta? E o situatie asemanantoare, avand in vedere ca pe tine te deranjeaza situatia economica. Iar ca baiat, nu insisti de multe ori, pe cand o fata inisista si face din tantar armasar. Mai gandeste-te la ce iti spun. Toate ca toate, iti e greu in pricina unei prostii, dar atunci cand o sa il pierzi cum va fi? Nu poti opri nimic din cursul lor obisnuit.

| Genessis a răspuns (pentru katalina2):

Mie mi se pare aici ca tu gresesti. El de bine de rau, te-a intrebat. Si din raspunsul tau a inteles ca te simti prost. Din cauza ca te iubeste, a decis ca nu mai trebuie sa te intrebe pentru ca te vei simti prost. Daca te intreba, ziceai ca nu intelege ce ii spui, ca in ciuda faptului ca ii explici ca nu vrei sa mergi cu el din cauza problemei financiare, el iar insista. Si iar ai fi nemultumita. Macar tu stii ce vrei? Acum, scuze ca iti vorbesc asa, dar nu mi se pare normal sa te desparti de cineva din pricina unei ifose. Ti-a demonstrat ca te iubeste si daca stai sa te gandesti, 2 ani e o perioada de timp nu tocmai scurta. Atata timp cat el te-a intrebat, iar tu i-ai dat de inteles ca te simti prost, mie mi se pare un gest care l-a facut pentru tine. Altfel de ce ar mai sta? De ce te-ar mai fi luat cu el? Si daca problema e la gandire, draga mea, comunica! Fara comunicare, nu stii ce gandeste, nu stii ce simte, nu stii ce vrea. Asa sa astepti, sa crezi ca o fi, ca n-o fi, nu e bine deloc! Iubirea joaca cel mai important rol, ca daca n-ar fi ea, voi n-ati mai fi impreuna. Dar nu sunt convinsa de ce simti tu pentru el. Trebuie sa te lupti intr-o relatie, sa fie bine, sa acorzi libertate atunci cand inima cere posesivitate, sa lasi de la tine, atunci cand simti ca ar trebui sa continui. Nu poti, din cauza unui capriciu, sa te desparti asa dintr-odata, fara nicio remuscare. Gandeste la rece! Cred ca esti pe punctul de a face o mare greseala, dar e viata ta. Pana la urma, fie buna, fie rea, e alegerea ta.