| andreimarius17 a întrebat:

Am o intrebare si fara nici un fel de misto, va rog.
Cat de departe am voie sa merg cu actiunile astea intime in afara casatoriei? M-am tot documentat pe internet dar nu gasesc nimic bun, cică până si sarutul e pacathappy

Nu vreau deloc raspunsuri rautacioase sau spuse in gluma, intreb doar ca sa stiu sa nu ajung acolo unde nu trebuie.
Ma refer mai mult daca pot sa o ating in anumite zone, etc.

25 răspunsuri:
| stef87 a răspuns:

Biblia a avut un rol al ei, poate intr-un fel il are si acum in educare, dar trebuie inteles ca anumite lucruri au fost duse la extrem special pentru a evita raul cel mai rau pentru ca a fost scrisa in alte vremuri, cand inca lucram la civilizare. Nu ca acum multi nu am fi inca coborati din copac si nu intelegem lucruri de baza ale bunului simt, dar hei, am evoluat, preotii nu.

In conditiile societatii noastre nu mai poti trata cu atata seninatate o relatie, ci trebuie sa treci prin mai multe etape, altfel distrugi si viata ta si a celuilalt si chiar a copiilor ( oare nu e un pacat mai mare decat faptul ca amandoi v-ati bucurat de ceva? wow, ce pacat! e drept, nu e sanatos sa ai mii de relatii, dar nici extrema nu e sanatoasa)

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Îina nu te casatoresti nu ai voie decat sa o ti de mina, dar de preferat este sa evitati sa stati doar voi doi singuri trebuie tot timpul sa fie si o a treia persoana cu voi ca atunci esti sigur ca nu faci nimic gresit, dar sarutul este posibil numai daca voi doi v ati logodit, logodna conform Bibliei este promisiunea casatoriei, deci trebuie sa fie o promisiune luata cu toata seriozitatea.

| ania a răspuns:

Nicaieri, ca vrei aprobarea constiintei si binecuvantarea lui Dumnezeu, insoara-te prima data!

| mihai69 a răspuns:

Poți și s-o copulezi dacă e de acord.

| andreimarius17 explică (pentru mihai69):

Daca prin a copula te referi la a face sex, momentan nu vreau. Prefer asta dupa casatorie.

| mihai69 a răspuns (pentru andreimarius17):

Nu mă refer; chiar asta înseamnă. Folosește un dicționar dacă nu cunoști cuvinte.

| andreimarius17 explică (pentru mihai69):

Poate avea mai multe intelesuri, dar esti prea redus ca sa iti dai seama.

| mihai69 a răspuns (pentru andreimarius17):

Nu, are doar unul:
https://dexonline.ro/definitie/copula/1077660
Cât despre a judeca pe alții, nu cred că ești deloc în măsură s-o faci. Oricum în niciun caz la modul lipsit de respect de care dai dovadă.
Pentru un credincios, ești foarte departe de la respectul spiritului biblic despre care faci atâta caz.

| andreimarius17 explică (pentru mihai69):

Te rog sa ma ierti daca am fost asa nepoliticos)

| Goete a răspuns:

La ce te referi, esti casatorit(a) si vrei actiuni intime in afara casatoriei, inteleg. Ca altfel ai spune inaintea casatoriei sau fara sa fim casatoriti.
De altfel casnicia in ziua de azi nu mai e "la moda" - tinand cont de stresul si dinamica vietii nu mai e o optiune plauzibila

| andreimarius17 explică (pentru Goete):

Nu suntem casatoriti.

| Goete a răspuns (pentru andreimarius17):

Sunteti liberi sa faceti ce vreti, restrictiile vi le puneti voi insisi

| mihai69 a răspuns (pentru Goete):

... înșivă. Dar nu contează.
===
Scuzele acceptate.

| Goete a răspuns (pentru mihai69):

Mersi. Am multe lipsuri in limba romana si din pacate la cum se scrie pe aici si putinul contact cu limba romana (exclusiv de pe net), nu invat mult.

| Goete a răspuns:

Ca Dumnezeu e atat de batut in cap ca daca nu accepta ceva nu ne programeaza de la inceput sa nu facem asa ceva. Putem alege pentru ca El Accepta Alégerea noastra

| TheGentleman a răspuns (pentru Goete):

„Putem alege pentru ca El Accepta Alégerea noastra" Prost argument. -> putem alege să comitem infracțiuni, pentru că legiuitorul și organele de ordine publică și de justiție acceptă alegerea noastră, ceea ce e complet fals

| Goete a răspuns (pentru TheGentleman):

Pe tine te-a creat vreun organ de ordine publica, sau insinuezi xa e un prost argument xand spun ca daca Dumnezeu ar fi vrut sa urmam exact ceea ce "vrea" el, nu ar fi fost capabil sa ne faca sa u acem alta alegere, adica saracul sta cam prost la capitolul programare?
Sau e un maniac care abua asteapta sa ne pedepseasca? El, care iarta toate pacatele?
Dar daca te caci pe tine de frica lui, atunci nu uita ca a spus sa nu pacatuiesti nici in gand, si ori o oei de nevasta ori nu te mai gandesti la cum i-ai baga-o. Sau astepti de la noi sa iti spunem altceva decat convingerile tale, pentru ca pana la urma sa nu accepti ce iti spunem?
Tu traieste dupa cum consideri tu si convingerile pe care le ai Tu

| Werrich a răspuns:

Știi ca suntem în anul 2022, da? Sau crezi că e 1800?

| andreimarius17 explică (pentru Werrich):

Asa, si?

| Werrich a răspuns (pentru andreimarius17):

S-a schimbat mentalitatea între timp.

| andreimarius17 explică (pentru Werrich):

Da dar Biblia ramane aceeasi.

| Werrich a răspuns (pentru andreimarius17):

Biblia e o carte de basme. Varianta lui Leo Taxil e mai buna:
https://archive.org/details/TaxilLeo-BibliaHazlie/mode/2up

| andreimarius17 explică:

Ma refer cat de mult pot sa merg dar fara sa fie pacat (Biblic).

| Werrich a răspuns (pentru andreimarius17):

Matei 5:28 VDC
"Dar Eu vă spun că oricine se uită la o femeie ca s-o poftească a și preacurvit cu ea în inima lui. "

Daca nu vrei sa pacatuiesti biblic nu te mai uita la femei, pune-ti o banda pe ochi:
https://www.sinsay.com/ro/ro/0162g-99x/sleep-mask

| darrio2007 a răspuns (pentru andreimarius17):

Nici macar un sarut. Biblic zis.