| ralluca_8185 a întrebat:

Am o problema si am nevoie de ajutor.
sunt intr'o relatie de 4 luni care initial a fost exact ceea ce imi doream, dar am ajuns sa plang si sa sufar mai mult decat in intr'o oricare alta relatie. eu puteam face orice ca pe el nu-l interesa(si nu ma refer la inselat). eu plangeam si el se uita la mine si imi zicea sa incetez. desi suntem impreuna nu vorbim in timpul saptamanii(stiu ca nu este normal) deoarece eu sunt studenta in Bucuresti si el a ramas in Ploiesti si crede ca il insel, intra pe mess si nici nu imi zice "buna". la telefon nu imi raspunde, mesaje nu imi da, etc.
ne vedem decat in weekend-uri si atunci ne vedem pentru ca avem aceleashi grupuri de prieteni. familia lui ma adora, ma considera fata/nepoata lor, se cearta cu el pentru cum se poarta cu mine. tuturor le spune ca noi inca suntem impreuna si ca ma iubeste, dar mie nu imi zice si se poarta mult prea indiferent cu mine. toti imi zic sa il ignor cateva zile, saptamani si la un moment dat o sa realizeze ca nu e ok cum se poarta. problema e ca mai nou, unul dintre cei mai buni prieteni ai mei mi-a cerut sa fiu cu el iar eu sunt in perioada de "ignorare" a prietenului meu. amicul acesta imi da mesaje, ma suna, e atent cu mine, pe cand prietenul meu se poarta de parca nici n'as exista.sa'l accept sau nu?
daca il accept nujt cum sa ma port cu el...il cunosc mult prea bine ca amici. mi'e ca nu va fi o relatie in care sa incepi prin a-ti cunoaste prietenul pentru ca eu deja ii cunosc toate lucrurile intime, stiu cum gandeste, ce crede in orice situatie, etc.cum fac trecerea de la amic la iubit? cum sa ma port cu el?

6 răspunsuri:
| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Nu te baga intr-o alta relatie inainte de a rezolva-o pe asta,actuala.
Zici ca initial era tot ce-ti doreai si acum iti plangi deciziile proaste,dar tot ramai in dubii daca sa fii cu un altul, pe care nici nu-l cunosti bine...

Macar invata din greseli, ca incepand o alta relatie nu rezolvi nimic.

| Zenithf a răspuns:

Hmm, imi amintesc ce zicea un pastor cu ocazia unei nunti: "baietii fac deseori greseala cand se insoara sa creada ca iubita lor va ramane la fel intotdeauna, iar fetele gresesc crezand ca iubitul lor se va schimba". Daca prietenul tau (actual) se poarta asa cu tine, atunci sa fi convinsa ca asa se va purta si in viitor.
Parerea mea este ca ar fi bine ca sa te desparti de el pe fata, apoi sa lasi sa treaca un timp (1-2 saptamani sau poate mai mult), apoi daca inima ti-e deschisa pentru altceva sa-i raspunzi celuilalt.

| IloveME a răspuns:

Vb cu amicul, sp sa te mai astepte putin, sa-ti dea un timp d gandire.incearca sa-ti mai ignori putin iubitu si dupa daca vezi ca nu reactzioneaza, incearca cu amicul.o sa fie ciudat la inceput, dar multe relatii au inceput din prietenii adevarate!

| Pho3nix a răspuns:

In primul rand, fi indeferenta cu prietenul tau sau spune-i sa va despartiti si atunci o sa realizeze ca a gresit.
In al 2-lea rand, daca nu-l il placi pe amicul tau mai mult decat pe un amic, atunci nu te baga cu el (parerea mea).
Tu acum esti intr-o perioada proasta, confuza, suparata, etc.
Desparte-te de prietenul tau si stai singura o perioada mica sau mare, macar pana iti reviihappy.
Succes.

| Nicky29 a răspuns:

Nu ar trebui sa ii dai atentie deocamdata amicului acesta el profita ca iubitu nu este atent cu tine.In momente ca acestea daca ti cu adevarat la iubitu tau nu trebuie sa renunti la el. Poate ca in mintea lui nu stie nici el exact ce vrea poate sa obisnuit asa cu tine.Mai asteapta o saptamana daca vezi ca el nu da nici un semn nimic spre binele tau urcate in tren sau microbuz du-te la el si il tragi serios deoparte ii spui ce ai de spus si daca nu inceteaza cu ignoranta e mai bine sa va despartiti. Apoi dupa ce va despartiti vezi daca te mai cauta sau ce face.
E vorba aia : Ori suntem indragostiti ori nu mai suntem.
Ideal e sa faci o decizie care sa nu te faca sa suferi prea mult si sa regreti.

| olinka_1152 a răspuns:

Salut,eu te-as sfatui sa nu-l accepti acum ca iubit mai asteapta putin sa se limpezeasca lucrurile,dar cit tine problema cu iubitul tau,tu ar trebui sa fii si tu putin mai indiferenta,nici tu sa nu-i atragi atentia,chiar daca nu-tii usor pe suflet dar fa putin efort,el nu-ti scrie nu-i scrii nici tu,,vei vedea ca el va observa aceasta atitudine si nu-l va aranja,si vei vedea ca se va aranja lucrurile, daca tu vei tine totul sub control,,, fii mai mindra de tine si nu lasa cineva sa te calce in picioare.