| Alexandraaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa a întrebat:

Am prieten de doi ani si jumatate, el are prietena de un an si jumatate. Intamplarea a facut ca noi sa ne intalnim intr-un moment in care relatiile noastre cam scartaie. Ne placem, ne intalnim pe ascuns, dar nici unul nu stie ce vrea cu adevarat. Inca nu putem sa vorbim de sentimente pentru ca ne intalnim doar de doua saptamani. La inceput imi zicea ca el ar renunta oricand la prietena lui pentru mine iar eu i-am raspuns sincer ca nu pot sa spun acelasi lucru inca, chiar daca il plac. Aseara am discutat si acum este de aceeasi parere cu mine, ca ar trebui sa mai asteptam, sa ne mai cunoastem si sa vedem cum evolueaza lucrurile intre noi, iar in functie de asta o sa decidem mai tarziu daca renuntam la partenerii nostri, sau fiecare isi vede in continuare de viata lui. Dar, nu e bine ceea ce facem si ma gandesc ca, unul dintre noi ar putea sa iasa chiar nasol din aceasta poveste. Adica sa spunem ca eu ma indragostesc de el, ca el la urma sa imi spuna ca ramane mai bine cu prietena lui, sau invers. M-am gandit sa-i spun azi chestia asta si sa o terminam. Voi ce ma sfatuiti? Sunt atat de indecisa. Apropo, el are 25 de ani si eu 20.

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Bine ar fi sa te decizi si asta cat mai repede.
O relatie care scartie nu e motiv sa inseli,ori o refaci,ori o sfarsesti.
Daca te-as fi intrebat acum doua luni cum privesti o femeie care-si inseala partenerul,sunt sigura ca o judecai cat se poate de aspru,mi-ai fi spus ca nu merita dragostea care ii e oferita.
Asa ca,nu stiu de ce stai pe ganduri acum.
Fa-ti curat in viata,pentru ca, chiar daca pe moment ti-ai gasit un nou motiv sa zambesti, nu esti corecta nici fata de iubitul tau, nici fata de noua ta simpatie, nici fata de tine!
La 20 de ani,multe fete se casatoresc si isi fac o familie,ce faceai daca erai casatorita? La prima greutate apelai la un nou "consolator"?
Aduna-te.
Stai si cantareste singura daca relatia ta mai merita o sansa si,daca raspunsul e afirmativ,lupta s-o refaci,intotdeauna nu e unul singur vinovat ci amandoi.
Iar daca nu mai poti,pune punct.
Dar nu te complica mai mult inseland,mintind,ascunzandu-te.
Trebuie sa te simti bine in pielea ta,sa stii, ca sa poti iubi si ca sa fii iubita.
Iar tu acum, cred ca ai niste vinovatii in tine de nu le poti duce!
Pune punct minciunii si vezi ce faci si cu relatia ta.
Cauta sa te simti curata si nu te teme sa ramai singura, tie iti faci o favoare in primul rand.
Pe urma, celorlalti.happy

| Alexandraaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa explică (pentru greece12):

Sincer, inainte sa il intalnesc pe acest baiat ma gandeam la o viitoare despartire, relatia noastra s-a racit, am incercat sa o salvez, dar parca nu mai merge. Eu sunt o fire visatoare, romantica, visez la o casnicie ideala, ca in filme, prietenul meu nu mai face parte din planurile mele de viitor si totusi, daca sunt pusa in sitatia sa aleg, nu imi este usor. Sincer, daca as sti ca intre mine si baiatul acesta ar putea sa fie ceva, as renunta la prietenul meu, dar, din pacate, imi este frica de singuratate si de suferinta. Si chiar nu imi place sitatia asta deloc.dar e asa de dificil

| greece12 a răspuns (pentru Alexandraaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa):

Si de ce nu realizezi ca,asa cum isi inseala prietena cu tine azi,te va insela si pe tine cu o alta,maine.
Daca relatia ta nu mai merge,pune punct.
Fii mai sigura pe tine,nu e nevoie sa-ti gasesti echilibrul agatandu-te neaparat de cineva,echilibrul fiecaruia se gaseste in el,tu singura trebuie sa te simti un intreg,ca sa poti inainta in viata.
Altfel vei fi doar la dispozitia celor din jur,influentata si influentabila,fara sa simti niciodata siguranta si mandria sa fi realizat ceva,tu singura.
Bineinteles,iti croiesti viata dupa cum doresti,dar un om e respectat si iubit de cei din jur cand singur se respecta si se iubeste!
Si romantismul poate fi pastrat si casnicia ideala e posibila,dar pentru asta, trebuie sa fii intreaga, sigura pe tine si pe ceea ce vrei in viata.
De la tine si de la ceilalti.
Nu te mai teme.
Viata are un echilibru ciudat, ce-ti ia azi cu o mana, o face numai ca sa-ti dea maine cu doua.

| Alexandraaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa explică (pentru greece12):

Ai dreptate, sincer nu prea am incredere in mine, mereu trebuie sa am pe cineva langa mine nu pot sa stau singura. M-am gandit ca ar putea sa ma insele si pe mine asa cum o inseala pe ea, dar cred ca este in aceeasi situatie, nu stie ce sa faca, pentru ca nu stie ce o sa fie in viitor. O sa ma gandesc bine si sper sa iau decizia corecta. Iti multumesc pentru raspunsuri, m-au ajutat!

| greece12 a răspuns (pentru Alexandraaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa):

Nimeni nu poate stii ce-i rezerva viitorul.
Dar,cu un start corect luat,il poti influenta in bine,in directia dorita.
Iar startul tau nu se numara printre cele mai fericite.
Gandeste-te bine ce vrei,nesiguranta si neincrederea in tine nu sunt sfetnici buni.
In sinea ta, ca orice om, consideri ca meriti mai mult sau mai putin.Dar orice ar fi, trebuie sa gasesti puterea sa transformi gandul in fapta.
Si, abia atunci, vei trai exact ceea ce-ti doresti.

12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Puteti continua cu conditia sa le spuneti, amandoi, partenerilor actuali ce faceti, sa nu mintiti si sa nu va ascundeti (ar fi prea josnic).

Răspuns utilizator avertizat
| neutrino a răspuns:

Mai bine nu spuneai ca ai 20 de ani, pacat ca nu ai inteles ca esti la cea mai frumoasa varsta si acum trebuie sa traiesti cele mai curate si frumoase relatii. Te complici ca si o pustoaica de 13 ani.

| Alexandraaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa explică (pentru neutrino):

Stiu, dar asa sunt eu...ce pot sa fac?

| Oana92 a răspuns:

Eu cred ca va bateti joc si de voi si de cei de langa voi. Ar trebui sa va asumati responsabilitatea unei deziluzii si sa reununtati la actualele relatii daca doriti sa va cunoasteti mai bine. Incercati sa vedeti cine e important in vietile voastre si luati decizii, chiar daca ele o sa doara. Sunt convinsa ca cei de langa voi ar prefera sa puneti capat relatiei intr-un mod civilizat si sa nu fie inselati.

| SimonaQs a răspuns:

Ai doua solutii: Ori stai cu baiatul asta de care a inceput sa iti placa ori ramai cu actualul... Intrebare : Te-ai pus vreodata in locul partenerului tau sau a partenerei lui? Cum te simti el sa fie un iubit devotat si tu sa il minti pe la spate. Nu zic ca nici nu a facut vreo greseala in timp ce erati in aceasta relatie dar ce faci tu nu e bine. Daca a inceput sa iti placa de acest baiat de ce nu ai pus punct relatiei? Iti era ca o sa ramai cu coada intre picioare? Mi se pare chiar aiurea. Amandoi nu stiti ce vreti de la viata. Amandoi sunteti indecisi. Ganditi-va repede la ce veti face, veti rupe doua relatii de lunga durata si veti face una care nici nu stiti pana cand va dura.

Pana la urma nu sunt in masura sa iti spun e ce sa faci dar nu e buna situatia in care sunteti pusi toti 4.

Fa ceea ce crezi si ceea ce iti spune inima.

Bye Bye :*

| maryus83 a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=aYhHJ9TEhn0
ai de ales intre actualul prieten si "viitorul" prieten.nu poate nimeni sa iti spuna ce sa alegi, alege ce crezi, oricum va fi greu si tot timpul te vei intreba daca ai ales bine. sfatul meu e sa iei o decizie rapida pentru ca pe masura ce trece timpul s-ar putea sa fie tot mai greu sa iei o hotarare si s-ar putea sa afle prietenul tau si atunci va lua el decizia lui si celalalt sa nu te vrea si sa ramai singura

| Sfatuitorul_6560 a răspuns:

Depinde cat tii la actualul si ce viitor iti va oferi si cat de in siguranta te simti langa actualul, fa o comparatie intre cei 2, si vezi unde te simti mai bine, daca ceva nu-i bine cu actualul mergi pe varianta lui daca el face asta pentru tine, dragostea poate aparea oricand in viata, cine stie poate el e dragostea TA...