| Violente a întrebat:

Am si eu o problema care ma macina, poate ca defapt nu exista aceasta problema dar simt nevoia unui sfat din partea celor care au mai trecut prin asta. Aseara am facut sex cu prietena mea (neprotejat), lucru care il fac de 9 luni incoace fara niciun fel de problema, dar aseara am cam exagerat si m-am intins cam mult, adica in momentul ejacularii am insistat si nu am scos penisul tocmai de cand simteam cea mai mica mancarime (baietii stiu la ce ma refer) l-am tinut pana aproape de ejaculare dar acum nu sunt sigur daca am ejaculat sau nu, din cate stiu inainte de ejaculare iese un lichid alb dar stiu ca iese la prima ejaculare, era deja al doilea numar. Sunt motive de ingrijorare? Totusi am impresia ca penisul l-am scos la timp, deoarece am ejaculat destul la baie fiind al doilea numar intr-un interval de doua ore. Cine are chef de mistouri sa ocoleasca acest subiect, nu vreau sa fiu tatic. Mai am multe de facut. Si din cate stiu si ea trebuie sa fi simtit ceva, dar nu mi-a pomenit nimic de asa ceva. Daca va intrebati de ce nu ne protejam, deoarece am fost amandoi virgini si avem incredere deplina unul in celalalt, si stiti cum e dragostea facuta intre doi virgini. big grin

Răspuns Câştigător
| Vix999 a răspuns:

Noroc chior clar! Nu va mai jucati aiurea cu chestiile astea ..ca s-ar putea ca la un moment dat, cand va asteptati mai putin, sa va loveasca peste ceafa soarta.

26 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Deci va doriti copil, ca este singura explicatie pentru care nu v-ati proteja.
Daca intre cele doua ejaculari te-ai spalat si ai urinat, posibilitatea ca partenera ta sa fie insarcinata nu depaseste 27%. daca nu, ajunge spre 50% s chiar mai mult daca era in perioada fertila.
Ai o groaza de informatii false: ca protectia de sarcina are vreo legatura cu increderea, ca lichidul preejaculator se secreta nu stiu cand (el se secreta pe toata durata erectiei, oricat ar dura asta), ca ea trebuie sa simta ceva daca pierzi o picatura de sperma cat un varf de ac (nu simte nimic).
Nu ai motive de ingrijorare mai mari decat in clipa cand v-ati hotarat sa faceti sex neprotejat, asa ca stai absolut linistit.

| Violente explică (pentru Brigaela):

Cu siguranta nu imi doresc un copil. Am urinat dupa prima ejaculare, dar tot ce am enumerat mai sus se intampla de 9 luni incoace si in fiecare luna i-a venit menstruatia, niciun fel de probleme nu au fost, pacat ca am fost informati gresit si ca am realizat acum care sunt riscurile. Si nu, nu era in perioada fertila, menstruatia ar trebui sa soseasca dupa 24.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pana acum ai avut noroc ca ai facut sex protejat si nu s-a intamplat nimic. de aia exista atatea metode de contraceptie. nici nu era nevoie sa fi ejaculat, la fiecare contact al vostru neprotejat au existant sanse mari sa ramana insarcinata. un test te sarcina la 2 sapt dupa contact va va lamuri ce s-a intamplat.

PS chesti cu virginiii e cea mai mare tampenie. Crezi ca sperma ta tine cont ca sunteti virgini si nu fecundeaza un ovul? Doamne de multe ori am spus ca unii nu ar trebuie sa aiba voie sa se reporduca. Tu esti unul dintre ei

| Vix999 a răspuns:

Acel lichid pre-ejaculator al tau iese inainte de FIECARE ejaculare. Nu doar la primul numar.
Mama cat noroc ati avut ca nu a ramas pana acum. laughing)
N-ai ce sa faci decat sa ia ea pastila de a doua zi daca are minim 17-18 ani. Daca nu, asteptati sa ii vina menstruatia.
Da de ce nu mergeti la un ginecolog sa va prescrie o metoda de contraceptie?

| Violente explică (pentru Vix999):

Aici raspund pentru toata lumea. O gramada de lume, din 10 cazuri 7 fac sex neprotejat, e plin internetul de asa ceva.

| Vix999 a răspuns (pentru Violente):

Nu vad nici legatura, nici relevanta.
Cum zice si Brigaela, tot e ai scris tu mai sus este total fals. Ai niste informatii fundamental gresite.

| Violente explică (pentru Vix999):

De ce crezi ca am postat? Ca sunt prea informat? Am postat sa ma lamuresti tu happy

| Vix999 a răspuns (pentru Violente):

Bine, fi atent aici lamurire :
1. Nu exista perioade fara risc. Poate ramane insarcinata in ORICE zi a lunii.
2. Poate ramane insarcinata de la o picatura mica de sperma sau lichid pre-ejaculator.
3. Ea nu simte fix nimic decat daca iti dai cu totul drumul in ea si daca ea nu e deja foarte uda.
4. Faptul ca "v-a mers" 9 luni este irelevant. Corpul ei poate sa nu fi fost si sa nu fie inca pregatit pentru o sarcina. Asta nu elimina cu nimic sarcini pe nepusa masa din viitor.
5. Va jucati aiurea cu vietile voastre si ce e mai grav...cu o posibila viitoare viata nevinovata.
6. Coitus interruptus nu este deloc o metoda de contraceptie de incredere.
7. Ia-o de mana si mergi la medic sa va dea o metoda de contraceptie adecvata pentru voi... daca tot ati fost suficient de maturi sa va incepeti viata sexuala, fiti maturi si in tratarea consecintelor ei.
Nu inteleg cum dupa 9 luni de viata sexuala activa, poti sa vii sa spui pe un ton ironic "De ce crezi ca am postat? Ca sunt prea informat? Am postat sa ma lamuresti tu ".
Trebuia sa fii toba de cunostinte inainte sa iti bagi... ce nu trebuie unde nu trebuie. Nu ai voie sa ai viata sexuala si sa crezi ca lichidul pre-ejaculator iese doar la primul numar si ca e treaba ei sa simta daca ti-ai dat tu drumul in ea sau nu.

| Violente explică (pentru Vix999):

Luna trecuta menstruatia i-a venit pe 24 decembrie, am calculat pe un calendar de fertilitate si am gasit ca ea a fost fertila gata de sarcina intre 1-11 ianuarie. Stiu ca inainte si dupa cu 10 zile nu ramane insarcinata oricat ai ejacula in ea. Noi am facut dragoste pe 20 luna asta iar pe 24-25 trebuie sa-i vina, daca nu intarzie.

| Vix999 a răspuns (pentru Violente):

Metoda calendarului nu este una deloc sigura. Asta unu la mana.
Doi la mana, cum ti-am zis si mai sus nu exista zile fara risc ci doar zile cu risc redus...a se intelege ca EXISTA TOTUSI RISC!
Trei la mana, calendarul il poate tine (daca e spirit aventurier) daca in fiecare luna menstruatia ii vine fix la acelasi numar de zile. Adica sa fie ceas. Sa stie in fiecare luna ca la 28 de zile sau 29, sau 30 sau 31 ii vine. Da fix tot atatea zile in fiecare luna. Daca are luni cand ii intarzie, metoda calendarului e irelevanta si doar ati avut foarte mare noroc. Atat!

| Violente explică (pentru Vix999):

Astazi de dimineata a venit stresata plina de cosuri pe fata si foarte morocanoasa, se supara din cea mai mica prostie se vedea clar ca ceva era in neregula, pana acum nu am mai sesizat acestea deoarece nu am mai fost atat de atent pe cat o fac acum. Mi-a spus chiar ca sora ei se inchide in camera inainte sa ii vina laughing, vorbim de simptomele premenstruale. A durut-o capul, cand ii era frig cand ii era cald, dar principala simptoma a fost durerea mai jos de burta si aciditatea, imi spunea ca parca lucreaza cineva in ea. Mi-a mai spus ca acestea sunt simptomele normale care le-a avut mereu si le simtea cu o zi inainte de scurgerile menstruale iar la noapte sau maine dimineata ii va veni, asa mi-a spus. Se pare ca am trecut acest hop, de acum vom fi mai "protejati". Ce parere aveti? Noroc chior, credinta in Dumnezeu? happy

| Violente explică (pentru Vix999):

Da vix. Dar daca nu am stiut, am fost informati gresit, nu am facut-o cu rea vointa, daca am fi stiut era clar ca ne-am fi protejat de 100 de ori, de acum pana cand nu am un prezervativ eu nu ma mai ating de nimic, mi-a ajuns laughing mi-a trebuit mie sex si pana la urma m-a ajuns. Mi-am invatat lectia, probabil ca Dumnezeu a realizat ca nu am situt si a oferit sansa de a repara greseala. Mersi pentru postari te salut! Bafta mai departe

| Violente explică (pentru Violente):

Ciclul menstrual a sosit normal, aceeasi cantitate, aceeasi culoare, aceleasi simptome, aceleasi stari. Ba chiar spre sfarsitul zilei se simtea foarte bine se alinta, burta o mai durea putin dupa cum stim simptomele premenstruale persista si in prima zi a instalarii menstruatiei. Simtea ca este in afara oricarui "pericol". Nu cred ca mai am de ce sa imi fac griji happy Va multumesc mult tuturor!

| edyke a răspuns (pentru Violente):

Nu te bucura foarte mult. Nu vreau sa te sperii, insa mama a avut ciclu cat era insarcinata cu mine pana la 6 luni (de sarcina). Nu vreau sa te sperii!

| Violente explică (pentru edyke):

Probabil a avut un ciclu maroniu care a tinut 2-3 zile in fiecare luna, un ciclu sustinut de simptome ale sarcinii etc. big grin

| Violente explică (pentru Vix999):

Cu ocazia ca ma uitam prin intrebarile si ponoasele prin care am trecut, am decis să iti raspund acum fiind de 100 de ori mai informat ca atunci cand am pus intrebarea.

Lichidul preejaculator NU conține spermatozoizi! El poate CURĂȚA canalul de spermatozoizi dacă a fost vorba de o ejaculare anterioara actului neprotejat SAU DACĂ actul sexual dispune de mai mult de un număr, de asemenea URINAREA este foarte importantă, ea distruge si curața canalul de spermatozoizi.

Acum realizez cat de naiv am fost, i-am dat pastila de a doua zi iar pana acum a tras ponoasele pastilei, efectele secundare, au avut grijă alții sa ma bage in sperieți si sa-mi faca nopți albe.

2. Intr-adevar, poate ramane insarcinata de la o picatura mica de sperma dar NU de lichid pre-ejaculator decat daca s-au intrebuințat cele spuse de mine mai sus recte dacă lichidul a curățat canalul de spermatozoizi si i-a depus in vagin.

4. Din moment ce ne-a mers 9 luni asta nu mai e o coincidenta, de ce ne-a mers noua luni? Deoarece niciodata nu am facut două numere in aceeasi seara iar inainte de fiecare contact sexual am urinat de minim 3-4 ori in acea zi și NU a fost vorba de o ejaculare apropiată actului sexual.

5. Aici ai dramatizat si imi aduc aminte ca am facut pe mine de frica atunci cand ti-am citit acest punct, "viitoarea viață" nu apare din secreții pre-ejaculatoare happy

Să fiu informat? Probabil 5% din cei care fac SEX înainte intră si cotrobaiesc internetul să vadă ce si cum. Cat crezi ca stiu de acest lichid preejaculator?

Sper sa nu te fi sfidat cu ceva. Te salut si mersi frumos pentru atunci!

| Violente explică (pentru edyke):

"Ciclul" acela nu a durat mai mult de o zi sau două și a fost inchis la culoare. Am ghicit?

| Vix999 a răspuns (pentru Violente):

Citeste carti de specialitate daca vrei sa te informezi. Lichidul pre-ejaculator contine spermatozoizi. SINGURA diferenta e ca sunt mai putini la numar si nu sunt chiar atat de "potenti" ca sa zic asa.
Repet, faptul ca a mers 9 luni e irelevant. Poate ca metabolismul ei inca nu poate sustine o sarcina dar asta nu va garanteaza ca in a 10 a luna, nu poate ramane insarcinata.
Nu dramatizez deloc cu nimic. Iti spun cum stau lucrurile. Daca vrei sa pricepi bine, daca nu, e treaba ta.

| Violente explică (pentru Vix999):

Http://www.clopotel.ro/......r-141.html

Te poți uita aici. Jumătate din ginecologi afirmă ca lichidul NU conține spermatozoizi, jumătate că DA. Parerile sunt imparțite, fiecare cu experientă lui si cu ceea ce a văzut. Testele de laborator pe anumite lichide luate de la anumiți indivizi nu sunt identice cu a milioanelor de barbati din lume, nu se știe daca acei indivizi au avut parte de o ejaculare anterioara, nu se stie daca au urinat, nu se stie nimic decat PRESUPUNERI. Nu are rost să te iei după studii făcute pe indivizi, NIMENI nu este la fel.

Tu ai avut vreo experiență neplacută in urma acestui lichid de ești atat de CLAR INFLUENȚAT si SIGUR ca are spermatozoizi în el?

Dacă ar fi conținut SPERMATOZOIZI, am fi fost mai multi cu 10 milioane. Cati crezi ca inainte de a face SEX, intră sa se documenteze pe internet? Cat crezi ca stiu de acest lichid preejaculator? Noroc cu TPU, ca se mai află din cand in cand si mi-e ciudă pe aceea care au grija să sperie adolescenții cu privire la acest lichid, mi-e foarte ciudă. Sunt milioane și mii de cupluri care folosesc această metodă de 10-20-30 de ani si nu au pățit nimic si nici nu au prieteni să fi auzit ca se poate ramane insarcinată asa. De ce crezi? Deoarece au grijă să nu indeplineasca cerințele spuse de mine mai sus cu urinarea/ejacularea/numerele etc.

MAJORITATEA userilor vorbesc din teorii, dar practică nu au vazut niciodata!

| Vix999 a răspuns (pentru Violente):

Noroc chior clar! Nu va mai jucati aiurea cu chestiile astea ..ca s-ar putea ca la un moment dat, cand va asteptati mai putin, sa va loveasca peste ceafa soarta.

| WildDream a răspuns:

Si daca e dragoste intre 2 virgini asta inseamnca ca nu trebuie sa va protejati? Trebuie sa faca un test peste vreo 2-3 saptamani ca sa fiti siguri ca nu deveniti parinti.
Zici ca nu vrei sa devii tatic si ca mai ai multe de facut dar nu faci nimic sa te protejezi in privinta asta. Ai grija ca mergi pe sarma cu metoda asta...

| P3TR3 a răspuns:

Iao..si du-te cu ea la un ginecolog. Daca nu stii daca ai ejaculat in ea poate asa s-a intamplat..si poate ai dreptate.cel mai sigur..protejeaza'te de acum inainte..si duceti'va la un ginecolog.(daca sunteti adulti)
PS..nu mai fa neprotejatwinking

| Violente explică (pentru P3TR3):

Ok. mai astept pareri! Nu suntem adulti.

| Keo1985 a răspuns:

Daca nu vrei sa fi tatic nu mai fa asta neprotejat, frate, si nu trebuie sa ai motive de ingrijorare in unele cazuri nu-ti dai seama vb serios.

| Mihai_Shearer_1993 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa te duci cu ia la un ginecolog sa i transcrie niste anticonceptionale. eu cu prietena mea de 2 ani o facem fara sa ne protejam si
nu ai fost probleme pana acum. nu este aceia-si placere cu prezervativ probabil ca asta este si motivul ca nu il folosesti, deci asta ar fi cea mai buna solutie zic. bafta

| edyke a răspuns:

Da, eu va inteleg de ce o faceti fara prezervativ. Nici eu nu suport nici prezervativul, nici anticonceptionalele, nici etc. Dar ma rog, ideea este ca la femei, exista 1zi, max 2 pe luna in care fertilitatea este maxima si daca ti-ai dat atunci drumu in ea, apai esti tatic 99, 99%. In rest, ia`i un test de sarcina, sau pilula de a2a zi daca se mai poate. Sunt unele fete care poti sa iti dai de 10 ori drumu in ele (daca nu sunt in perioada fertila) si nu au nici pe naiba happy Sfat: next time nu mai forta!

| Violente explică (pentru edyke):

Ok mersi frumos! Dar nici nu era fertila, din cate am citit daca am facut-o inainte sa ii vina menstruatia riscurile sunt 0%, eu nici macar nu am ejaculat in ea, fac lucrul asta de 8 luni si are o menstruatie foarte bine reglată. Iti dai seama ca face parte din acele femei de care zici tu? Daca pana acum in circa 9 luni am facut sex de minim 4-5 ori pe luna si nu a avut nimic.