| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o problema (nu faceti misto, va rog...). Ma masturbez de la 5 ani, acum am 19, si totusi sunt virgina, cred ca intelegeti, nu folosesc "jucarii" sexuale si absolut nimic, doar ma "frec" de pat...si fac asta cam la 2-3 zile si am spre exemplu daca ma masturbez 15 minute vreo 10 orgasme, doar ca dupa primul cel mai intens, urmatorul este mai putin intens si tot asa, mentionez ca mai sunt si emotiva si am depresie de vreo 2 ani, dar am avut si multe dezamagiri si probleme in familie etc., voi credeti ca depresia mea este de la orgasm/masturbare sau de la faptul ca urla hormonii in mine, sau nu are legatura? Va rog, nu va bateti joc!

22 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Depresia ta nu are legatura nici cu masturbarea, nici cu virginitatea. daca nu ai o cauza reala (probleme in familie, lipsa de bani, greutati), atunci ti se trage de la lipsa de ocupatie.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Urlă hormonii în tine? Nu ai control asupra propriului corp!
Practică un sport și renunță la masturbare care să nu te mire când vei fi în intimitate să te trezești frigidă!
Pa, pa.

| Alexandru0007 a răspuns:

So...sper ca esti constienta ca exagerezi cu 10 orgasme ale tale.Ai facut din asta o obisnuinta si recunosc ca sunt destul de socat de ce citesc.Dar, poti renunta treptat la ceea ce faci. Apuca-te de alte activitati.Cred ca depresia aia are legatura si cu faptul ca tu cauti un refugiu in a te masturba si si nu a face ceva cu adevarat placut.Singurul lucru care te satisface si stii cum sa-l obtii e asta.Ar trebui sa-ti faci o relatie si sa traiesti o viata normala, pentru ca din ce spui tu, nu e prea normal ce faci.Deloc.

| wolder a răspuns:

Depresia pe care o ai nu are legatura cu masturbarea.

| Pufoshenia a răspuns:

Buna.Scuze sa iti zic dar pentru tine asta a ajuns o o obsesie si dependenta.

| Oana92 a răspuns:

Maturbarea nu da depresie, problemele si frustrarile tale te-au dus in depresie.

| Felys a răspuns:

Depresia nu are legatura cu masturbarea, probabil ca problemele cu care te confrunti duc la tristetea care o resimti, cat priveste masturbarea este un semn ca e momentul sa iti faci un prieten, poate in felul asta scapi si de depresie

| LineGuide a răspuns:

Sa te masturbezi nu e ceva rau, si nici daunator, dar oricum 10 orgasme in 15 minute e cam mult, si nu stiu cum ai putut testa una ca asta.Depresia nu are legatura cu masturbarea, ea fiind o reactie strict psihica, si masturbarea fix anatomica. Daca vrei mai multe sfaturi add me:fil_mv@yahoo.com

| Raiiiisa a răspuns:

Cred ca tu singura iti bati joc de tine.
Tu ar trebui sa-ti incepi viata sexuala pentru ca se vede dorinta din tine pentru a face asta.Sau asta a devenit pentru tine o obisnuinta si un viuciu de la care ti-e greu sa te abtii si ce o sa faci atunci cand o sa ai un iubit? Probabil nu o sa mai poti face nimic cu el, ori nu o sa-ti placa pentru ca te-ai obisnuit sa-ti produci singura placereastraight face

| InsartIuzarneimHiar a răspuns:

Ia-ti un dildau.

| Dragonfly6 a răspuns:

O....key....O.o

| Isabella95 a răspuns:

Te inteleg, e ceva normal dar nu inteleg ceva "de la 5 ani"?
Eu zic ca ai putea sa iti incepi viata sexuala!

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Isabella95):

O fi vrut sa spuna de,, de 5 ani''

| dorin1995 a răspuns:

1 fi serioasa nu ai cum de la masturbare sa intri in depresie poate ai fi avut cateva probleme cu iubitul cu familia prietenii si de aia esti stresata si cazi in depresie deci in rezultat nu e de la masturbare happy funda?

| adriann31 a răspuns:

E delicata treaba. Trebuie sa lupti cu "fortele" din tine, ceea ce e foarte greu. Poate din pricina dezamagirilor si a situatiei delicate te-ai interiorizat si te-a adus aici. Parerea mea e ca daca ai incerca sa legi noi prietenii si sa iti omori timpul cu iesiri prin oras, etc, nu ai mai fi tot timpul cu gandul la acea "durere"...

| enax a răspuns:

E clar, ai devenit nimfomana straight face

| LemonGreen a răspuns:

...5?

| FanChimii a răspuns (pentru LemonGreen):

Asta a fost si reactia mea straight face. oookey straight face.

| MelyTheSwettGirl a răspuns:

Omg... straight face

| Dracvi a răspuns:

Draga,uite care ar fi ideea:
Esti probabil stressata si modul in care poti scapa de asta e sa iesi din ce in ce mai mult cu prietenii.E normal s-o faci stai calma. Poti sa iesi cu prietenle faci sport..iti gasesti un iubit, poate asa te vei descurca.
P.S. nu e o rusine fii calma sper sa se rezolvewinking

| Dracvi a răspuns:

Pai da, asa am crezut si eu ca trebuie lumea sa fie.Este adevarar toata lumea se masturbeaza, unii nu o recunosc. Sper ca te-am ajutatwinking.