| Heinz12 a întrebat:

Am un penis de numai 11 cm în erecție, la 14 ani și nu pot ajunge la orgasm când mă masturbez dar iese ceva spermă în vârf.Este oare normal?

9 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Este posibil ca organele tale reproducatoare sa nu fi ajuns inca in stadiul de inceput de maturizare completa si din acest motiv nu au inceput sa produca suficient lichid spermatic dar mai ales acesta sa fie si viabil. Atat varsta ta cat si probabila dezvoltare a ta fizic pot fi considerate ca fiind "de vina" si din acest motiv in mod sigur atat penisul este mai putin dezvoltat, cat si organele tale de reproducere care nu au ajuns la maturizarea lor sexuala. Aceste organe reproducatoare, (vezicula seminala, prostata si testiculele) incep sa produca lichidul spermatic care sa contina spermatozoizi, doar in momentul maturizarii lor complete. Deci va trebui sa mai astepti o anumita perioada de vreme, insa este imposibil de precizat data la care se va produce prima ejaculare adevarata, probabil va mai dura macar un pic. big grin Multa sanatate!

| mihai69 a răspuns:

Spermă fără orgasm nu se prea poate.
E probabil vorba despre lichid preejaculator.
Ca să ai orgasm, trebuie să te exciți (probabil) mai mult. Orgasmul nu depinde de posibilitatea de a ejacula sperma. Aceasta însă depinde de vârstă și de maturitatea organelor genitale.

| Heinz12 explică (pentru mihai69):

Am gustat lichidul și pare spermă.Ar trebui să mă excit mai tare? Să mă uit la filme porno?

| mihai69 a răspuns (pentru Heinz12):

Nu te supăra, dar de unde știi care e diferența de gust dintre lichidul seminal (preejaculator) și sperma propriu-zisă?!?
Și în general, sperma e *expulzată* afară, nu se scurge ca un robinet care picură.
Eu cred totuși că nici nu ești suficient de maturizat (din punct de vedere sexual vorbind) ca să ai deja spermă; evident, pot și să mă înșel. Dar un lucru știu sigur: și eu am deprins acest obicei singur și mult timp, neștiind ce e orgasmul (de fapt, nu știam că există așa ceva și că e punctul final al unei „ședințe" de masaj erotic sau al unui act sexual), mă opream cu puțin timp înainte să se producă. Senzația de dinainte nu mi-era cunoscută și mă făcea să mă opresc, temându-mă că aș putea păți ceva cel puțin ciudat dacă nu o fac.
happy
Acum, ce anume te va aduce pe tine până la final, chiar nu știu. Dar cu siguranță mai ai puțin de lucru.
Baftă!

| Emilian65 a răspuns:

La 14 ani ar trebui sa ai orgasm normal. Deci ce ti se intampla tie, nu este ceva normal. Consulta de urgenta un medic urolog care iti va spune care este cauza de nu ai orgasm cand te masturbezi.

| LoveSleep a răspuns:

Data viitoare când mai guști, ia cu pâine, să nu te strici.

| vocea a răspuns:

Probabil inca nu ai sperma sufiecieta pentru a ejacula, orgasm inseamna inseamna sa ejaculezi

| Randomuser2000 a răspuns:

In varful everest, sau cum?

| Vali1234gahavjygjaka a răspuns:

Încă nu ai intrat în pubertate.