| ramboo11 a întrebat:

Aseara am avut un contact sexual cu o virgina dupa cum spunea fata, dar ea mi-a zis ca himenul nu s-a rupt ceea ce mi se pare aberant caci penisul a fost introdus in intregime (15 cm). Este posibil sa fie ca ea sau am fost mintit? Nu a curs sange! dar nu la toate se intampla asta

Răspuns Câştigător
| K4sZz a răspuns:

Daca a durut-o inseamna ca himenul ei nu s-a rupt. Si daca nu era virgina o durea primele 5 minute, nu tot timpul actului sexual.Eu zis sa ai incredere in ea ca nu te minte, daca ai citit tot ce ti-am scris eu in raspuns cred ca ti-ai dat seama despre ce e vorba. Bafta.

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Poate avea himen elastic, care sa se rupa la prima nastere vaginala.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Este posibil să nu se rupă himenul, dar puţin probabil...

Este suficientă o penetrare ce 2-3 cm pentru a RUPE himenul.

Din moment ce ai penetrat-o, cel mai probabil, himenul s-a RUPT ( parţial sau total ), chiar dacă NU a curs sânge.

La cel puţin 20 % dintre fetele virgine ( alte surse indică cam 43 %, vezi linkul http://sanatate.bzi.ro/......-stii-3657 ) NU le curge sânge DELOC în momentul deflorării.

Poate fi vorba şi de un himen elastic, dar sunt cazuri RARE ( maxim 3-5 % )...

Sau, poate fi vorba de o deflorare parţială ( rupere parţială a himenului ) şi la următoarele 1-2 contacte sexuale este posibilă sângerarea.

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......ninei_7764

Toate cele bune.

| neutrino a răspuns:

Poate ca ai masurat prost, dar in aceasta sectiune se practica acest fenomen. Si maine va spune la fel!

| K4sZz a răspuns:

Nu cred ca fata te-a mintit. Exista diferite tipuri de himen daca ai rabdare sa citesti o sa te lamuresti de ce nu a curs sange :Himenul perfect rotund. Acesta se mai numeste "inelar" intrucat deschizatura himenului apare ca un inel perfect rotund, ce inconjoara orificiul vaginal. Pe masura ce himenul incepe sa se erodeze ca urmare a activitatii sexuale, himenul isi va pierde forma inelara si se va largi.

Himenul in forma de semiluna. In acest caz, himenul formeaza o deschizatura de forma unei jumatati de luna, pozitionat in partea superioara sau in partea inferioara a orificiului vaginal.

Himenul unei femei ce nu a intretinut raporturi sexuale, insa a utilizat tampoane interne sau si-a introdus diferite obiecte in interiorul vaginului (in timpul masturbarii) se aseamana cu himenul perfect rotund, insa marginile, in acest caz, sunt mult mai neregulate.

O femeie ce si-a inceput de putin timp viata sexuala va prezenta o portiune franjurata in partea inferioara. Medicii insarcinati cu examinarea tinerelor abuzate sexual sunt interesati de verificarea zonei inferioare a himenului, portiunea cuprinsa intre pozitia orei 3 si pozitia orei 9 (daca ne imaginam orificiul himenului ca un cadran de ceas). Aceasta este, de obicei, zona in care himenul cedeaza la prima penetrare.

Himenul unei femei care a nascut ori lipseste in totalitate, ori mai prezinta cateva ramasite.

Una la 2000 de fetite se va naste cu un himen neperforat. In aceste situatii, doctorul va efectua o incizie pentru a permite sangelui menstrual sau altor fluide sa se scurga.

Unele fete se nasc cu himenul perforat doar printr-o gaura minuscula. Si in cazul lor este necesara interventia medicului pentru a largi aceasta deschizatura.

Himenul cibriform este intalnit in cazuri rare si se prezinta sub forma unei retele de gauri mici. Acest gen de himen permite scurgerea sangelui menstrual sau a altor fluide insa insertia tampoanelor interne si activitatea sexuala vor fi problematice.

Himenul zimtat este un alt tip de himen rar intalnit si se prezinta sub forma unui cerc de zimti (sau franjuri) ce inconjoara orificiul vaginal.

Himenul septat, tot un himen rar intalnit, apare sub forma unui orificiu despartit de o membrana ca un pod pozitionat de-a curmezisul orificiului vaginal.

Himenul labial este un himen ce se inscrie, si el, la categoria "cazuri rare", acesta prezentandu-se sub forma unei deschizaturi verticale si inguste, ce porneste de la pozitia orei 12 si se continua catre pozitia orei 6. Denumirea de "himen labial" se datoreaza aspectului similar cu un al treilea rand de labii.

| ramboo11 explică (pentru K4sZz):

Chestia e ca a avut dureri in tot timpul actului sexual. Asta insemnand ca himenul ei nu s-a rupt, nu? Normal ar trebui sa o doara si dupa ce himenul cedeaza?

| K4sZz a răspuns (pentru ramboo11):

Daca a durut-o inseamna ca himenul ei nu s-a rupt. Si daca nu era virgina o durea primele 5 minute, nu tot timpul actului sexual.Eu zis sa ai incredere in ea ca nu te minte, daca ai citit tot ce ti-am scris eu in raspuns cred ca ti-ai dat seama despre ce e vorba. Bafta.

| BrunetteGirl21 a răspuns:

Pai posibil sa te fi mintit, si oricum trebuia sa iti dai seama si tu pentru ca o doare si iti dadeai seama din comportamentul ei in timpul actului happy

| raindrops a răspuns:

Depinde de himenul fetei. Poate avea himenul mai elastic si de aia nu a curs sange. Sau poate ca fata te-a mintit laughing Eu zic sa o iei mai tare ca poate recunoaste ce si cum (daca era sau nu virgina)

| ramboo11 explică:

Chestia e ca a avut dureri in toata perioada actului sexual. Asta insemnand k himenul ei nu s-a rupt? Este normal sa aiba dureri si dupa ce himenul cedeaza?