| DeeaDeeyu a întrebat:

Aseara am facut dragoste cu iubitul meu pentru prima oara si a fost neprotejat. Timp de cateva ore dupa contactul sexual m-au durut ovarele si imi era greata. Am discutat cu el si acesta a spus ca nu a ejaculat deloc in mine si am simtit cand a ejaculat pe mine... Am incredere in el dar nu sunt ferm convinsa datorita greturilor si durerilor. Acum, mai este putin si se fac 12 ore da la contact si ma simt mai bine, dar tot sunt speriata. Ce sa fac? Nu ii voi spune mamei garantat deci astept alte pareri. Credeti ca as fi insarcinata? Va rog ajutati-ma!

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Durerea la ovare POATE fi de la o eventuală răceală ( neobservată până acum ), DAR şi de la o eventuală "nepotrivire" fizică dintre voi - sau chiar de la faptul că nu ai făcut dragoste de multă vreme şi ( poate ) acum ai "exagerat" puţin - ori de la faptul că ( poate ) te-a "lovit puţin" în "fundul" vaginului ( o mică "forţare" datorată probabil poziţiei folosite, etc. )!

După cum vezi, pot fi MULTE cauze...

Apoi greaţa nu este ( în acest caz, şi aşa de rapid ) un simptom de eventuală sarcină! Ea se datorează ( aşa cum spuneai şi tu ulterior ) "dietei" pe care o ţi şi faptului că ieri ai EXAGERAT cu acele alimente...

Bine-nţeles, dacă ai menstruaţie NEREGULATĂ, atunci RISCUL de sarcină există permanent ( deoarece nu şti când ai ovulaţia )!

De aceea, RECOMAND o igienă IMPECABILĂ ( atât înainte, cât şi după ) - şi, NEAPĂRAT folosirea PREZERVATIVULUI ( alunecarea va fi mai uşoară, eviţi riscul de sarcină şi diverse boli cu transmitere sexuală ) – mai ales în cazul unei noi relaţii, sau o relaţie „pasageră" ( ori una sub semnul întrebării )!

Dar e foarte important să fiţi ATENŢI la modul de "manevrare" a prezervativului ( deschiderea lui şi "montarea", apoi e importantă mărimea, şi nu în ultimul rând "demontarea" acestuia ) - de asemenea, recomand VERIFICAREA prezervativului după FIECARE "partidă" ( să nu se fi rupt/tăiat ) - pentru mai multă siguranţă!

Dacă folosiţi prezervativ de fiecare dată şi la fiecare "număr/partidă" ( ATENŢIE la modul de manevrare/desfacere şi "montare/demontare" ) NU există risc de sarcină ( siguranţă de 99 % ), DAR ( repet ) preferabil să-l verifici după partidă!

Şi chiar dacă se rupe, NU trebuie să disperi, deoarece este lubrefiat/tratat cu o substanţă spermicidă ( cu rol de distrugere a spermatozoizilor )!

CHIAR dacă nu a ejaculat în tine, EXISTĂ un "risc" ( de sarcină ) mai MIC - datorat lichidului preseminal, care POATE conţine spermatozoizi!

Lichidul preseminal este un lichid care iese cu "ceva" timp înainte de ejaculare şi POATE conţine spermatozoizi - numărul lor DIFERĂ în funcţie de mai mulţi factori : nivelul de excitaţie ( înainte de a ejacula ), un eventual sex oral practicat înainte de penetrarea vaginală, etc. - şi POATE produce sarcină ( mai ales dacă te afli în perioada fertilă )!

Acum depinde şi de partener, de motilitatea spermatozoizilor, etc! Deci, RISCUL de sarcină ar fi ( aşa cum spuneam mai sus ) de 10-15 % - şi se datorează acelui lichid preseminal!

Bine-nţeles, asta în cazul unui ciclu REGULAT; dacă ai menstruaţie NEREGULATĂ, atunci RISCUL există permanent!

În primul rând ar fi important de ştiut ce vârstă ai, dacă ai ciclu REGULAT ( adică timp de cel puţin 6 luni să-ţi vină la acelaşi interval/număr de zile ),...

Apoi, ar fi interesant de ştiut la ce vârstă ţi-a venit prima dată menstruaţia - acel aspect ne ajută să ne dăm seama dacă eşti destul de pregătită/dezvoltată din punct de vedere fizic ( pentru o eventuală sarcină, discutăm la cazul general )!

Apoi afirmi : „Am discutat cu el si acesta a spus ca nu a ejaculat deloc in mine si, am simtit cand a ejaculat pe mine... Am incredere in el dar nu sunt ferm convinsa …"

În primul rând, TU de unde şti că "nu a ejaculat în tine", SAU a putut ejacula de două ori ( odată în tine, şi a 2-a pe tine …)? Deoarece, chiar multe femei MATURE pot fi PĂCĂLITE de o ejaculare intravaginală, EVENTUAL urmată de o ejaculare externă - iar cum experienţa ta sexuală este REDUSĂ, se ridică MARI semne de întrebare privind acest aspect!

DECI, e foarte IMPORTANT ca să te PROTEJEZI de fiecare dată cănd faci dragoste/sex – şi asta, mai ales în cazul în care NU ai ciclu REGULAT!

Pentru a preveni LUNAR o posibilă sarcină se RECOMANDĂ alte metode : prezervativ, tablete anticoncepţionale ( prescrise de MEDIC ), ovule sau creme spermicide/contraceptive, metoda "calendarului" ( când ai ciclu regulat ), etc.

Aşteaptă să vezi DACĂ îţi vine menstruaţia, apoi ( dacă e cazul ) îţi mai pui semne de întrebare!

Dacă, totuşi, presupui risc de sarcină, ATUNCI poţi face 1 test de sarcină la 7-10 zile de la data la care TREBUIA să-ţi vină ciclul ( iar dacă rezultatul e neconcludent, atunci se REPETĂ testul la 3-5 zile )!

Te duci la farmacie şi cumperi 1 test de sarcină, test tip "stilou" ( analiză pe bază de urină, NU de sânge sau altele ) - au un preţ mediu de 10 lei/test ( NU cumperi din cele mai ieftine, că sunt şi cu vreo 4-5 lei, DAR nici cele mai scumpe )!

ÎNAINTE de a face testul, seara anterioară ( sau dimineaţa devreme ) - deoarece testul se face din PRIMA urină de dimineaţa - CITEŞTI cu atenţie INSTRUCŢIUNILE, şi le urmezi ÎNTOCMAI, în special TIMPUL de control ( trebuie verificate EXACT la timpul indicat, NICI mai repede, dar nici mai târziu, deoarece testul va fi NECONCLUDENT )!

Sper că aceste explicaţii să te ajute; dacă mai ai alte nelămuriri, nu ezita să mă întrebi şi voi încerca să-ţi răspund cât mai OBIECTIV!

Dacă consideri că ai de întrebat ceva mai INTIM şi nu se poate posta pentru public, atunci poţi să-mi trimiţi mesaj PRIVAT ( din secţiunea Mesaje ) şi promit un răspuns cât mai COMPLET!

Pentru a primi răspuns la mesajul privat, verifică-ţi setările profilului - Intră în Meniu la "Editare profil" şi la rubrica "Vreau să primesc mesaje de la" SETEAZĂ : toţi membrii TPU, apoi dă-mi un mesaj privat!

28 răspunsuri:
| ingerdraq a răspuns:

Primele simptome de greata, voma, dureri de cap, stari de lesin vin dupa minim o saptamana. Nu ai cum sa aflii daca esti insarcinata dupa cateva ore happy

| Nordic a răspuns:

Ce-mi place de voi.(sarcasm) Veniţi aici, ne întrebaţi dacă ar trebui să faceţi sex acum, mulţi spun să mai aşteptaţi, voi faceţi tot ce vreţi voi, şi apoi veniţi speriate să ne întrebaţi dacă sunteţi însarcinate...Îmi pare rău pentru adolescenţii zilelor noastre. Eu sunt unul dintre adolescenţii din zilele noastresad

| DeeaDeeyu explică (pentru Nordic):

Ma bucur ca esti sincer. Cam rar la adolescentii din zilele noastre

| Nordic a răspuns (pentru DeeaDeeyu):

Nu vreau să par răutăcios cu tine, pe bune; i nu vreau să re judec. Dar uită-te în jur şi vei ajunge la aceeiaşi concluzie ca şi mine. Generaţia noastră e decăzută. Şi noi ca noi, dar uite ce vine în spatele nostru. Totate puţele astea de 12-13 ani care se cred barbaţi si femei maturi "pregătiţi" să fie curvari şi curve. Eu vă copii vorbin singuri pe stradă...straight face

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

NU ţi-ai făcut setările Mesageriei, aşa cum spuneam EU în răspunsul dat!

Verifică-ţi setările profilului, că NU mă lasă să-ţi dau mesaj privat şi nu pot să-ţi răspund la mesajul trimis în privat!

Intră în Meniu la "Editare profil" şi la rubrica "Vreau să primesc mesaje de la" SETEAZĂ : toţi membrii TPU, apoi mai dă-mi un mesaj privat scurt ( de confirmare ) şi îţi trimit răspunsul la cel anterior!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

SCUZE, dar ceva nu e ok - REFĂ setările Mesageriei ( la ceilalţi am putut trimite mesaje DUPĂ refacerea setărilor )!

Intră în Meniu la "Editare profil" şi la rubrica "Vreau să primesc mesaje de la" SETEAZĂ : toţi membrii TPU, apoi mai dă-mi un mesaj privat scurt ( de confirmare ) şi îţi trimit răspunsul la cel anterior!

Ori trimite-mi un mesaj privat cu ID-ul tău de Mess!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Acum s-a rezolvat... ţi-am TRIMIS răspunsul la mesajul privat!

| iKeel a răspuns:

De ce ai făcut asta cu el dacă ştiai că nu eşti pregătită? Trebuia să întrebi un doctor ce se poate întâmpla.

Răspuns utilizator avertizat
| RetardedRacoons a răspuns:

Nu esti gravida, stai linistita. Dar e totusi posibil sa fi luat sida, poti afla abia dupa 6 luni din nefericire, incearca totusi sa nu te stresezi prea tare pana atunci. Bafta happy

| DeeaDeeyu explică (pentru RetardedRacoons):

Nu cred ca are asa ceva. Adica, viata lui ar fi terminata daca aflu ca are sida...

| Nordic a răspuns (pentru RetardedRacoons):

laughing "Nu esti gravida, stai linistita. Dar e totusi posibil sa fi luat sida". laughing Îmi place cum ai consolat-o. Hai că sarcina mai e cum mai e, măcar nu e o boală, dar SIDA, abia aia ar fi cam nasol, nu sarcina.

| DeeaDeeyu explică (pentru Nordic):

Iti trebuie talent ca sa dai un raspuns ca asta... adica l-a procesat ceva.

| RetardedRacoons a răspuns (pentru DeeaDeeyu):

Daca va iubiti treceti impreuna si peste asta, mergeti sa faceti tratamente impreuna, sida nu inseamna neaparat ca veti muri dar trebuie sa aveti mare grija de voi. Bafta, si incearca sa te linistesti in legatura cu sarcina happy

| DeeaDeeyu explică (pentru RetardedRacoons):

M-ai speriat si mai tare cand ai zis de sida. Am incredere in el. Nu cred ca am luat nimic...

| RetardedRacoons a răspuns (pentru DeeaDeeyu):

Din pacate sida nu tine cont de incredere, si nu e nevoie ca el sa fi fost vreun curvar ca sa fi contactat virusul, probabil ca l-a luat din spital sau de la stomatolog ca orice roman. Cel mai bine e sa-ti faci un test peste 6 luni ca sa stii ce faci de acum inainte.
Dureri de stomac, oboseala, frisoane, cam astea o sa-ti fie simptomele pentru inceput.

| MyhaytzaDjBeTa a răspuns:

Nu e nici prima nici ultima am vazut altele mai mici ca ea cu multi ani

| DeeaDeeyu explică (pentru MyhaytzaDjBeTa):

Daca am avut 2 contacte sexuale nu cred ca pot fi numita curva, adica mai puneti si voi mana pe un dex. Si contactele automat au fost cu persoane la care tin/am tinut, nu m-am dus nici pe centura si nu am fost nici platita.

| sweetapril a răspuns (pentru DeeaDeeyu):

Nu conteaza cate contacte sexuale ai avut, e de ajuns unul in afara casatoriei ca sa fii calificata asa!

| heilig a răspuns:

De fapt. simptomele apar dupa o luna. foarte rar mai devreme. In niciun caz nu apar in cateva ore. Asta e doar in capul tau, pentru ca iti faci griji. poti sta linistita

| DeeaDeeyu explică:

P.s.De aproximativ o luna tin o cura de slabire: fara ulei, zahar, grasimi. Si ieri ne-am intalnit la bunici toata familia si a fost o zi de escapada, nu am tinut chiar atat de tare cont de dieta si am avut parte si de ulei, grasimi si ceva zahar. Ma gandesc sa nu fie si de la asta starile de greata, dar tot imi este teama.

| DeeaDeeyu explică:

Afirmatia e pe un ton sweety sau e una rautacioasa? Vreau sa spun ca e cam greu sa depistezi sarcrasmul pe internet.

| sweetapril a răspuns (pentru DeeaDeeyu):

Nu cred ca poate fi pe un ton sweety ceea ce a spus, relatiile sexuale in afara casatoriei = pacat!

| lolita28 a răspuns:

Pentru orice eventualitate cumparati un test de sarcina.Se gasesc la farmacie.Si urmareste daca iti va veni ciclul regulat sau neregulat.Ar fi fost mai bine sa intrebi un doctor mai intai. Sper sa-mi dai funda.

| DeeaDeeyu explică (pentru lolita28):

De obicei menstruatia mea nu este regulata, nu ma pot baza pe asta.

| Gelas a răspuns:

Pastila de a doua zi...foarte simplu.

| Veeoleta95 a răspuns:

Eu nu cred ca ai cum sa fii gravida asa de repede, desi sansele sunt aproximativ 30%. Iti dau un sfat : data viitoare cand o faceti sa folositi un prezervtiv e mult mai in siguranta.Il poti lu-a acum pe prietenul daca daca depaseste varsta de 18 ani si te poti duce la un ginecolog pentru informatii despre sex, e cea mai buna solutie. Funda puppy dog eyes?