| Grof_Paul_2001 a întrebat:

(ATENȚIE :am scris foarte mult la această întrebare si daca nu considerați ca nu merita citit tot, nu va pierdeți timpul sa imi răspundeți cumva. Cititi tot, va rog, daca vreti sa ma ajutati cumva)
Salutare, am 18 ani și am o mica, mare problema :imi place de o fata, vorbim de 2 luni aproape si simt ca sunt aproape de următorul pas, mai urmează doar sa o întreb de un date, etc. So exista aplicația aia Connected 2Me, pe care am folosit o destul de mult, încât in august am început sa vorbesc cu cineva mai mare si de la faculta (am 18 ani si ea are 20).Eu stau într-un oraș mic, numit Brad in Hunedoara, iar ea e la facultate la UVT. Acum câteva zile am fost în oraș, in Timișoara si am zis ca hai sa o întreb dacă nu vrea sa ne întâlnim ca de ce nu. Precizez ca am vorbit din august pana în oct 31 dupa care am luat o pauza pana acum de sărbători, cand ne am scris iar. Așadar, ne am întâlnit, am povestim timp de 2 ore juma, pana cand a fost nevoita sa mearga la cursuri. Mi a oferit sfaturi cum sa procedez pentru întâlnirea cu acea fata, crushul meu mai exact si consider ca sunt mai mult decât de folos, sunt perfecte. Dar problema abia acum începe. Problema e ca acum ma simt atras si de acea fata de la facultate si acum am 2 crush uri... Si nu știu ce sa fac.Chiar nu știu. Daca m ar ajut cineva cu niste sfaturi ar fi foarte bine. Tin sa menționez ca, primul crush este in liceu cu mine pe a11a, eu fiind pe a12a. De vorbit, o facem aproape non-stop, dar cu al doilea crush, fata de la faculta, vorbesc mai greu, dar foarte deschis si cand ne apucam, dureaza foarte mult conversația. Plus, cand ne-am văzut in persoana, am povestit și mai deschis decat pe Instagram, unde povesteam si cred ca in timpul ala s-a întâmplat ceva cu mine... Am inceput sa simt ceva foarte puternic pentru ea si chiar am nevoie de ajutor. Mulțumesc anticipat

22 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Te sfatuiesc sa ramai alaturi de prietena ta, din liceu, cu care te potrivesti, din foarte multe puncte de vedere (varsta apropiata, educatie similara, locatie identica, mentalitate apropiata).

In al doilea rand, nu poti fii "PE" clasa a 12-a, ca nu te-ai urcat pe scoala, ci "IN" clasa a XII-a. lectia asta te va ajuta la BAC, sa te exprimi corect happy

In al trei-lea rand, amica de la facultate, nu cred ca va acepta niciodata sa-ti fie iubita, din considerente clare de: varsta, educatie, departare etc.
O fata la 20 de ani, este foarte matura si cauta un barbat adevarat, cu care ar putea in viitor sa se casatoreasca, sa aiba un viitor. ori tu esti foarte micut pentru ea si inca necopt.

Nu arunca cioara din mana, pe aia de pe gard, ca le pierzi pe amandoua!
Asa spune un proverb romanesc, care la tine, chiar se potriveste.

| Grof_Paul_2001 explică (pentru Violleta2022):

Ok, dar faptul ca are 20, nu înseamnă că nu s-ar potrivi cu unul de 18.Cum am zis, a avut iubiti de varsta ei care nu erau maturi deloc, fiind doar niște dobitoci si încrezuti. Chiar daca am vârsta pe care o am, nu înțeleg ce ar fi greșit în as fi cu ea.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Grof_Paul_2001):

Tu inca nu poti pricepe ca esti inca copil, asa-i?
Diferenta de varsta nu mai este atat de vizibila dupa 20 de ani, dar acum, tu arati la fata si la trup a copil, adolescent, nu om matur.
Ma indoiesc ca o fata matura ar accepta dragoste mare cu un adolescent.
Dar ca sa te convingi, spune-i!
Ea la acest moment te considera fratele cel mic, caruia ii da sfaturi si-l indruma cum sa se comporte cu o fata.
Va fii socata si probabil dezamagita, daca te vei da la ea, dar nah, probabil ai nevoie sa aflii din gurita ei, adevarul.

| Grof_Paul_2001 explică (pentru Violleta2022):

Eu zic ca arat cat de cat matur, chiar daca nu sunt înalt deloc, dar in fine. Plus am simțit ca si ea e atrasa de mine prin faptul ca zâmbea, vorbim despre orice fel de lucru, si despre orice fara inhibiții. Ce sa mai zic de astea de 14 ani cu iubiti de 22? care zici ca s tata si fiica nu cuplu. Dar in fine, o sa i marturisesc chestia asta mai încolo, prin primăvara cam asa, ca daca i as spune acum ca:"Hey, imi cam place de tine acum", dupa ce mi-a dat sfaturi despre cealaltă, ar fi nu ridicol, extrem de ridicol si cred ca ar fi sfârșitul prietenie noastre. Acum nu, dar mai încolo, o sa mi caut cuvintele si o sa-i spun

| Violleta2022 a răspuns (pentru Grof_Paul_2001):

Eu spun ca arati taman ca un pusti de scoala, cu ceva tuleie la nas, micut de statura, slabut, aratand cam la 16 ani... cel putin asa te arata poza de pe FB, ultima, postata in 26 dec.

In ce privesc fetele de 14 cu baietii de 22, vorbim de 2 lucuri diferite! Fetele sunt mult mai maure ca baietii, ele incep pubertatea la 11-12 ani, pe cand baieti pe la 14-15 ani.
Asadar, tu nu te poti compara cu o fata de aceeasi varsta, pentru ca esti mult mai copil pe langa ea, atata fizic cat si ca intelect.

| Grof_Paul_2001 explică (pentru Violleta2022):

Se vede ce mature sunt unele, care avorteaza la 15 16 ani... Eu înțeleg ca iubirea "n are vârstă" da o diferență mai mare de 2 ani intre 2 persoane, devine deja prea mult. Părerea mea, asta încerc sa spun. Plus se vede ce maturi au fost fostii din viata ei... Acum 1 sapt, a ieșit cu fostul in oras asa ca prieteni si nu au vorbit deloc toata intalnirea, iar cand s-a găsit sa l intrebe ca de ce nu vorbeste, ala i-a spus că nu mai au ce sa vorbească (dupa ce o înșelat o cu 2)si o lasat o in centrul orașului și aceasta o început sa planga 10 minute pe o banca. Eu sincer ma consider mult mai matur si mai stapan pe mine decât majoritatea tipilor de varsta mea, poate chiar si mai mari. Asa ca in unele cazuri, vârsta e doar un număr, conteaza caracterul, personalitatea si nu in ultimul rand, gandirea?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Grof_Paul_2001):

Avortul la 15-16 nu tine de maturitate, ci de joaca cu un penis in erectie, fara protectie. Asta tine de educatia sexuala!
Nu uita: adolescentele alea care au sex la 15-16 ani, este pentru ca au sex cu un adolescent (baiat), care nu are minte nici cat o gaina, daca refuza sa foloseasca prezervativ, crezand ca-l musca daca-l foloseste.

In ce priveste cum te consideri tu, este doar o parere simpla, pornita din mintea ta, nu evaluata de altii.
Eu una, te vad ca un copil simplu, cu ceva tupeu, dar si o doza de aroganta, fara maturitate si intelepciune.
Degeaba iti spunem noi acest lucru aici, pentru ca nu vei realiza adevarul si nu vei ajunge cu picioarele pe pamant, decat in momentul cand te loveste realitatea cruda si dura.

| Grof_Paul_2001 explică (pentru Violleta2022):

Zi mi si mie, prin ce dau dovada de aroganta? Nu ma cunosti personal, eu am zis "realitatea cruda si dura" ce e in lumea asta, ca fetele care rămân însărcinate mai repede de 20-19 nu sunt mature. Degeaba considera multa lume ca băieții se maturizează mai târziu și mai greu, dar nu toti sunt la fel. Unii au deja "in cont" 4 5 iubite înainte de 16 17 ani. Eu n am avut nici o iubita pana acum fiindcă nu am avut sentimentul asta puternic pe care il am acum fata de persoanele astea 2.Am avut sansa sa "ma combin" cu 2 pana acum da nu am făcut o fiindcă nu aveam sentimente fata de acele persoane. Stiu care i realitatea asta cruda in mare parte, mai am de descoperit multe, nu zic nu ca sunt doar la început, dar sa generalizezi un stereotip de genul, nu e tocmai bine. Nu stiu cati ani ai tu, dar nu sunt in mare parte de acord cu ideile tale, dar totuși le respect. Am intrat pe site-ul asta, care e cam bullshit fiindcă sunt într-o situație destul de grea, nu zic disperata, fiindcă nu ar fi adevărat. Dar in fine, respect sfaturile de aici si incerc sa le pun în aplicare

| Violleta2022 a răspuns (pentru Grof_Paul_2001):

Baiete, eu am peste 50 de ani, iar copii mei au in jur de 30.
Eu ca tine am fost si copii mei de asemenea!
Iti dau un sfat, ca de la mama la copil, atitudinea ta este aroganta si ireala, considerand ca la 17-18 ani cati ai, poti sa iti faci iubite de 20, care au educatie mai elevata ca a ta, fiind mai matura atat fizic cat si psihic.
Site-ul nu-i bulshit, esti tu prea arogant sa accepti si parerile altora, fiindca nu te mangaie nimeni pe cap, sa-ti spuna ce baiat frumos si destept esti tu.
Imi pare rau sa-ti spun, dar nu-ti sunt prietena si nu am intentia sa te protejez, cantandu-ti in struna.
Ti-am spus adevarul in fata, si vad ca te deranjeaza, fiindca esti incapabil sa accepti realitatea din cauza imaturitatii (ori a razgaielii).
O sa ai mult de suferit in viata, mai ales ca esti un pusti mic de statura si arogant, pe deasupra, care va fi intotdeauna privit de sus si pus la colt.
Invata sa respecti oamenii, daca vrei sa primesti respectul lor, ca statura nu te ajuta in sensul asta si vei avea enorm de pierdut.
Asadar, faci bors, ca pana nu te loveste soarta si nu simti pe propria-ti pielea efectul ei, nu te vei coborii la realitate.

| Grof_Paul_2001 explică (pentru Violleta2022):

Ok, doamna habar n aveti despre ce vorbim aici. Am deviat mult de la subiect +ca vorbiti numai baliverne, fără sa stiti ce spuneti. Nu mi pasa de copiii dvs si nici de alte lucruri asemănătoare. Respect parerea dvs si cam atât. Faptul ca, cum vorbesc pe internet, nu înseamnă că vorbesc asa si in viata reala+vorbesc cum trebuie cu cine trebuie. Totuși as vrea sfaturi de la oameni de varsta mea, nu de la cei cu 40 de ani mai mare decât mine... Sincere scuze ca ma considerati asa da chiar nu mi pasarolling on the floor

| Violleta2022 a răspuns (pentru Grof_Paul_2001):

O baiete, tu traiesti in lumea ta imaginara, crezand ca de pui mainile in solduri si te urci pe scaunel, ai autoritate si uncredere, sa poti da fata aia pe spate.
Te-am prevenit si nu ai priceput.
Acum te las, sa simti pe propria-ti piele, ca sa iti inveti lectia.

Poate ai nevoie de sfaturile copilasilor, ca ale adultilor te-au plictisit, fiindca nu ti-au spus minciunile pe care voiai tu sa le auzi.

| Grof_Paul_2001 explică (pentru Violleta2022):

Cum am zis, ati deviat mult de la subiect. Si nu ma ajuta deloc sfaturile dvs, chiar deloc, atata timp cat nu sunt in concordanta cu ceea ce am scris

| Violleta2022 a răspuns (pentru Grof_Paul_2001):

Imi pare rau ca esti incapabil sa intelegi, ceea ce incerc sa-ti spun, de 6 mesaje incoace.

| Grof_Paul_2001 explică (pentru Violleta2022):

Si eu, ca nu am rămas la întrebarea pusa de mine

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dă cu banul.
Nu ești primul de pe lumea asta îndrăgostit de două de o dată.
Cea din liceu este lângă tine, o scoți la un suc, și când o conduci acasă, o săruți de rămas bun la ușa blocului ei.
Cu cealaltă vorbește cu ea pe net până te saturi.
La un moment dat vei alege între ele.

| Grof_Paul_2001 explică (pentru sadrian46):

Asa ma gândeam si eu, ca oricum la asta de la facultate i am cerut sfaturi despre cum sa o scot la suc pe cealaltă rolling on the floor. Plus, o sa mai trec prin Timișoara in aprilie si o zis ca, oricând as mai trece, sa ne vedem din nou.

| mihai69 a răspuns:

Mă tem că n-ai șanse la niciuna; așadar, cel mai bine ar fi să continui cu ambele, măcar una să „pice"...

| Grof_Paul_2001 explică (pentru mihai69):

Ba da, cu asta din liceu am sanse 95%, ca ne am apropiat, iar cu asta din facultate am sanse vreo 10%, acum ca ne-am cunoscut si ne am întâlnit

| Goete a răspuns:

Daca inteleg bine, ne intrebi pe noi despre sentimentele tale; pentru care dintre ele sunt mai puternice...
Fa-te musulman si ramai cu ambele.

| Grof_Paul_2001 explică (pentru Goete):

As vreau eu sa rămân cu ambelelaughing)) sincer. Si asta de la liceu se duce tot la Timișoara, dar nu mi as ghida viitorul dupa niste fete...

| ywar a răspuns:

Pe vremea mea nu exista crush! Exista prietenie poate mai sinvera si mai curata decat acum.
Daca vrei sa sugi la doua oi baga mare! Le-o tragi ambelor.
Simtirea ta puternica iti spun eu ce e: hormonul tata si organul din pantaloni care se dilata ca se umplu vasele cu sange.
Faci ca cineva pe care il cunosc si are 42 de ani, dovada ca varsta nu ajuta. I-a pus-o si el la o fetita de sarbatori si aia acum ii trimite via whatsapp teste pozitive de sarcina pentru ca el a vrut sa o aia pana la cotor. Motivul? Hormonii!
A 11 -a sau a 12-a ponteaza-le si rupe-le in doua buzele. Ia tot ce prinzi. O sticla de bautura si bagi si tu motivul cu colectia de masinute!

| Grof_Paul_2001 explică (pentru ywar):

Boss, nu e vorba de sex, e vorba de cel mai puternic organ :inima. Nu ma gândesc doar la *** ca mulți dintre voi, eu ma gândesc la lucruri serioase și nu consider ca sexul este motivul care ar trebui sa te ghideze in a face o alegere de genul?