| KiwibibiIa a întrebat:

Azi mi-am introdus din greseala in timpul dusului un deget in vagin si m-a durut pana si asta. Apoi am incercat sa bag 2 degete din curiozitate si nu incapeau. Ma durea foarte tare. E normal ca vaginul sa fie asa stramt, odata ce sunt virgina?

Răspuns Câştigător
| Kiwibibilă a răspuns:

Ba si eu ma intreb asta de ceva timp, si mai ales ma intreb cum va intra vreodata un penis in gaurica aia cat un deget. Daca stie cineva sa-m zica si mie pls.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Kiwibibilă):

La varsta ta, mai ales acum la inceput ai putea foarte bine ori de cate ori ai ocazia sau posibilitatea, sa te exciti si sa te autosatisfaci stand intinsa pe pat, sau in vana si sa-ti mangai zonele erogene externe de pe corpul tau adica pentru inceput a sanilor si sfarcurile (daca ai asa ceva) precum si mangaierea intregii zone pubiene, a vulvelor si clitorisului. Clitorisul este cel mai usor de excitat organ al placerii, avand o sensibilitate extrema datorata existentei in clitoris a unui numar de peste 8000 de terminatii nervoase care poate fi mangaiat mai ales in timp ce faci dus. Daca excitatia devine intensa poti sa treci la o masturbare mai avansata, prin masturbarea interiorului vaginului prin asa numita "degetica" fiindca doar asa se poate realiza largirea vaginului in timp, incet incet si trecerea la masturbarea cu 2 degete. Doar dupa ce canalul vaginal se va largi suficient de mult, vei putea folosi diverse obiecte alungite de diferite grosimi cu care sa te masturbezi intravaginal folosind obiecte gasite prin casa, luminari, morcovi, castraveciori, banane, etc. etc. etc. In timpul masturbarii in afara de clitoris este indicat sa fie excitate concomitent si alte zone erogene de pe suprafata corpului, cum ar fi sanii, abdomenul, zona anala sau interiorul pulpelor. Masturbare tine atat de imaginatia ta, cat si de obiectele folosite pentru a-ti provoca excitatia maxima. Doar prin incercari, experimentari si tatonari vei ajunge tu de una singura (daca nu ai un prieten/iubit) sa-ti determini cele mai excitante pozitii sau modalitati de a-ti crea placere, satisfactie sau orgasm. Este ideal sa combini excitarea intravaginala cu una exterioara in timp ce faci baie sau seara dupa culcare sub plapuma. Spor la masturbare. Multa sanatate!

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Kiwibibilă):

Ce varsta ai?

9 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ce varsta ai?

| Bondarel99 a răspuns:

Bineînțeles.

| RAY a răspuns:

Logic ca da, din moment ce ai himenul intact acolo

| corbulalbrosu a răspuns:

Canalul vaginal dintr-o "pasarica" virgina are o largime/diametru de circa 7-8mm. Este absolut normal ca la introducerea pentru prima data si a unui singur deget sa apara durerea sau disconfortul. Este nevoie de cateva sedinte de masturbare pentru a reusi largirea canalului vaginal incet incet incat sa poata fi introduse 2 degete fara probleme. Asa cum aproape nici un om nu seamana cu altul, tot la fel aproape niciun vagin nu are un corespondent geaman, identic. Din acest motiv si dimensiunile vaginului atat ca si adancime cat si in privinta latimii difera chiar foarte mult de la o femeie la alta. Initial canalul vaginal virgin are o largime/diametru de 5-7 mm latime. insa aceasta largime in urma intretinerii de contacte sexuale si intinderea continua a fibrelor musculare va creste constant si progresiv pana la o largime de 2-4 cm si se va stabiliza in cele din urma. De obicei, dimensiunile unui vagin complet dezvoltat, ajuns la maturitate are o adancime care se situeaza intre 8 si 11 centimetri, insa in timpul sexului poate sa se lungeasca pana la 13-14 cm din cauza excitatiei si relaxarii muschilor, in timp ce latimea canalului vaginal poate avea valori cuprinse de regula intre 2, 5/3 si 6 centimetri, iar in cazuri cu totul exceptionale se poate largi chiar si la 10 cm. Depinde de starea de excitatie, de starea de relaxare atinsa, cat si de grosimea penisului partenerului de sex, fiindca vaginul fiindun organ sexual constituit exclusiv din muschi, are capacitatea de a se intinde/largi exact atat cat este necesar ca sa se plieze si sa se potriveasca perfect ca si o"manusa" pe orice penis care o penetreaza. big grin

| mihai69 a răspuns:

Nu e strâmt, e doar neantrenat. Fiind un manșon format din mușchi, e firesc să fie așa atât timp cât nu ai „lucrat" acei mușchi. Cu exerciții zilnice, vei reuși adevărate performanțe. Sunt cazuri care astfel pot să „primească" chiar și toată mâna, și asta fără ca un eventual partener să le simtă „largi".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este normal. Acesta se largeste cand esti excitata sau dupa ce vei avea parte de contact sexual.

| AndreeaSexoasa69 a răspuns:

Da tu la ce te asteptai? Da e normal si daca totusi vrei sa te masturbez fa-o cu un singur deget. Nu incerca sa bagi mai multe poate ajungi sa iti *deranjezi* himenul.