| anonim_4396 a întrebat:

[b][i]Poate mulţi dintre voi mă vor acuza pentru această iubire.sincer şi eu mă simt vinovată însă nu am ce să fac. mă simt captivă în propria-mi viaţă pentru că îl iubesc din tot sufletul. L-am cunoscut pe Andrei în urmă cu doua luni, mi-a spus de la început că este căsătorit dar că este separat de soţia sa de 3 ani de zile şi că are o fiică cu aceasta. Îi despart 260 de km iar el nu a mai fost în aceşti 3 ani nici măcar să îşi vadă fiica, cu toate că am ştiut de existenţa fiicei lui şi de faptul că nu este divorţat.am ales să îl cunosc mai bine.5 săptămani am rezistat, deşi ajunsesem să îmi doresc din tot sufleul să îl văd totuşi am rezistat timp de 5 săptămani dorinţei arzătoare de a-l vedea însă în apropierea Crăciunului am acceptat să ies cu el în oraş. Acea zi a fost cea mai frumoasă zi din viaţa mea.Ne vedem aproape zilnic şi petrecem foarte mult timp împreună. I-am şi cunoscut familia (sora, tatăl şi bunica, mama lui săraca a decedat cand el era încă micuţ), cu toţii au fost împotriva căsătoriei sale cu aceea fată aşa că m-au îndrăgit din prima.Maine m-a rugat să merg cu el la o întalnire cu o avocată pentru că vrea să intenteze procesul de divorţ (i-a trimis şi o înştiinţare soţiei sale cu privire la divorţ). L-am rugat să îşi vadă fiica, să vorbească cu ea la telefon (are 6 ani), mi-a spus că va face şi acest pas dar ca nu îşi doreşte să mai facă parte din viaţa ei. I-am explicat că este copilul lui şi că ar trebui să se ocupe totuşi de ea.Precizez că fata s-a născut înainte ca ei să îşi oficieze relaţia şi că au stat împreună doar 6 luni "cu acte" deoarece soţia sa l-a părăsit luand 2000 de euro din casă iar el nu a petrecut mai mult de 3 luni cu fiica sa deoarece ea nu a stat la ei, ci la mama soţiei sale. Oare ar trebui să insist în continuare să se ocupe de fiica sa? Nu ştiu ce să spun. dar parcă mă simt puţin vinovată de această iubire[/i][/b]

4 răspunsuri:
| DanAmarandei a răspuns:

Hmmm. O situatie delicate, e adevarat. Copila nu are nici o vina pentru oricat de nebuna ar fi mama ei, iar daca Andrei nu are nici un interes fata de ea ce iti garanteaza tie ca nu va face asta si cu copilul vostru (gandind in perspectiva). Gandeste-te si la aspectul ca lucrurile interzise sunt intotdeauna mai gustoase. Dar ce se intampla cand ele nu mai sunt interzise? Succes iti urez.

| Andutza2012 a răspuns (pentru DanAmarandei):

Ai dreptate insa vezi tu.de multe ori iubirea depaseste orice regula. orice principiu.Pana sa il cunosc pe Andrei.nici nu stateam la discutii cu un baiat casatorit sau cu un copil.Mi-a dat siguranta faptul ca am vorbit cu bunica, cu tatal si cu sora lui si faptul ca maine vrea sa mergem la avocat impreuna.Din cate am inteles eu.pe Iuliana nu a luat-o cu el niciunde,in schimb pe mine m-a luat la toate evenimentele,la petrecerea data de firma sa, la o cina cu seful sau, la cinema cu familia sa si mereu cand a mers la o ruda sau la un prieten m-a luat cu el.La inceputul acestui an eu am avut niste probleme foarte mari,datorita meseriei mele (jurnalism si politica) viata mi-a fost amenintata iar el a fost singurul care m-a sustinut si care a dat telefoane in dreapta si in stanga, la prieteni si cunostinte, la avocati si la oameni din politie.De cate ori ma vad cu el vine si ma aduce acasa desi distanta dintre mine si el este de 2 ore.

| Sweet00gum a răspuns:

Sper totusi ca diferenta de varsta intre voi sa nu fie prea mare. Eu nu cred ca esti tu cu ceva vinovata. Care e vina ta? Nu din cauza ta s-au despartit. El greseste f mult ca nu are grija de fetita lui. Ok, ei nu se mai inteleg, dar fetita nu e vinovata cu nimic! Mai vorbeste cu el si convinge-l sa aiba grija de ea! nu e corect!

Tu traieste-ti povestea de dragoste. Nu ai gresit cu nimic...

| LolitaLempicka a răspuns:

Trebuie sa insisti poate intelege si el cat de important e sa fii in viata propriului copil.probabil mai tarziu va regreta timpul pierdut si ca nu a fost aproape de fiica lui.se comporta iresponsabil in legatura cu copilul.