| anonim_4396 a întrebat:

Buna,am 17 ani ani si vreau sa imi fac vaccinul HPV, ce ar trebui sa stiu despre acest vaccin? Voi l-ati facut? Exista efecte adverse? Cate doze trebuie sa fac? Primul test papanicolau cand il pot face? N am fost niciodata la ginecolog dar mi am inceput viata sexuala la 16 ani am facut o cu un baiat care este umblat prin "multe" si imi e frica sa nu fii luat vreo boala ceva laughing)) desi nu am niciun simptom hellppp meeee

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Discută cu medicul de familie, aici nu suntem medici si nu gasesti persoane care au facut acest vaccin, sau daca l au facut fiecare organism reactioneaza diferit, asa ca nu te va ajuta la nimic sa stii ca altii au avut sau nu reactii adverse, tu trebuie sa mergi la medicul tau de familie el te cunoaste si stie sigur ce sa i ti spună.

| gogugogugogu a răspuns:

Buna! Renunta la vaccin, nu-ti risca sanatatea.