| Mia999 a întrebat:

Am 21 ani. Mi-am inceput viata sexuală la 17 si am o problema legata de sex, dragoste sau cum vreti dumneavoastră sa o numiti. Tin sa precizez ca mă excită unele gesturi, săruturi, soapte însă nu pot ajunge niciodata la orgasm si nu simt plăcere in timpul actului sexual deloc...Nu cred ca am simtit vreodata. Sunt dedicata total, nu ma gandesc la nimic altceva dar nu pot simti plăcerea. Nu am avut foarte multi parteneri, dar au fost de ajuns incat sa imi dau seama ca problema e la mine, ci nu la ei, cred ca e din cauza mea si nu inteleg ce se intampla si ce as putea sa fac in privinta asta. Multumesc de ajutorul acordat!

12 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Probabil ca nu esti facuta pentru relatii cu baieti/barbati.
Zic si eu.

| corbulalbrosu a răspuns:

D.p.d.v. genetic esti frigida. Frigiditatea, (anafrodizia, anestezia sexuala sau anorgasmia feminina) este definita ca o absenta a libidoului sau ca o stare de imposibilitate a femeii de a ajunge la orgasm in urma unui contact sexual vaginal cu un barbat. Prezenta acestei tulburari sexuale provoaca dificultati atat de comportament cat si in viata de cuplu sau cea conjugala prin absenta emotiilor erotice, a senzatiilor sexuale, ceea ce la femei se concretizeaza prin imposibilitatea de a se produce starea de orgasm. Din nefericire nu exista nici un fel de medicamente si niciun tratament prin care sa fie marit sau ameliorat nivelul libidoului extrem de scazut cum este si in cazul tau. Ai putea incerca sa intretii o discutie cu un psihoterapeut sexolog sau sa participi la cateva sedinte sustinute de acesta. Sau daca in cazul tau frigiditatea este de natura emotionala si nu genetica, atunci singurul care te poate ajuta este psihologul. Multa sanatate!

| mihai69 a răspuns:

Învață mai întâi singură, încearcă diferite moduri / metode de masturbare, abia apoi aplică ceea ce descoperi la un act cu un băiat. Sau... poate preferi fetele și încă nu ai realizat asta?!?

| AndreeaDeea221998 a răspuns (pentru mihai69):

Exact asta am vrut și eu sa spun. Dar nu am vrut sa se simtă jignita. Am vorbit cu foarte multe femei care simțeau asta... După mai multe întrebări din partea lor și răspunsuri oferite din partea mea au încercat și pe partea aceasta (feminina) ceea ce le-a adus plăcerea dorita... Spre surprinderea lor?

| Emilian65 a răspuns:

Consulta un medic ginecolog.

| Dandinelle a răspuns:

Exploreaza-te singura, incearca poate pozitii noi, combinatii diferite de saruturi, mangaieri, nu uita de lubrifiere, poate chiar jucarii.
O sa fii surprinsa daca intrebi in stanga si-n dreapta tipe de varsta ta, de fapt cate au ajuns la un orgasm nebun pana acum. Prin experinta o sa-ti dai seama ce click-uie. De asemenea e important ca tu sa te simti bine si confortabil cu partenerul in momentul respectiv. Uita-te in oglinda si iubeste-te.

| Paul754880338 a răspuns:

Daca ai recunoscut ca o parte din vina iti apartine, atunci continua sa ITI pui intrebari si sa ITI raspunzi pentru a te cunoaste mai bine. Nimeni nu te poate indruma mai bine decat ai face-o tu, dar mai ales daca in discutie l-ai implica si pe el, deorece pentru o partida de sex e nevoie de doi parteneri.

| Stropdeploaie a răspuns:

Aceasta problema o rezolvi doar cu partenerul! Probabil in toate relatiile Comunicare pe aceasta tema a cam lipsit! De aceea iti recomand ca data viitoare sa o dezbati cu prietenul tau!

| AndreeaDeea221998 a răspuns:

Ori bărbatul /băiatul cu care întreti relațiile intime nu este capabil sa îți aducă plăcerea aceea... As mai avea o varianta dar sunt sigura ca te ar deranja... Și chiar nu as vrea sa fac asta.

| xilef123 a răspuns:

Masturbeaza-te

| Hannah06 a răspuns:

Orgasmul la femei e mai greu de atins ...trebuie rabdare.Un procent relativ mic de femei ajung la orgasm, unele niciodata.

| D1403 a răspuns:

Eu din cauza partenerului nu am avut orgasm, nici vaginal nici clitoridian.De ceva timp am alt partener, acum am vaginal in timpul actului, si de 2 ori, si clitoridian cand ma masturbez. Poti sa te autosatisfaci si tu, iar in actul sexual poti include jucarii ca sa fie mai excitant