| BiancaSimion122 a întrebat:

Buna,am avut contact sexual neprotejat acum 4 saptamani si acum am avut niste scurgeri maronii + niste crampe acum 2-3 zile. Menstruatia trebuie sa imi vina peste 12 zile. Am luat si un antibiotic pe o perioada lunga, 2 luni dar am incetat sa il mai iau. Este sarcina sau se poate sa fie o dereglare hormonala/alte cauze in afara de o sarcina?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care menstruatia ar urma sa se produca peste circa 2 saptamani, rezulta ca in acest moment esti la mijlocul actualului ciclu menstrual. Daca rationamentul prezentat este corect, reiese sa acel contact sexual neprotejat intretinut in urma cu 4 saptamani, s-a produs/a avut loc inainte de ultima menstruatie, adica in ciclul menstrual care s-a terminat in urma cu circa 2 saptamani si ceva si in acest caz cel putin teoretic nu poate exista o sarcina instalata in uterul tau. In schimb, daca NU a existat intre timp/dupa acel sex intretinut cu 4 saptamani in urma o menstruatie, atunci se poate aprecia ca ciclul menstrual actual este ori unul foarte lung sau ca este de tip NEREGULAT si acest aspect/caracteristica se datoreaza functionarii incorecte si/sau defectuoase a glandelor endocrine, ceea ce are ca efect aparitia unor dereglari hormonale mai mult sau mai putin intense. Efectuarea unui test de sarcina ar fi edificator fiindca rezultatul obtinut va fi valabil/valid si corect fiindca au trecut mai mult de 21 de zile de la data intretinerii ultimului contact sexual. Probabilitatea de a exista chiar si o sarcina ipotetica este extrem de mica spre IMPOSIBILA, dar verificarea printr-un test de sarcina se impune, pentru a fi absolut sigura de situatia in care te afli in acest moment. Multa sanatate!

9 răspunsuri:
| Artemiss a răspuns:

Cumpără un test de sarcină. Acesta poate fi o soluție însă ai grijă, uneori poate fi mincinos. Rezultatul depinde de calitatea testului și de perioada lunii în care îl faci. Oricum, pentru a te mai liniști să știi că este bun.
Apoi așteaptă să vezi peste 12 zile cum va fi menstruația. Dacă nu vine sau observi schimbări (cantitate, miros, culoare) mergi la doctor.
Stresul și pastilele au tendința să îți modifice ciclul menstrual. Nu te speria prea tare, e normal. Și totuși, dacă te doare prea tare sau e ceva ce ți se pare foarte ciudat, cel mai bine ar fi să te duci la ginecologie unde un medic îți va oferi toate informațiile de care ai nevoie.

| kr.mdy a răspuns:

E ciclul, 4 sapt ori 7 egal28 de zile, ce zici tu inca plus 12? ai gresit.

| neutrino a răspuns:

Este posibil sa fie si o sarcina, atata timp cat sexul a fost neprotejat. Roaga-te sa ai noroc sa nu fie, dar nu uita ca norocul nu va fi mereu de partea ta.

| Emilian65 a răspuns:

Da, cred ca este o dereglare hormonala.

| Betty12345678 a răspuns:

Fa un test de sarcina.

| escovici a răspuns:

Mai simplu si mai sigur decat raspunsurile de aici sunt:
- testul de sarcina de la farmacie
- consult ginecolog
In cazul de fata recomand a doua varianta, cu ocazia consultului iti poate face si oleaca de educatie sexuala.

| ANAMARIA233433 a răspuns:

E normal crampele și acele scurgeri, dar dacă el și-a dat drumul în tine, e o șansă destul de mare ca să fi însărcinată

| BiancaSimion122 explică (pentru ANAMARIA233433):

Nu si-a dat, deci acele crampe si scurgeri nu sunt neaparat de la sarcina?