| anutza1991 a întrebat:

Am facut sex vaginal cu prietenul meu protejat cu prezervativul dupa 2 sap jum de la avort. E posibil sa raman insarcinata chiar daca contactul a fost protejat?

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In general, riscul prezervativului este minim, sub 1%. In situatia ta nu au fost prea multe femei, fiindca este interzis contactul sexual in priele 6 saptamani dupa avort si in general, femeile respecta aceasta norma de igiena sexuala. Nu cred ca esti insarcinata, dar ar fi bine sa mergi la ginecolog pentru onsult sa vezi daca nu ai complicatii in urma acestui gest lipsit de responsabilitate.

emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Prima zi de avort, la un organism sanatos si bine reglat, este considerata prima zi de menstruatie. Doua saptamani jumatate inseamna aproximativ 18 zile. Exista un risc minim, ce este drept, sa ramai insarcinata, daca ai fi facut sex neprotejat, caci ovulatia s-a produs, probabil in ziua 14 sau 15 a ciclului. Dar daca ai folosit protectie, stai linistita. Asteapta menstruatia urmatoare, care ar trebui, in conditii normale, sa apara la 28 de zile. Daca pana la a patruzecea zi nu ai menstruatie, mergi la un control ginecologic, pentru siguranta. Eu sunt insa sigura ca nu sunt probleme.

| vykkusor a răspuns:

Daca a fost protejat nu ai cum sa ramai insarcinata.

| ♂ яαυℓ ♥ ♫ ‹з a răspuns:

Daca nu a ejaculat in tine nu ai cum sa ramai insarcinata.winking

| alessiaS a răspuns:

Buna.
Daca ai avut relatia protejata nu se intampla nimic si avortul nu are nimic de a face cu aceasta a fost ceva din trecut.
Sanatate.:*

| danutzzz1992 a răspuns:

Intodeauna exista un risc, prezervativul nu este 100% sigur!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai avut contact protejat, nu poti ramane insarcinata, daca faceai neprotejata da...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lora, este vorba doar de 11 zile cand nu poate avea contact sexual, spun asta din experienta, depinde de structura fiecarei femei in parte!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.Asta daca esti sigura ca nu s-a rupt prezervativul in timpul actului sexual.

| claudia_3049 a răspuns:

Buna... te rog ajuta-ma si pe mine.acum o luna am facut avort si dupa 2saptamani am facut sex ceea ce nu este bine. tu ai patit ceva din cauza asta, tiai facut vreun control medical sa vezi daca totul este ok? plz raspunde-mi cat mai repede pupici