| Tmcn a întrebat:

Am o intrebare, cam dupa cat timp de relatie o considerati a fi oarecum o relatie solida, care nu mai tine neaparat de atractia fizica (bine, stiu ca e necesara intr-o relatie)? Si cum iti dai seama in ce fel tine partenerul la tine?
Ofer funda pentru o parere bine argumentata.

2 răspunsuri:
| motan444 a răspuns:

Vine un moment in fiecare relatie cand te intrebi daca fluturasii din stomac s-au transformat in ceva durabil, atat pentru tine, cat si pentru partenerul tau. Daca vorbele magice se lasa asteptate, atunci e timpul sa citesti semnalele! Afla in randurile urmatoare cum iti poti da seama daca este iubirea adevarata... sau nu.

Exista cateva semne prin care iti poti da seama, in primul rand, daca ceea ce simti tu este real sau doar o iluzie. Prin urmare, cel mai probabil nu este vorba de iubire adevarata, daca:

- nevoile tale sunt intotdeauna pe primul plan
- simti nevoia sa petreci fiecare secunda cu partenerul tau
- te indragostesti foarte repede
- esti gelos/geloasa
- nu reusesti sa gasesti o solutie de compromis dupa o cearta cu partenerul

Te vei gandi, probabil, ca o parte dintre aceste semne sunt, de fapt, cele care arata ca o persoana iubeste. Din contra, toate cele enumerate mai sus dovedesc ca sentimentul de iubire nu este real, ci deghizat in nevoia de cineva, dependenta, nevoie de afectiune, etc.

In schimb, atunci cand manifestarile tale sau ale partenerului intra in aceste tipare, este mai probabil sa fie vorba de iubire adevarata:

- partenerul te accepta asa cum esti, cu calitati si defecte
- nevoile tale sunt pe primul plan
- rezista doua-trei zile departe de tine (dar nu mai mult de atat)
- s-a indragostit de tine treptat
- comunica si este in stare sa lase de la el atunci cand va certati

Toate aceste tipuri de comportament demonstreaza maturitatea emotionala a partenerului si, drept urmare, pot fi considerate semne ale iubirii adevarate. Cum, insa, relatia fiecaruia dintre noi este unica, este treaba noastra sa stabilim, prin metode proprii, daca ceea ce simtim se poate numi iubire adevarata sau nu.

| motan444 a răspuns:

Dupa ce mergi la primarie si semnezi actelea alea de casatorie