| NoooooNaMe a întrebat:

Am o întrebare: dacă prietenul meu şi-a frecat penisul de câteva ori de vaginul meu, există risc de sarcină? Mi-a întârziat menstruația câteva zile şi mi-e cam frică...

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da! Cum vaginul este 100% in interiorul corpului tau, atingerea lui inseamna penetrare si da, daca tu erai in perioada fertila, poti sa ramai insarcinata si fara sa fii ejaculat in tine.
Un test de sarcina corect se face DUPA 21 de zile de la ultima partida de sex. Numara zilele si fa testul dupa 21 de zile!

| MihaiNicu23 a răspuns:

Nu exista vreo sansa de sarcina in acest caz.

| Raniaa a răspuns:

Șansele sunt inexistente.

| NoooooNaMe explică:

Şi care ar putea fi cauza întârzierii menstruației? Trebuia să vină de vineri...

| corbulalbrosu a răspuns (pentru NoooooNaMe):

Intarzierea menstriuatiei de obicei se datoreaza faptului ca glandele endocrine nu functioneaza correct, ceea ce provoaca dereglarea activitatii hormonale. Aceasta dereglare hormonala la randul ei provoaca dereglarea activitatii ovarelor care NU mai reusesc sa produca la timp OVULUL si din acest motiv ciclul menstrual se deregleaza intr-o anumita masura ceea ce provoaca amenoreea si intarzierea menstruatiei. Aceasta poate fi de cateva zile, de cateva saptamani iar in cazurile mai grave chiar si de cateva luni. In cazul prezentat de tine sepoate aprecia fara teama de a gresi ca formarea unei sarcini este practic IMPOSIBILA. Multa sanatate!

| Pool77 a răspuns (pentru NoooooNaMe):

Esti virgina?
Stres, poate ai racit jos, paranoia de a fi insarcinata.
Plus ca menstruatia poate intarzia lejer cateva zile bune fara nici o explicatie.
Nu va mai tot cacati pe voi fara rost.

| NoooooNaMe explică (pentru Pool77):

Da, sunt virgină. Doar că am auzit cum că şi lichidul preejaculator conține o cantitate scăzută de spermatozoizi şi de asta m-am speriat.

| Pool77 a răspuns (pentru NoooooNaMe):

Ala contine sperma doar daca a avut loc o ejaculare inainte de act si partenerul nu a urinat.

| dalexbun a răspuns:

Nu.

| Annuşa a răspuns:

Ca sa fi insarcinata, sperma trebuie sa intre adanc in vagin. NU este nici un risc, daca ti-a intarziat cel mai probabil ai racit la ovare, intarzierea sa fie 2 saptamani pentru sarcina