| Ionela78 a întrebat:

Am o intrebare: Se spune ca daca te masturbezi,atunci cand faci pentru prima data sex, nu te va durea atat de tare.Este adevarat? Si se poate pune in calcul si "jucatul" cu clitorisul?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ceea ce numesti tu "jucatul" cu clitorisul insemna masturbare, si da ajuta pentru ca te vei lubrefia mai tare

| RAY a răspuns:

Da ionela pentru ca esti deja excitata si se stie ca hormoni fericiri alunga durerea

| corbulalbrosu a răspuns:

Te ajuta si inca foarte mult daca te masturbezi intravaginal. Prin introducerea degetului apoi pe parcurs a 2 degete, muschii vaginali se destind devin mai elastici ceea ce in timp conduce la o largire treptata a vaginului. Prin asta la momentul dezvirginarii reale penisul va intra mult mai usor, deoarece muschii vaginali nu vor opune rezistenta si astfel penetrarea devine usoara nedureroasa uneori chiar placuta de la prima penetrare.Masturbarea prin frecarea doar a clitorisului te face sa te simti bine sa atingi chiar placerea finala adica sa ai si orgasm, dar numai atat.

| mihai69 a răspuns:

Nu neapărat. Dar cu siguranță te ajută să-ți cunoști corpul mai bine și să reușești să ajungi la orgasm, iar asta poate chiar să aline din durere.
winking

| Emilian65 a răspuns:

Incearca, ca sa vezi cum este.