| anonim_4396 a întrebat:

Buna, am o nelămurire și as spera să mă puteți ajuta. Am 18 ani, nu mi-am început încă viața sexuală, dar mi-aș dori să o fac. Ciclul meu a fost destul de dereglat încă de la început de când mi-a venit, deoarece am avut o perioada când am slăbit mult și mi-am dat tot organismul peste cap și mă gândesc ca de la asta ar putea fi, iar de 4 luni încoace, ciclul meu vine destul de regulat(exemplu:luna trecută mi-a venit in data de 19 Iunie, iar luna asta in data de 20 Iulie). Problema e ca îmi e frica sa îmi încep viața sexuală, deoarece având in vedere ca ciclul meu este imprevizibil sau cel puțin era, nu mi-as dori ca asta sa ma încurce și sa rămân însărcinată. Sau când îmi întârzie ciclul(asta dacă o sa se mai întâmple) sa mă sperii ca s-ar putea sa rămân insarcinata. Ce ar trebui sa fac? Ar fi neaparat nevoie sa merg la ginecolog? As putea sa îmi încep viața sexuală chiar dacă nu am un ciclu neregulat?( știu ca mai sus am spus ca e regulat, iar acum spun ca e neregulat, asta pentru ca nu sunt sigura 100% ca el o sa rămână așa regulat cum e acum). Doresc răspunsuri serioase și fără jigniri.

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Ciclul neregulat se regleaza destul de rar fara a se interveni edicamentos. In cazul in care ciclurile tale nu sunt riguros reglate ar fi indicat ca niciodata sa nu intretii contacte sexuale neprotejate printr-o metoda adecvata de protectie si preventie decat doar in cazul in care partenerul de sex are multa experienta sexuala si este capabil sa-si controleze si retina ejacularea atat timp cat doreste el. Ai putea opta sa foloseti o metoda de protectie pe termen lung adica hormonala oferita de pastilele AC (anticonceptionale) care trebuie sa fie prescrise in mod obligatoriu de medicul ginecolog in urma unei consultatii de specialitate, care au si rolul de a regla ciclul menstrual la cel considerat normal de 28 de zile, sau inelul contraceptiv intravaginal NuvaRing care functioneaza identic cu pastilele AC, sau mai vechiul dar super eficientul sterilet, sau sa folositi calsicul si arhaicul prezervativ cu pacatele lui. Multa sanatate!

| Nemessys a răspuns:

Cel mai sigur ar fi sa faci protejat! Si asa scapi de stres.

| Ralukafay a răspuns:

Foloseste anticonceptionale.

| Mark2012012 a răspuns:

In viata, nu trebuie sa ai asteptari, pentru ca o sa fi dezamagit.(a). Nici tu, si nici partenerul tau nu ar trebui sa puna presiuni, niciunul asupra celuilalt. Lucrurile sunt asa cum sunt. Niciodata nu o sa stii dinainte ce se va intampla in viata ta. Analizeaza lucrurile din jurul tau fara sa devii influetata de acestea.

Virgin Me.
Viata sexuala Zero. Am 26 de ani si nu am avut nici macar o relatie. Stiu sa fac complimente pasionale, de dragoste, sa bat apropouri, dar numai pe Facebook. In liceu si la facultate, de fiecare data cand eram fața in fața cu o tipa, simțeam ca imi ia fața foc, mintea mi se bloca, ma gandeac cum sa ii transmit un semn, ca imi place de ea, si ca vreau sa stiu daca am vreo sansa. Daca o fata este de gașca, pot sa vorbesc cu ea fara probleme, dar daca imi place de o tipa, atunci nu mai stiu ce sa zic, devine o liniste inconfortabila intre mine si ea.