| OanaG97 a întrebat:

am o problema. am o menstruatie neregulata, nu mi-a mai venit. am facut un test de sarcina care a iesit negativ, ma voi duce si la un consult ginecologic, dar as vrea sa stiu daca ar exista vre o probabilitate sa fi ramas insarcinata cu toate ca testul a iesit negativ. mersi

6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In privinta momentului in care poate fi efectuat TESTUL DE SARCINA acasa pe baza urinei, trebuie sa stii ca acesta poate fi facut oricand, in orice moment al ciclului, practic in orice zi chiar si in ziua in care este intretinut sexul, sau imediat a 2-a sau a 3-a zi dupa ce a fost intretinut sexul, ORI chiar si dupa 7 zile laughing sau 10-14 zile, asa cum sustin si pretind majoritatea producatorilor MINCINOSI in privinta testerului lor... ULTRASENSIBIL al carui rezultat este garantat sigur si precis. O minciuna mai mare nici ca s-ar putea vinde neavizatilor. rolling on the floor
Intr-adevar incepand cu a 14-15 -a zi de dupa actul sexual cu probleme deja se pot face teste. insa in acest moment singurul rezultat care poate fi ACCEPTAT si avut in vedere si luat in CONSIDERARE, va fi NUMAI rezultatul care a iesit ca POZITIV. Orice rezultat obtinut care este NEGATIV, efectuat cu orice tester indiferent de marca sau producator, care a fost facut inainte de trecerea a mimim 21 de zile, de la data intretinerii sexului sau a ovulatiei, NU reprezinta/inseamna absolut nimic, fiindca aproape intotdeauna este un rezultat FALS NEGATIV. In cazul in care testul este efectuat dupa trecerea a doar 10 zile de la contactul sexual, numai in cazul a circa 1-2% din femeile care intr-adevar sunt INSARCINATE vor obtine rezultatul CORECT adica testul va fi POZITIV. Restul de 98-99% dintre femei cu toate ca SUNT INSARCINATE, vor obtine rezultatul NEGATIV care insa este 100% FALS, EROMAT
Cu fiecare zi care trece peste 10 zile, numarul testelor cu rezultatul FALS NEGATIV se va diminua progresiv din ce in ce mai mult, pana in momentul in care testul s-a facut dupa ce au trecut minim 21 de zile (numarate de la data ovulatiei ori a sexului neprotejat). DOAR in acel moment circa 98-99% dintre femeile insarcinate vor obtine rezultatul valid/valabil/corect.
In cazul femeilor insarcinate 98-99% vor obtine rezultat POZITIV si numai/doar 1-2% vor mai fi in continuare FALS NEGATIVE, iar in cazul in care NU exista sarcina numai/doar in acest moment rezultatul NEGATIV devine absolut sigur. REZULTATUL testului de sarcina prin natura reactivului folosit NU poate iesi aproape niciodata ca FALS POZITIV. Este adevarat ca testerele mai ieftine (cu mai putin aur coloidal in liniuta de pozitivare) adica cele mai putin sensibile, pot da mult mai des si mai multe rezultate fals negative chiar si dupa cea de a 21 zi. Din acest motiv este indicat si recomandat, ca dupa trecerea a 4-5 zile fata de prima testare, sa se efectueze un al 2-lea test de control/confirmare a primului rezultat. Testele de sarcina efectuate prea devreme, de fapt reprezinta banii aruncati INUTIL direct in cosul/tomberonul cu gunoaie. Multa sanatate!

| anonim_4396 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Copy-paste

| Mkeynes a răspuns:

Ai facut sex macar?

| OanaG97 explică (pentru Mkeynes):

Logic.

| Mkeynes a răspuns (pentru OanaG97):

Dupa menstra sau inainte

| OanaG97 explică (pentru Mkeynes):

O intrebare mai penibila nu ai?