| Mihnea565458 a întrebat:

Bună, am o problema, ma masturbez de la 10 ani iar acum am 16 penisul meu nu mai ajunge la dimensiunea maxima și se școală greu.
Am început sa mănânc fructe și legume.
Mai sunt șanse de regenerare dacă nu ma mai masturbez deloc și o fac numai la actul sexual?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles! Corpul se regenereaza si revine la normal, odata ce-l hranesti NUMAI cu mancare sanatoasa. Ai grija, daca trisezi, revine la vechea boala!
Din pacate, nu se va intampla peste noapte acesat schimbare, dar in cateva luni vei vedea imbunatatiri si probabil dupa 6-12 luni, revenit la normal.

23 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pai, ce te astepti dupa atata obsesie? Deja da rateuri...si daca nu te potolesti nici acum, vei fii incapabil sa intretii relatii sexuale cu fete, mai tarziu.
Oricum, penisul si-a incetat cresterea la varsta de 16 ani si fii fericita cu ce ai in pantaloni, ca altul nu-ti mai creste.

Eu sunt totusi curioasa, ce masturbare ai avut tu la 10 ani? Ca la varsta aia ai doar un cuc mic, fara sperma si fara nimic.

| Mihnea565458 explică (pentru Violleta2022):

Zici ca dacă ma opresc acum și mănânc tot ce este recomandat am șanse sa îmi revin?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Mihnea565458):

Bineinteles! Corpul se regenereaza si revine la normal, odata ce-l hranesti NUMAI cu mancare sanatoasa. Ai grija, daca trisezi, revine la vechea boala!
Din pacate, nu se va intampla peste noapte acesat schimbare, dar in cateva luni vei vedea imbunatatiri si probabil dupa 6-12 luni, revenit la normal.

| doctorandus a răspuns:

N-are legatura cu masturbarea, mergi la medic si cere trimitere la cardiologie, ca are legatura.

| Paul754880338 a răspuns (pentru doctorandus):

Sau la oftamologie;-)

| Mihnea565458 explică (pentru doctorandus):

Mi-e rușine am 16 ani, ce o sa zică doamna\domnul?
Ca m-am masturbat pana nu mai pot

| Mihnea565458 explică (pentru Paul754880338):

Nu știu ce sa fac ajutați-mă cu un sfat ceva dacă nu ma mai masturbez o sa îmi revin sa știu.

| doctorandus a răspuns (pentru Mihnea565458):

Amice, ai idei fixe, nu e de la masturbare.

| doctorandus a răspuns (pentru Mihnea565458):

Sunt o sumedenie de oameni care se masturbeaza de mai multe ori pe zi si n-au nicio boala.

http://www.youtube.com/watch?v=IQFCeES8UQc

Traduc un citat din Encyclopedia of Children's Health:

"Masturbarea este auto-stimularea organelor sexuale, cel mai adesea pana la orgasm. 60% pana la 90% din adolescentii baieti si 40% din fetele adolescente se masturbeaza. Desi atitudinile oamenilor referitoare la masturbare difera mult, nu exista dovezi ca masturbarea ar fi in vreun fel daunatoare din punct de vedere fizic, psihologic sau emotional. Pentru multi tineri masturbarea este o ocazie de explorare sexuala proprie inainte de a se decide sa faca sex cu o alta persoana. Este de asemenea considerata cea mai sigura forma de sex pentru prevenirea bolilor cu transmitere sexuala, inclusiv virusul imunodeficientei umane (HIV)."

"Masturbarea ofera o modalitate sanatoasa de a-si exprima si explora sexualitatea proprie si de a elimina stressul sexual fara riscurile asociate contactului sexual, conform multor profesionisti medicali. Ei sunt de asemenea de acord ca masturbarea este o modalitate naturala, normala si sanatoasa de explorare de sine si de exprimare sexuala."

"Este din recunoscut din ce in ce mai larg intre profesionistii sanatatii mentale ca masturbarea poate reduce depresia si conduce la sporirea respectului de sine. Masturbarea poate fi in special folositoare in relatii in care un partener vrea mai multa activitate sexuala decat celalalt, caz in care masturbarea contribuie la restabilirea echilibrului."

http://www.healthofchildren.com/M/Masturbation.html

Autor: Ken R. Wells. Aceste puncte de vedere sunt confirmate in Jacqueline L. Longe, ed (7 iunie 2011). „Masturbation". The Gale Encyclopedia of Children's Health: Infancy Through Adolescence. 4 (ed. Second). Detroit, Mich.: Cengage Gale. p. 1404. ISBN 978-1-4144-8641-3. OCLC 712621295 si in Thomas H. Ollendick; Carolyn S. Schroeder (6 decembrie 2012). „Masturbation". Encyclopedia of Clinical Child and Pediatric Psychology. Boston, MA: Springer Science & Business Media. p. 359. ISBN 978-1-4615-0107-7. OCLC 913623298.

De asemenea Ollendick si Schroeder numesc miturile despre masturbare si tratamentele carora le-au dat nastere "una din cele mai negre pagini din istoria religiei si medicinii".

| Mihnea565458 explică (pentru doctorandus):

Pai de la ce sa fie?

| doctorandus a răspuns (pentru Mihnea565458):

Colesterol, hormoni, inanitie, anemie, oreion, etc.

| Cineva797406016386 a răspuns (pentru Mihnea565458):

De la exces de Metin 2

| Mihnea565458 explică (pentru doctorandus):

Eu când eram mai mic (14 ani) am leșinat pe terenul de sport și am ajuns la spital nu am înțeles sigur ce am dar am înțeles ceva de o epidemie, oare asta sa ma afecteze?

| Mihnea565458 explică (pentru Cineva797406016386):

Ce înseamnă asta?

| Mihnea565458 explică (pentru doctorandus):

Am 1.75 și o greutate de 60 Kg
Fac sport pe fiecare zi aproape

| doctorandus a răspuns (pentru Mihnea565458):

Nu stiu, mai, mergi la medic.

| Mihnea565458 explică (pentru doctorandus):

Când nu ma mai masturbez pernisul este într-o stare buna și ajunge la dimensiuni maxime, dar nu trebuie sa ma masturbez cam 2-3 luni sa se întâmple asta, și ma gândesc ca dacă nu ma și mai masturba un an și a-și manca tot ce este necesar cred ca a-și putea sa îmi revin nu?

| doctorandus a răspuns (pentru Mihnea565458):

A, da, uitasem o cauza: daca iei steroizi e clar de la steroizi (ca atunci testicolele someaza).

| Mihnea565458 explică (pentru doctorandus):

Steroizi nu, dar beau oua crude pentru proteine.

| Mihnea565458 explică (pentru doctorandus):

O sa ma interesez sa vad ce fel de epidemie am, poate ma ajutați cu un răspuns, o sa revin cu un răspuns în 5-6 ore, sincer alta explicatie n-am dacă nu este de la masturbare înseamnă că pastilele pe care le-am luat 2 ani de zile m-au afectat.

| Mihnea565458 explică (pentru Mihnea565458):

Am găsit scrisoarea.medicalha dar nu înțeleg nimic doar ceva de epidemie altceva nu înțeleg

| Mihnea565458 explică (pentru doctorandus):

Am găsit.
Tulburare de conduita hiperchinetica.
Epilepsie generala criptogenica
Asta scrie la diagnostic.
Și mi sau administrat- topiramat actavis
Dacă știe cineva dacă este din cauza asta a-și rămâne îndatorat.

| Musca88 a răspuns:

Pur si simplu zi de problema, nu cred ca te intreaba daca nu are legatura cu problema ce faci tu

| Veltorb a răspuns:

Nu are legătură cu masturbarea, o fac de la 10 ani și am 18, fie ai o altă problemă care afectează capacitate penisului dea intra în stare de erecție, fie pur și simplu nu găsești ceva bun la care să te masturbezi