| AnnaPaula29 a întrebat:

Am o mare problema cu parintii mei. De curand au aflat ca sunt impreuna cu un baiat si mi-au cerut sa ma despart de el, sa aleg intre ei si el. Acum nu mai suntem impreuna dar ii duc dorul nespus, pentru ca am tinut mult la el. Cand am vorbit, mi-a spus ca el accepta sa fim iar imreuna doar cu stirea parintilor mei. Dar ei nici macar nu vor sa auda de asta. Imi spun ca sunt prea mica (cu toate ca peste un an sunt majora), ca nu am timp sa invat si sa fiu cu un baiat, ca sunt imatura, dar si alte lucruri. Mama se plange ca o doare stomacul cand ii fac probleme de genu, tata ca nu poate sa doarma, ca nu e pregatit sa ii aduc vesti din astea. Deci, intrebarea mea e ce sa fac? Il iubesc mult pe acest baiat si nu vreau sa-l pierd. vreau cat mai multe sfaturi!

6 răspunsuri:
| Veromi321 a răspuns:

Ideal ar fi ca parintii tai sa-l accepte pe baiat, ca altfel acest lucru o sa te faca si pe tine sa suferi si pe parintii tai si pe baiat. Dragostea e si frumoasa dar si dureroasa. Iar tu sa continui mai departe cu scoala ta sa nu o abandonezi, daca se va accepta relatia ta cu a baiatului de catre parinti, ca sti tu proverbul acela celebru "ai carte ai parte". Nu e bine ca parintii tai sa refuze relatia voastra pentru ca va face mult rau voua, banuiesc ca voi aveti ceva sentimente unul pentru celalalt si tineti unul la altul. Iar mai apoi pe viitor poate o sa va si casatoriti daca intr-adevar va iubiti mult. Iar parintii vor trebui sa accepte ca pana la urma si ei au fost tineri si stiu cum stau lucrurile de genul acesta. Deci incearca si vorbeste cu ei si spune-le sa nu fie atat de stricti.

| VladHelp a răspuns:

Pai cati ani ai?

| AnnaPaula29 explică (pentru VladHelp):

Mai am un an si sunt majora. Am spus asta mai sus.

| AnnaPaula29 explică (pentru VladHelp):

Mai am un an si sunt majora. Am spus asta mai sus. 17.

| Máá_Al_Le_1993 a răspuns:

Scuze. dar nu prea cred ca ar trebui sa stai cu baiatul acela.dar, daca il placi atat de mult ar trebui sa vb cu parintii tai sa le spui ca nu poti sa algei dintre ei.

| JoeAlb a răspuns:

Ei nu vor fi niciodata pregatiti. Tu trebuie sa iei pasul si sa arati ca poti sa ai o relatie. Cu timpul, ei vor fi nevoiti sa se obisnuiasca, ba chiar sunt sanse sa le placa atunci cand te vad atat de hotarata si descurcareata.