| Madalina202012 a întrebat:

Am o relatie de vreo 2 luni care are unele mici probleme (sau poate ca asa vad eu). Ne intelegem destul de bine, este mai mare decat mine cu vreo 4 ani, dar diferenta de varsta nu se simte; este o relatie bazata pe respect, incredere, sinceritate si afectiune, deci lipseste "indragosteala" inca, cel putin din partea lui, deoarece eu deja incep sa-l iubesc, insa el a avut unele suferinte in trecut si de aceea se dechide mai greu si e putin mai rece. Din pacate, stam cam prost la capitolul "sex", deoarece partida dureaza extrem de putin, ceea ce ma face sa-mi pun urmatoarea problema: avand in vedere ca, conform vorbelor lui, in trecut a avut partide normale, inseamna ca e vina mea, ca nu sunt suficient de experimentata in pat? In plus, relatia merge la risc, pentru ca e posibil sau nu sa se indragosteasca de mine, ceea ce pe mine ma intristeaza sad... am fost sfatuita sa pun punct relatiei, dar nu ma lasa sufletul sad voi ce parere aveti?

8 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Felicitari pentru baiat! El face o terapie prin sex si experimenteaza pe tine propria potenta. Niciodata un baiat nu se poate indragosti de o fata care ii cedeaza atat de usor. Atunci cand faci sex in asemenea conditii, nu mai poti pretinde nimic altceva de la partener.

| Vix999 a răspuns:

Hmm...nu inteleg de ce simti nevoia sa "convingi" pe cineva sa te iubeasca.
Orice relatie incepe initial pe baza de atractie... ceea ce ar trebui sa faca sexul sa zbarnaie. Daca nici macar aici nu e bine...cam sta cu tine asa de dragul de a avea pe cineva sau pentru a uita ceva sau pe cineva.
Iubirea oricum vine pe parcurs ..sau nu. Nu asta e problema principala. Problema principala e ca el iti aduce cumva la cunostinta ca nu te iubeste. Asa ceva nu se face.
Parerea mea este ca tu acum joci un joc de noroc. Nu e musai sa-l inchei, in schimb sa fii fantastic de pregatita si pentru o pierdere.
Desi, repet, daca nici macar din punct de vedere sexual nu sunteti compatibili, macar acum la inceput cand atractia ar trebui sa fie la cote maxime...nu prea vad ce viitor ar putea avea.
Daca tot ce va leaga sunt momente de caldura, respect, incredere si sinceritate...dar nu si sentimente romantice.e mai mult o relatie de prietenie in care mai apare din cand in cand si sex, ca deh, suntem oameni si avem nevoi.
Si inca ceva : daca nu e de la inceput, de obicei foarte rar vine pe parcurs. La inceput cel putin ar trebui ca totul sa mearga ca uns.

| papusica987 a răspuns:

Poate faceti sex prea rar si de aia dureaza asa putin.
un baiat nu ar trebui sa se indragosteasca de tine dupa ce faceti sex ar fi normal sa faca asta inainte.

| DinGri77 a răspuns:

Hei, daca este asa cum spui tu in relatia voastra exista dragoste. Sinceritate, respect, inceredere si afetiune, toate asta implica dragoste. Cat despre faptul ca el are o edjaculare prococe, exista remedii, si trebuie sa ai rabdare, pentru ca nu are treaba cu faptul ca esti tu buna sau nu in materie de sex. Depre relatie la risc nu am auzit pana acum... si iti mai repet inca o data dragostea aia pe care o astepti tu cu fluturasi in stomac nu se intampla decat in adolescenta si tine de exaltare si de emotia momentului, ea dispare o data cu experienta si varsta. Dragostea la maturitate este ceea ce ai spus tu: Sinceritate, respect, incredere si afectiune!
spor la treaba! happy

| Madalina202012 explică (pentru DinGri77):

Multumesc frumos pentru incurajari happy si apropo de dragostea cu fluturi in stomac: am 23 de ani. oare la varsta asta nu e posibila?

| danielcoman32 a răspuns:

Eu am 29 ani, si am o prietene de 14-17 ani, partenere de sex, si e foarte ok, asa cel putin spun ele. vorbim mai multe pe mes, id meu e daniel.coman32

| Darkangelzn a răspuns:

Sa nu pui punct relatiei acesteia deoarece el o sa se indragosteasaca de tine deoarece tu ii oferi ce alte fete poate sa nu-i ofere.

| Madalina202012 explică (pentru Darkangelzn):

Ce anume? incredere, sinceritate, simplitate si respect?