| Silvia06 a întrebat:

Am și eu nevoie de o părere. Am 20 de ani, și până acum am avut un ciclu regulat. Uneori venea cu o zi mai devreme/mai târziu decât calcuasem eu. Prima zi a ultimei menstruații a fost 11.martie iar acum am deja a 6 a zi de întârziere. Țin să menționez că am avut mai multe contacte sexuale neprotejate și partenerul a ejaculat în mine. Care sunt șansele să fiu însărcinată? Dacă ar fi așa, nu mi ar părea rău însă vreau să știu dacă e cazul să îmi fac un test sau să mai aștept. Mulțumesc

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Nu ai oferit toate informatiile necesare si nici suficiente pentru a se putea determina cu o mai mare precizie peste care zile ale ultimului ciclul menstrual s-a suprapus perioada fertila. Daca ultima menstruatie a inceput in data de 11.03. 2018 si urma ca menstruatia urmatoare sa inceapa in data de 08.04. 2018 rezulta ca ciclul ar fi fost programat hormonal sa ai lungmea de 28 de zile. In acest caz cele 4-5 zile ale PERIOADEI FERTILE s-au suprapus peste zilele situate intre 19 - 25 Martie. Fiindca din calcul reiese ca OVULUL putea fi eliberat din ovar cel mai probabil in data de 24 Martie, rezulta ca perioada de maxima ''fertilitate'' cea in care probabilitatea de a se forma o sarcina a fost de peste 85-90% a fost in zilele de 22, 23 si 24 Martie. In cazul in care in una sau in toate cele 3 zile mentionate a ajuns sperma in vagin cel mai probabil intarzierea pornirii menstruatiei se datoreaza faptului ca vei deveni mamica. Incepand de astazi sau de maine 14 Aprilie, rezultatul testului de sarcina va fi VALABIL, VALID si CORECT in proportie de peste 98-99%. Multa sanatate!

| Silvia06 explică (pentru corbulalbrosu):

Mulțumesc pentru răspuns! Zilele în care a ejaculat în mine au fost 28 și 29 martie. În perioada ovulației am avut contact sexual neprotejat dar fără a ejacula în mine. Un test de sarcină făcut mâine dimineață ar fi concludent? Mulțumesc!

6 răspunsuri:
| LoveSleep a răspuns:

Nu ai nevoie să calculezi nicio perioadă fertilă. Îl ai regulat, dar ți-a întârziat 6 zile, după ce ai făcut neprotejat și tipul a și terminat în tine. E clar, ești gravidă.
Dar, dacă nu vreți un copil, de ce ar ejacula în tine? Nu aveți șervețele și apă acolo unde stați? Întreb doar.

| Silvia06 explică (pentru LoveSleep):

Având în vedere că am un ciclu regulat, ne-am protejat doar în perioada fertilă. De aceea nu știu exact ce să cred. Nu mi-a întârziat niciodată atât de mult. Voiam să știu doar dacă este posibil să se fi instalat deja o sarcină având în vedere circumstanțele. Mulțumesc!

| MihaiNicu23 a răspuns:

Sansele sunt foarte mari daca erai in perioada fertila, iar cu 5-6 zile inainte de ciclu sansele ar fi cam 0, ar trebui sa faci un test de sarcina cu prima urina de dimineata la 21 de zile de la ultimul contact sau si de la primul de dupa menstruatia din martie.

| HazelEyes77 a răspuns:

Posibil sa se fi instalat o sarcina. Daca contactul sexual a avut loc intr una din zilele fertile sunt sanse sa fii ramas. Poti face un test de sarcina desigur.

| liviupk21 a răspuns:

Te ajut eu cu asta da-mi mesaj pe Facebook liviu parkour pk