| ionelia123 a întrebat:

Buna,am si eu o nelamurire, daca ma puteti ajuta as fi foarte recunoscatoare! Am facut protejat acum de mai bine de 3 luni, mai exact 14 saptamani, in acest timp mi-a venit ciclu in toate trei lunile si am facut si un test de sarcina in saptamana a 13-a si a iesit negativ. Eu am unele simptome,cum ar fi: greturi, constipare si o scurgere maronie la sfarsitul ciclului menstrual. Daca mi-ar da vreo persoana calificata in acest domeniu vreun raspuns la intrebarea mea as fi foarte recunoscatoare si mai linistita! Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca fata de momentul intretinerii acelui act sexual care a fost PROTEJAT au trecut 14 saptamani, perioada in decursul caruia s-au produs 3 MENSTRUATII care probabil au fost ''normale'' ca mod de desfasurare, privind numarul de zile, cantitatea de menstruatie, fluxul zilnic de eliminare, culoarea, textura, etc, etc. Fiindca se considera ca menstruatia reprezinta garantia ca in proportie de peste 99, 9% in ciclul menstrual abia terminat NU s-a produs fecundarea ovulului si ca atare NU s-a format o sarcina si din acest motiv din uter este eliminat ENDOMETRUL si in aceste conditii existenta unei sarcini devine aproape in totalitate IMPOSIBILA, in cazul tau dupa cele 3 menstruatii care s-au produs cel mai probabil si la data preconizata, se poate afirma cu convingere ca aceasta IMPOSIBILITATE fiind de 3 ori reconfirmata, existenta chiar si a unei sarcini pur IPOTETICE se poate exclude in totalitate si definitiv. Scurgerile de secretii maronii la finalul MENSTRUATIEI (si nu a CICLULUI cuvant/notiune folosit in mod gresit) in cazul tau, reprezinta o particularitate a procesului menstrual fara a avea absolut nicio relevanta. Starile si ''simptomele'' amintite NU au absolut nicio legatura cu procesul sau desfasurarea ciclului menstrual si din acest motiv in legatura cu respectivele ''simptome'' mai mult sau mai putin reale sau imaginate, ar fi cazul sa te prezinti la medical de familie fiindca respectiva problema de sanatate este de competenta acestuia. Multa sanatate!

7 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Nu stiu cate persoane calificate in acest domeniu sunt pe aici dar sigur va fi cineva care te va sfatui.
Probabil ai dereglari hormonale (alea sunt scurgerile alea).Iar starile de rau pot sa fie de la fiere, stomac, gripa.

| ionelia123 explică (pentru Freya1):

Asa m-am gandit si eu initial, dar erau doar dimineata

| ionelia123 explică (pentru Freya1):

Natalia95,tu vrei sa spui ca nu ar fi cazul de o sarcina?

| Freya1 a răspuns (pentru ionelia123):

Nu nu esti insarcinata

| Bondarel99 a răspuns (pentru Freya1):

Vai de voi ca va chinuiti sa dati raspunsuri lungi si complicate, cand Mihai poate extrage doar esentialul laughing)

| Freya1 a răspuns (pentru Bondarel99):

Cine se chinuie? Domnul doctor ginecolog a scris mai mult ca el se pricepe nu eu...
A da si cu mihai, mai da si el cu bata in balta destul prin raspunsurile lui scurte.

| MihaiNicu23 a răspuns:

NU sunt sanse de saricna ci doar o dereglare hormonala iar faptul ca ti-a venit ciclul de 3 ori intareste ce am zis mai devreme.